Постанова від 27.04.2022 по справі 725/1639/22

Єдиний унікальний номер 725/1639/22

Номер провадження 3/725/856/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.04.2022 року м. Чернівці

Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Войтун О.Б., розглянувши матеріали справи які надійшли від Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ :

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ААБ №335706, 23.03.2022 року о 21 год. 15 хв. у м. Чернівці по вул. Руській, 221, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки «RANGE ROVER», державний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою алкотестера Драгер. Результат огляду 1,98 проміле. Таким чином гр. ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України, та його дії працівниками поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що працює лікарем та того вечора їхав до лікарні. Від'їхавши декілька метрів від свого будинку був зупинений працівниками поліції. Під час їх спілкування та перевірки документів за декілька хвилин до них під'їхав інший екіпаж поліції та без пояснення будь яких причин запропонували пройти огляд на стан сп'яніння за допомогою «Драгера» на, що він погодився оскільки не перебував у стані будь-якого сп'яніння. Зазначив, що спочатку процедура проходила в нормальному порядку, він розпакував мундштук та слідував вказівкам патрульного. Після того як продув у прилад на екрані висвітився результат 1.98, якого він навіть не очікував побачити. Він пояснив патрульним, що при такому показнику людина не те, що за кермом їхати, а навіть заледве ходити буде і що з приладом явно щось не так. Після того як висловив свою не згоду з результатами огляду патрульні різко змінили свою поведінку та почали вести себе агресивно. Він не раз наголошував не тому що він не згідний з таким результатом, попри це його ніхто навіть не слухав, склади протокол та потім забрали транспортний засіб. Просив суд взяти до уваги, що він не був у стані сп'яніння і не дозволив би собі сісти за кермо на підпитку, оскільки у таких важкий для країни час лікарі цілодобово виконують свою роботу, а так як він хірург то тим більше не міг дозволити собі вживати алкоголь. З урахуванням викладеного просив закрити провадження по справі так як він не перебував у стані алкогольного сп'яніння.

Суддя заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Згідно ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається із змісту ст. 130 КУпАП об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до змісту п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Порядок огляду на стан сп'яніння встановлений ч. 2 ст. 266 КУпАП відповідно до якої огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У ч. 3 ст. 266 КУпАП визначено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Отже законодавством чітко і вичерпно встановлено порядок проведення огляду водія на стан сп'яніння.

Таким чином у разі незгоди водія з результатами огляду на стан сп'яніння поліцейський зобов'язаний запропонувати пройти огляд на стан сп'яніння у медичному закладі та за встановленою формою направити водія до відповідного закладу охорони здоров'я.

Натомість ОСОБА_1 в судовому засіданні категорично заперечує факт можливого перебування у стані будь-якого сп'яніння.

У відповідності до вимог ст. 266 КУпАП матеріали відеозапису проведення огляду на стан сп'яніння обов'язково долучаються до протоколу.

При цьому у протоколі серії ААБ №335706 наявний запис про те, що велась відео фіксація на бодікам №475387 також у матеріалах справи міститься DVD диск на якому є один відео файл з назвою «export-ffiv2», який при численних спробах не відтворюється.

Отже спростувати чи підтвердити пояснення ОСОБА_1 стосовно розвитку подій під час зупинки та проведення огляду на стан сп'яніння суд позбавлений можливості.

Однак у матеріалах справи які надійшли до суду наявне направлення ОСОБА_1 для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я, як того вимагає Постанова КМ України від 17.12.2008, № 1103 "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду", водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

Зазначене направлення датоване 23.03.2022 року о 21 год. 40 хв., а згідно роздруківки результатів огляду за допомогою приладу «DRAGER» (у якій відсутній серія і номер протоколу) огляд було проведено о 21 год. 37 хв..

Таким чином тією чи іншою мірою пояснення ОСОБА_1 щодо того, що він все ж був не згідний із результатами проведеного огляду знайшли своє підтвердження у матеріалах справи.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Тейксейра де Кастро проти Португалії» та «Шабельник проти України» неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані їм докази, а порядок збирання доказів має відповідати передбаченим національним правом вимогам основним правам гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні в справі «Карелін проти Росії» («Karelinv. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ розглянув ситуацію, коли національний суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення без участі сторони обвинувачення, ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).

Отже, якщо уповноваженим органом не доведено підставність притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.

Згідно рішення Конституційного суду України від 22.12.2010 року №23-рп/2010, яке є обов'язковим до виконання на території України, фактичні дані або будь-які інші докази, одержані в незаконний спосіб, а саме: з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина; з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних; не уповноваженою на те особою тощо є неналежними доказами.

Вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватися на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь згідно до ст. 62 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини.

З положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, вбачається, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.

Таким чином, дослідивши наявні у справі докази та з'ясувавши всі обставини справи, враховуючи, порушення встановленого порядку огляду на стан сп'яніння, відсутність відеозапису проведеного огляду на місці зупинки, суддя приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Приймаючи до уваги вищевикладене та керуючись ст. 130, 247, 251, 256, 266, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ :

Провадження по адміністративній справі про вчинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Вилучене посвідчення водія - повернути.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці О. Б. Войтун