Рішення від 28.04.2022 по справі 916/471/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"28" квітня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/471/22

Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Гут С.Ф.

При секретарі судового засідання Борисовій Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився,

від відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУНАЙ АГРОС" про стягнення 83414,49 грн.

Встановив:

22.02.2022 р. до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" (далі - АТ "ДТЕК Одеські електромережі", позивач) про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУНАЙ АГРОС" (далі - ТОВ "ДУНАЙ АГРОС", відповідач) 83414,49 грн заборгованості за недовраховану електричну енергію, виявленої в ході проведеної 22.07.2021 р. перевірки дотримання вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, що знайшло своє відображення в актів про порушення від 22.07.2021 р. № 8021574, за розглядом якого 02.08.2021 р. комісією по розгляду актів про порушення складено протокол № 2, яким встановлено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії - 83414,49 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.02.2022 р. позовній заяві АТ "ДТЕК Одеські електромережі" присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - № 916/471/22 та визначено суддю Господарського суду Одеської області Гута С.Ф. для розгляду справи.

Разом з тим, у зв'язку з військовою агресією проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан.

Рішенням Ради суддів України від 24.02.2022 р. № 9 запроваджено невідкладні заходи для забезпечення сталого функціонування судової влади в Україні в умовах воєнного стану. Зокрема, пунктом 2 вказаного Рішення, зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів рекомендовано оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

У зв'язку із запровадженням на території України воєнного стану та з метою забезпечення безпеки працівників Господарського суду Одеської області та відвідувачів, зборами суддів Господарського суду Одеської області від 24.02.2022 р. було вирішено рекомендувати суддям, як тимчасовий захід зняти з розгляду справи, які призначені з 24 лютого 2022 року.

Рішенням зборів суддів Господарського суду Одеської області від 14.03.2022 р. рекомендовано суддям Господарського суду Одеської області продовжити розгляд справ.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” встановлено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 10 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” встановлено, що у період воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінено територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місце знаходження судів.

Відповідно до частини 1 статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Частиною 2 статті 2 ГПК України встановлено, що суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

В свою чергу, частиною 3 статті 2 ГПК України встановлено, що одним із основних засад (принципів) господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Відповідно до положень статті 114 ГПК України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.

Згідно із приписами статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку “розумності строку” розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Європейський суд щодо тлумачення положення “розумний строк” в рішенні у справі “Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства” роз'яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.03.2022 р. прийнято позовну заяву АТ "ДТЕК Одеські електромережі" до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/471/22, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 28.04.2022 р.

В судове засідання 28.04.2022 р. представники сторін не з'явились. Згідно з даними КП "Діловодство спеціалізованого суду" та сформованих на підставі цих даних відповідальним працівником довідок про доставку електронного листа, вищевказана ухвала суду про відкриття провадження у справі надіслано 21.03.2022 р. одержувачу АТ "ДТЕК Одеські електромережі" в його Електронний кабінет. Відповідно до залишеній на наявному в матеріалах справи рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (ухвали Господарського суду Одеської області від 21.03.2022 р.) розписці, 06.04.2022 р. ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" отримано ухвали суду, надіслану на адресу товариства - 68831, Одеська обл., Ренійський р-н, село Орлівка, вул. Суворова, буд. 28.

Зі змісту пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Згідно з пунктом 17 Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 р. № 1845/0/15-21 (далі - Положення), особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно до пункту 42 Положення засобами ЄСІТС в автоматичному режимі здійснюється перевірка наявності в особи зареєстрованого Електронного кабінету. У разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі. В іншому випадку до автоматизованої системи діловодства надходить повідомлення про відсутність в особи зареєстрованого Електронного кабінету.

За змістом частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи. Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Отже, з урахуванням вищевикладеного, АТ "ДТЕК Одеські електромережі" та ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" належним чином повідомлені про призначене на 28.04.2022 р. судове засідання.

Після початку призначеного на 28.04.2022 р. судового засідання до канцелярії Господарського суду Одеської області надійшло клопотання позивача про відкладення розгляду справи, проте оскільки клопотання надійшло після початку судового засідання, а фактично отримано судом після проголошення вступної та резолютивної частини рішення, клопотання не враховувалось під час проголошення рішення.

Письмового відзиву від ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" до Господарського суду Одеської області не надходило, у зв'язку з чим у відповідності до частини 9 статті 165 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

28.04.2022 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:

10.03.2017 р. між Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" (Постачальник, яким в подальшому змінено назву на АТ "ДТЕК Одеські електромережі") та ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" (Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 494 (Договір), відповідно до розділу 1 якого Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком “Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Точка продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію визначена додатком “Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін” між Постачальником електричної енергії та Споживачем або інша межа обумовлена окремим додатком до Договору.

Споживач несе відповідальність за технічний стан розрахункових приладів обліку та пломб на них, які знаходяться на його території, забезпечує їх охорону та збереження (пункт 4.2.4 Договору).

Одними із додатків до Договору є “Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін” та “Перелік об'єктів Споживача” (пункт 9.1 Договору).

Межа відповідальності та обслуговування електроустановок визначаються відповідно до додатка “Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін” (пункт 9.2 Договору).

Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31 грудня 2016 р. Договір вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.4 Договору).

Відповідно до пункту 8 додатку № 2 до Договору “Графік знаття показів обліку електричної енергії” від 11.05.2017 р. однією із обліковуємих за Споживачем площадок вимірювання електричної енергії із адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7 є Млин, № лічильника якого 8303035.

Відповідно до додатку № 10 до Договору “Перелік об'єктів споживача” від 11.05.2017 р. однією із обліковуємих за Споживачем площадок вимірювання електричної енергії із адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7 є Млин, № лічильника якого 8303035.

Згідно із актом технічної повірки від 11.05.2017 р. № 04005128 за Споживачем ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" із особовим рахунком № 494, за точкою обліку млин, за адресою Прикордонників 7 здійснено технічну перевірку вимірювального комплексу з лічильником № 8503035, на якому встановлені пломби, які відображено в акті про пломбування та встановлення індикаторів від 11.05.2017 р. № 03000690.

Відповідно до акту про пломбування та встановлення індикаторів від 11.05.2017 р. № 03000690, який є невід'ємною частиною зазначеного вище акту технічної перевірки, за Споживачем ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" із особовим рахунком № 494, за точкою обліку млин, за адресою Прикордонників 7, номер встановленого лічильника 8503035 встановлено пломби із номерами С35329462, С35329463 та М10559280.

20.11.2018 р. ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" як Споживач звернулось до АТ "ДТЕК Одеські електромережі" із заявою-приєднанням, із змісту якої вбачається, що останнім ініційоване приєднання першого як споживача з 01.01.2019 р. до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 494 за технічними даними Паспорту точок розподілу за об'єктами споживача за адресами, серед яких вул. Прикордонна 7, із ЕІС-кодами точок, серед яких 62Z2610120130980.

Відповідно до додатку № 3 до Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії о/р 494 “Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії ТОВ "ДУНАЙ АГРОС"” від 24.09.2020 р. за ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" як споживачем обліковується Млин за адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7, енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу (ЕІС-код) - 62Z2610120130980, номер засобу комерційного обліку електричної енергії - 8503035, сторона відповідальна за збереження і цілісність засобів обліку та пломб - ТОВ "ДУНАЙ АГРОС", точка встановлення засобів обліку - ЩКО на фасаді будівлі.

Згідно додатку № 2/10 до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії “Паспорт точки/точок розподілу електричної енергії” від 12.07.2021 р. Споживачем за точкою комерційного обліку із ЕІС-кодом 62Z2610120130980 є ТОВ "ДУНАЙ АГРОС", вид об'єкта - будівля, млин, нежитлова будівля, адреса об'єкта - Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7.

Відповідно до акту про порушення від 22.07.2021 р. № 8021574, складеного ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за участю споживача інженера ОСОБА_3 , на об'єктів ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" - будівля, млин, нежитлова будівля, договір (особистий рахунок) № 240494, за адресою с. Орлівка, вул. Прикордонна, виявлено порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ, п.5.16.11,5.16.18,5.16.19,6.4.2 ККО, що відповідає порушенню п.8.4.2 ПРРЕЕ, відсутність пломб з відтисками тавр ОСР, які установлені на клемній кришці ЗКС. Заводський номер засобу вимірювання електричної енергії споживача - 8503035, дата повірки 2017 р.

На клемній кришці відсутня пломба С35329462, на ЗКО відсутня пломба С35329463, пломба М10559280 не ушкоджена.

Із змісту акту вбачається, що комісія оператора систем з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 02.08.2021 р. об 11:00, за адресою м. Рені, вул. Крайня, 75Б. З актом про порушення ознайомлений представник споживача Павел М.В., додатком до акту зазначено фото.

Відповідно до наказу ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" від 03.06.2016 р. № 29, призначено Павла М.В. заступником директора ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" та відповідальним за електрогосподарство.

Відповідно до протоколу від 02.08.2021 р. № 2 комісією з розгляду акту про порушення від 22.07.2021 р. № 8021574, встановлено порушення ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" як Споживачем на об'єкті - будівля, млин, нежитлова будівля, с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7 порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії та прийнято рішення провести розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, щодо якої порушено облік згідно ПРРЕЕ від 22.07.2021 р. № 8021547, у відповідності до пункту 8.4.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії, обсяг електричної енергії, щодо якої порушено облік складає 23033 кВт*год на суму 83414,49 грн.

Відповідно до розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ, період порушення з 22.01.2021 р. по 22.07.2021 р.

Відповідно опису вкладення у цінний лист від 03.08.2021 р. АТ "ДТЕК Одеські електромережі" надіслано ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" на адресу 68831, с. Орлівка, вул. Суворова, буд. 28 лист від 03.08.2021 р., протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 02.08.2021 р. № 2, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, щодо якої порушено облік ПРРЕЕ, та рахунок-фактуру від 02.08.2021 р. № 240494 за електричну енергію, щодо якої порушено облік згідно ПРРЕЕ.

Відповідно опису вкладення у цінний лист від 21.12.2021 р. АТ "ДТЕК Одеські електромережі" надіслано ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" на адресу 68831, с. Орлівка, вул. Суворова, буд. 28 лист від 03.08.2021 р., протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення від 02.08.2021 р. № 2, розрахунок обсягу та вартості електричної енергії, щодо якої порушено облік ПРРЕЕ, та рахунок-фактуру від 02.08.2021 р. № 240494 за електричну енергію, щодо якої порушено облік згідно ПРРЕЕ.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до пункту 1 постанови НКРЕКП від 06.11.2018 р. № 1345 видано Акціонерному товариству «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131713, яким змінено назву на АТ "ДТЕК Одеські електромережі") ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Одеської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Акціонерного товариства «ОДЕСАОБЛЕНЕРГО», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством)

На даний час, на підставі пункту 10 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме - АТ "ДТЕК Одеські Електромережі".

Відповідно до абзацу 2 пункту 5 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312 оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. Згідно п.п.8.6.1 "Кодексу комерційного обліку", затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 311, зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.

Відповідно до пункту 2.1.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії (в редакції від 20.05.2021 р., станом на момент складання акту про порушення від 02.07.2021 р. № 8021574, далі у відповідній редакції, далі - ПРРЕЕ) у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Матеріали справи не містять звернення ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" до АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" з письмовою заявою про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об'єкт, у той час як надана АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" заява-приєднання від 20.11.2018 р. свідчить про приєднання ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах раніше укладеного договору про постачання електричної енергії № 494.

За таких умов та враховуючи зміни у законодавстві, договір про постачання електричної енергії від 10.03.2017 р. № 494, укладений між Публічним акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (в подальшому змінено назву на АТ "ДТЕК Одеські Електромережі") та ТОВ "ДУНАЙ АГРОС", не припинив свою дію, проте АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" отримало статус оператору системи розподілу.

Відповідно до пункту 2.3.4 ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.

Підпунктом 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ встановлено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

Згідно із положеннями пункту 5.5.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ) власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Як було зазначено вище, однією із обліковуємих за Споживачем площадок вимірювання електричної енергії із адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7 є Млин, № лічильника якого 8303035.

Відповідно до акту про пломбування та встановлення індикаторів від 11.05.2017 р. № 03000690, який є невід'ємною частиною зазначеного вище акту технічної перевірки, за Споживачем ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" із особовим рахунком № 494, за точкою обліку млин, за адресою Прикордонників 7, номер встановленого лічильника 8503035 встановлено пломби із номерами С35329462, С35329463 та М10559280.

При цьому відповідно до додатку № 3 до Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії о/р 494 “Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії ТОВ "ДУНАЙ АГРОС"” від 24.09.2020 р., підписаного як з бору ТОВ "ДУНАЙ АГРОС", так і з боку АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", за ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" як споживачем обліковується Млин за адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7, енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу (ЕІС-код) - 62Z2610120130980, номер засобу комерційного обліку електричної енергії - 8503035, сторона відповідальна за збереження і цілісність засобів обліку та пломб - ТОВ "ДУНАЙ АГРОС", точка встановлення засобів обліку - ЩКО на фасаді будівлі.

Враховуючи викладене, ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" як Споживачем прийнято на себе зобов'язання із збереження і цілісності засобів обліку та пломб, розміщених на об'єктів Млин за адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7, енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу (ЕІС-код) - 62Z2610120130980, номер засобу комерційного обліку електричної енергії - 8503035.

Відповідно до пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Згідно із пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до підпункт 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушень - пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Абазом 5 пункту 8.4.4 ПРРЕЕ встановлено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Згідно із приписами підпункту 1 пункту 8.4.8 ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Відповідно до пункту 8.4.10 у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт·год) розраховується за формулою W доб = P · t доб · K в, де P - потужність (кВт), визначена як:

1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);

3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).

У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;

K в - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).

Перевіривши правильність дій позивача, вчинених в процесі виявлення, фіксації порушення та оформлення результатів перевірки, господарський суд, встановивши, що складання акта про порушення, протоколу за наслідками останнього, розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ (за період з 22.01.2021 р. по 22.07.2021 р. нараховано 23033 кВт*год на суму 83414,49 грн), виставлення рахунку для оплати нарахованої суми відбулось з дотриманням чинного законодавства, оскільки як було зазначено вище ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" як Споживачем прийнято на себе зобов'язання із збереження і цілісності засобів обліку та пломб, розміщених на об'єктів Млин за адресою Одеська об., Ренійський р., с. Орлівка, вул. Прикордонна, буд. 7, енергетичний ідентифікаційний код точки розподілу (ЕІС-код) - 62Z2610120130980, номер засобу комерційного обліку електричної енергії - 8503035.

З огляду на викладене, позов АТ ,,ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ” про стягнення з ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" заборгованості у розмірі 83414,49 грн підлягає задоволенню.

29.04.2021 р. до Господарського суду Одеської області надійшов відзив ТОВ "ДУНАЙ АГРОС" на позов, проте, оскільки відзив надійшов після проголошення вступної та резолютивної частин рішення, викладене у відзиві залишається без правової оцінки суду.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Пунктом 2 частини 1 та пунктом 1 частини 4 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючисьст.ст.13,20,73,74,76,86,126,129,165,231,232,233,237,238,240,241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУНАЙ АГРОС" про стягнення 83414,49 грн задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДУНАЙ АГРОС" (68831, Одеська обл., Ренійський р-н, с. Орлівка, вул. Суворова, буд. 28, Код ЄДРПОУ 36881450) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" (65031, Одеська обл., м. Одеса, вул. Миколи Боровського, буд. 28 "Б", Код ЄДРПОУ 00131713) 83414/вісімдесят три тисячі чотириста чотирнадцять/грн 49 коп. заборгованості за недовраховану електричну енергію та 2481/дві тисячі чотириста вісімдесят одну/грн 00 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Наказ видати в порядку статті 327 ГПК України.

Повний текст складено 03 травня 2022 р.

Суддя С.Ф. Гут