18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
29 квітня 2022 року м. Черкаси справа № 925/173/22
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Волна С.В., за участі представників сторін:
від позивача: Чуганська Л.Г. - виконавчий директор;
від відповідача: Окрепка А.І. - особисто; Манзар Т.В. - адвокат;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом фермерського господарства "Терра" (с. Мошни, Черкаський район, Черкаська область) до фізичної особи-підприємця Окрепки Анни Ігорівни (м. Черкаси) про стягнення 11 919,40 грн.
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 11919,40 грн. боргу, з яких 11 350,00 грн. реєстраційних внесків за участь у земельних торгах, 402,40 грн. інфляційних втрат та 167,00 грн. як 3 % річних, нарахованих за прострочення повернення реєстраційних внесків.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
В ході розгляду справи позивач свої вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав його недоведеності. Також просить стягнути з відповідача 7000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заслухавши доводи та заперечення представників сторін щодо позовних вимог і дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, Фермерське господарство «Терра» ( код ЄДРПОУ 35425932) мало намір прийняти участь в земельному аукціоні № 35365, призначеному на 11 серпня 2021 року щодо продажу права оренди 10 земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництвах загальною площею 174.30 га з кадастровими номерами
7124985000:02:004:0155, 7124985000:02:004:0151, 7124985000:02:004:0148, 7124985000:02:004:0146, 7124985000:02:004:0154, 124985000:02:004:0153, 7124985000:02:004:0150, 7124985000:02:004:0149, 7124985000:02:004:0147, 7124985000:02:004:0152, які розташовані в адміністративних межах Мошнівської сільської ради.
Інформація про аукціон була офіційно розміщена на сайті Держгеокадастру України. Строк оренди встановлено на 25 років, визначено розміри гарантійного та реєстраційного внесків для кожної земельної ділянки по лотах. Копії оголошень позивачем надано в справу.
Виконавцем земельних торгів в оголошенні вказано відповідачку, ФОП Окрепко Анну Ігорівну.
Позивач зазначає і це не заперечується відповідачем, що згідно норм ст. 134 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або передача їх у користування обов'язково здійснюється на конкурентних засадах (на земельних торгах) окремими лотами.
Порядок підготовки та проведення земельних торгів визначений ст. ст.135 -137 Земельного кодексу.
Порядок проведення земельних торгів, визначений Земельним кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються передача у користування ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення за рішенням органів місцевого самоврядування.
Організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація).
Згідно ч.2 ст.135 ЗК України учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.
Згідно вимог ч.7 ст.137 ЗК України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах встановленої форми;
б) для юридичної особи - копію витягу з ЄДРПОУ;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків;
Відповідачем не заперечено, що позивач звернувся до нього із пакетом документів для участі в земельних торгах по 10 земельних ділянках. При цьому платіжними дорученнями № 1326-1335 від 04.08.2021р. позивачем на рахунок відповідача повністю сплачено реєстраційні та гарантійні внески для участі в земельних торгах -- 11350,00 грн. (1135,00 гри. за 1 лот) реєстраційного внеску та платіжними дорученнями 1336-1345 від 04.08.2021р. - 152657,50грн. гарантійного внеску.
Представник позивача пояснив суду, що заяви про участь у земельних торгах з відповідними додатками направлені відповідачу як організатору земельних торгів 04.08.2021 року на юридичну адресу, що зазначена в Єдиному державному реєстрі (витяг від 04.08.2021р.): м. Черкаси, б-р Шевченка, 289, кв.30 та на адресу фактичного місцезнаходження відповідача 06.08.2021р. - м.Черкаси, вул.Небесної сотні ,5.
За доводами позивача, 10 серпня 2021р. ним отримано лист від відповідача про відмову у реєстрації ФГ "Терра" учасником земельних торгів на 11 серпня 2021 року з підстав того, що до пакету документів не доданий статут господарства і це не дозволяє визначити обсяг повноважень вказаного в заявах представника претендента на участь у земельному аукціоні.
Позивач доводить, що законом не передбачене подання саме статуту господарства для реєстрації його учасником торгів. Натомість, до пакету документів був доданий витяг з ЄДР в якому вказано всю необхідну інформацію про обсяг повноважень виконавчого директора ФГ "Терра" Чуганської Л.Г., яка не має обмежень для представництва інтересів господарства та укладення угод.
З цих підстав позивач не був визнаний учасником земельних торгів і участі в них не приймав.
Позивач 10 серпня 2021 року направив відповідачу лист з вимогою повернути сплачену суму 164007,50грн. гарантійних та реєстраційних внесків протягом 3х банківських днів, тобто до 14.08.2021р.
Позивач вказав, що сума гарантійних внесків в розмірі 152 657,50 грн. повністю повернута господарству. Сума реєстраційних внесків 11350,00 грн. до цього часу не повернута, чим було порушено права позивача та спричинило виникнення спору між сторонами.
Зі свого боку представник відповідача вказав, що вимога про надання статуту відповідає положенням чинного законодавства та обов'язку виконавця земельних торгів забезпечити подальше безспірне і законне укладення з переможцем торгів договору щодо оренди земельної ділянки. При цьому чинним законодавством передбачено єдину підставу для повернення реєстраційного внеску - відміна земельних торгів.
З даного питання судом встановлено наступне:
Сторонами не заперечено, що з урахуванням публікації 05.07.2021 року оголошення про проведення земельних торгів, до правовідносин сторін слід застосувати норми ЗК України в редакції станом на цю дату (чинна з 01.07.2021).
Відповідачем звернуто увагу на те, що наступні зміни (чинні з 06.07.2021) були внесені в Земельний Кодекс Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціони» № 1444-ІХ. Його Прикінцеві та перехідні положення передбачають, що цей Закон набирає чинності через п'ять днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення" (Відомості Верховної Ради України, 2020 р., № 20, ст 142), крім пункту 3 цього розділу, який набирає чинності з дня опублікування цього Закону.
При цьому земельні торги щодо земельних ділянок, які до дня набрання чинності цим Законом були включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, виставлених на земельних торгах, та щодо яких не було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів, проводяться в порядку, встановленому цим Законом. Земельні торги щодо земельних ділянок, стосовно яких до дня набрання чинності цим Законом було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів, проводяться відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності ним Законом.
Набрання чинності Законом України № 1444-ІХ відбулося 06.07.2021р.
Так, положеннями ст. 135 ЗК України в редакції станом на 01.07.2021 визначено, що розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів. Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки чи права емфітевзису, суперфіцію або 30 відсотків стартового розміру річної орендної плати.
Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються учасниками земельних торгів на окремі рахунки виконавця земельних торгів, відкриті в банку.
Згідно ч. 7, 8 ст. 137 ЗК України особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах;
б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті). Для іноземців та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для юридичних осіб, створених за законодавством іноземної держави, - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.
Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб.
Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
Суд не погоджується із доводами представника позивача, що йому заборонено подати додаткові документи організатору торгів для виконання його зауважень, бо такої заборони ст. 137 ЗК України прямо не містить і таке обмеження із вказівки цієї статті щодо подачі документів не пізніше ніж за 3 робочі дні не випливає.
Відповідач, як організатор торгів, пояснив у судовому засіданні, що він не мав би заперечень, щоб позивач міг би додати свій статут до вже прийнятого пакету документів і взяти участь у земельних торгах.
Доказів того, що позивач вчинив такі дії до часу проведення торгів 11.08.2021 любим способом і йому було відмовлено відповідачем у прийнятті додаткового документу (статут) - суду не подано.
Відповідач на доведення правомірності своєї вимоги про надання Статуту ФГ "Терра" посилається на положення наказу Мінагрополітики № 580
від 25.09.2012 № 580 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства № 178 від 07.09.2021) Про затвердження форм документів, необхідних для проведення земельних торгів.
Даним наказом було затверджено форми таких документів:
2.1. Заява про участь у земельних торгах для фізичних осіб (громадян України, іноземців та осіб без громадянства).
2.2. Заява про участь у земельних торгах для юридичних осіб - резидентів.
2.3. Заява про участь у земельних торгах для юридичних осіб - нерезидентів.
2.4. Довідка про отримання документів виконавцем земельних торгів.
2.5. Книга реєстрації учасників земельних торгів.
2.6. Вхідний квиток учасника земельних торгів.
2.7. Інформаційна картка на лот.
2.8. Картка учасника земельних торгів.
При цьому у формі Довідки про отримання документів (2.4) виконавцем земельних торгів серед обов'язкових до наявності документів вказано як копію довідки з ЄДР підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), так і копію документа, що підтверджує право діяти від імені учасника торгів.
У відповідності до положень ст. 237 ЦК України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Згідно ст. 92 ЦК України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. У відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження.
На вимогу суду 27.04.2022 відповідачем було подано в справу для вивчення 1 повний пакет всіх документів, які позивачем було подано для участі у земельних торгах і між сторонами немає спору з приводу однотипності таких документів за всіма іншими лотами.
В заяві про участь у земельних торгах вказано, що представником претендента на участь у земельних торгах є Чуганська Л.Г., виконавчий директор господарства. В додатках вказано, що серед іншого до заяви додається копія витягу з Єдиного державного реєстру.
У витязі станом на 02.08.2021 серед засновників Чуганська Л.Г. не значиться.
В розділі про керівника та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи вказано керівника Скоробагатька В.В. (який має обмеження по сумі угод на укладення) та ОСОБА_1 без визначення її посади, відношення до Фермерського господарства та щодо обмеження на вчинення юридично значимих дій (отже обмежень немає).
Суд погоджується із доводами представника відповідача про те, що при підготовці документів на земельні торги виконавець земельних торгів шляхом збору повного та належного пакету документів повинен забезпечити подальше укладення договору оренди землі його учасниками у відповідності до вимог чинного законодавства, зокрема із повним дотриманням повноважень осіб на укладення такого договору для упередження визнання договору недійсним.
Враховуючи це, надані виконавцю торгів документи повинні підтверджувати стосунок представника претендента на участь у торгах до ФГ "Терра", чи є вказана ним у заяві посада в статуті товариства та чи дозволяє ця посада представляти інтереси господарства у відповідності до положень ст. 92 ЦК України.
Без Статуту товариства-позивача у відповідача не було можливості провірити таку інформацію, тому вимоги про надання статуту як додаткового документу для підтвердження повноважень представника претендента на участь у земельних торгах з боку відповідача були обґрунтованими у даних конкретних відносинах між сторонами.
Частинами 10, 11 ст. 135 ЗК України передбачено, що сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку, визначеного частиною третьою статті 138 цього Кодексу. Сплачені суми гарантійних внесків (крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 138 цього Кодексу) повертаються виконавцем земельних торгів усім учасникам земельних торгів, які не були визнані переможцями, протягом трьох банківських днів з дня проведення земельних торгів.
Частиною 3 ст. 138 ЗК України передбачено, що у разі скасування торгів організатор земельних торгів у десятиденний строк після прийняття рішення про скасування торгів відшкодовує виконавцю земельних торгів фактично здійснені витрати на підготовку до їх проведення, але не більше максимальної суми винагороди, що встановлена частиною шостою статті 135 цього Кодексу, а виконавець земельних торгів повертає учасникам сплачені ними реєстраційні та гарантійні внески не пізніше п'яти банківських днів з дати скасування.
Виходячи з предмету спору відносини сторін регулюються законодавством про земельні аукціони.
Позивач не заперечує, що спірні кошти сплачені ним як реєстраційні внески, що відповідає призначенням платежів при їх сплаті і таку свою правову природу вони не втратили у відносинах сторін. Позивач розпочав процедуру участі в земельному аукціоні, однак не завершив її з певних причин.
З листа позивача від 10.08.2021 № 32 (а.с. 76) вбачається, що позивач відмовився від участі у земельному аукціоні "за об'єктивних обставин".
Дана ситуація не передбачена законодавцем як підстава для повернення позивачу реєстраційного внеску за аукціон.
Враховуючи пряму норму закону, що у ситуації між сторонами та за відсутності скасованих торгів, спірні реєстраційні внески особам, які сплатили їх за участь в аукціоні, не повертаються, позивач для доведення своєї позиції повинен вказати суду таку норму закону, яка дозволяє стягнути спірні кошти з відповідача за якоїсь іншої правової підстави.
Таку правову підставу, яка говорить про виникнення між сторонами інших відносин, ніж процедура земельних торгів (або про зміну цих правовідносин), позивач суду не вказав.
Те, що позивач не став учасником торгів через нібито неправомірні дії виконавця торгів за вимогами, які позивач не виконав і не оскаржив, не є підставою для повернення реєстраційних внесків, бо законодавством про земельні торги такого не передбачено.
Доводи позивача про можливість застосування у даному випадку ст. 1212 ЦК України суд відхиляє, оскільки спірні кошти були сплачені на користь відповідача саме як реєстраційні внески за наслідками наміру позивача взяти участь у земельних торгах (ця процедура позивачем фактично розпочата) і помилковість їх сплати суду не доведена. Навпаки, законодавцем чітко унормовані підстави для повернення спірних коштів позивачу від виконавця земельних торгів як попередньо сплачених реєстраційних внесків, які таку свою правову природу у відносинах сторін не втратили.
Виходячи з викладеного позивач не довів правомірність позовних вимог, тому у позові слід відмовити повністю як за вимогами про стягнення основного боргу, так і за вимогами про стягнення нарахованих на основний борг інфляційних та 3% річних як похідних вимог.
За результатами вирішення спору відповідач просить стягнути з позивача 7000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
В засіданні відповідач дану вимогу підтримав повністю, а позивач просить суму адвокатських до стягнення зменшити до 30%, через їх неспівмірність із складністю справи та затраченим адвокатом часом.
З даного питання судом встановлено наступне:
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною 1 ст.124 ГПК України встановлено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи.
Згідно з приписами статті 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відтак, ч. 3 ст. 4 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об'єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг, який в свою чергу, врегульовано Главою 63 Цивільного кодексу України. Зокрема, стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Стаття 632 Цивільного кодексу України регулює поняття ціни договору; за приписами вказаної статті ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
За змістом п.1 ч.3 ст.123 та ст.126 ГПК України у їх сукупності можливе покладення на сторони у справі як судових витрат тільки тих сум, які були сплачені стороною за отримання послуг саме адвоката (у розумінні пункту 1 статті 1 та частини першої статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"), а не будь-якої особи, яка надавала правову допомогу стороні у справі.
Статтею 58 ГПК України передбачено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При цьому держава гарантує такій особі відшкодування судових витрат на юридичні послуги, що надаються лише адвокатом.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).
У відзиві на позов відповідач одночасно із клопотанням відмовити у позові просив стягнути з позивача 7000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу (а.с. 70).
На підтвердження заявленого розміру витрат на правову допомогу відповідачем надано суду в копіях ордер на надання правничої допомоги адвокату Манзар Т.В. (а.с. 77), яка діє на підставі Свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю (а.с. 78), договір № 14 від 21.02.2022 про надання правової допомоги (а.с. 98), акт № 4 від 29.03.2022 прийому наданих послуг за цим договором (а.с. 99), квитанцію № 4 від 29.03.2022 про сплату відповідачем 7000 грн. на оплату професійної правничої допомоги (а.с. 100).
За умовами договору № 14 від 21.02.22 про надання правової допомоги відповідач домовився із адвокатом Манзар Т.В., яка брала участь у всіх судових засіданнях та надавала пояснення суду, про надання адвокатом всіма законними методами та способами правової допомоги відповідачу у всіх справах для захисту його інтересів. Розділом 4 Договору визначено, що гонорар адвоката за розгляд справи № 925/173/22 за позовом ФГ "Терра" до ФОП Окрепка А.І. про повернення реєстраційного внеску складає 7000,00 грн.
Актом № 4 від 29.02.2022 підтверджується. що відповідачу послуга з професійної правничої допомоги надана у вигляді правової консультації, підготовки відзиву, заперечення, представництва інтересів клієнта в судових засіданнях з вказівкою кількості витраченого на це часу адвокатом. Акт підписано відповідачем без зауважень.
Судом не встановлено, що надані адвокатом відповідачу у межах цієї справи правничі послуги до справи не відносяться або є непотрібними.
Згідно ч. 4 ст.129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Велика Палата Верховного Суду, правові висновки якої є обов'язковими для врахування судом першої інстанції в силу частини 4 статті 236 Господарського процесуального кодексу України, вказувала на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц).
Представник позивача в останньому судовому засіданні уточнила, що вона просить зменшити розмір витрат відповідача на послуги адвоката лише до 30% від заявленої суми, оскільки вони є неспівмірними зі складністю справи.
Вивчивши наявні у справі докази, оцінивши складність предмету спору суд вважає, що заявлені до стягнення кошти, як витрати відповідача на професійну правничу допомогу, при стягненні слід обмежити сумою в 3000 грн., виходячи з такого:
Спір у справі між сторонами є малозначним і розглядався за правилами спрощеного позовного провадження, спірне питання між сторонами прямо врегульовано нормами чинного законодавства, спір не потребував вивчення великого обсягу фактичних обставин справи, доказів, аналізу значного обсягу судової практики, а як наслідок, і не потребував і значних витрат часу адвоката відповідача на ведення справи.
Тому, враховуючи такі обставини та з урахуванням ціни заявленого позову (11919,40 грн.), виходячи з принципу розумності, справедливості та пропорційності, суд, керуючись частиною 4 статті 129 ГПК України, дійшов висновку, що витрати на професійну правничу допомогу підлягають стягненню з позивача на користь відповідача лише на суму 3000,00 грн.
Судовий збір за вирішення спору при відмові в позові покладається на позивача.
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України. -
У позові відмовити повністю.
Стягнути з фермерського господарства "Терра" (ідентифікаційний код 35425932, с. Мошни, Черкаський район, Черкаська область, вул. Савченка, 234) на користь фізичної особи-підприємця Окрепки Анни Ігорівни (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) -- 3000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 03 травня 2022 року
Суддя Н.М. Спаських