Справа № 500/1684/22
03 травня 2022 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, зобов'язати Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, у сумі: 7354,00 (сім тисяч триста п'ятдесят чотири) гривні.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на порушення його права на одержання щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік у визначеному законом розмірі. Позивач є учасником бойових дій, а тому відповідно до статті 12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі, Закон № 3551-XII) має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Проте у порушення вимог цього Закону відповідач виплатив вказану допомогу у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (надалі, Постанова №325). З врахуванням висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні 27.02.2020 №3-р/2020, та позиції Верховного Суду, викладеної у рішенні від 29.09.2020 по справі №440/2722/20 позивач вважає, що у 2021 році він набув право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня в розмірі, передбаченому Законом №3551-XII.
Ухвалою суду від 04.04.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачем подано відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Просить врахувати, що в наданих Управлінню списках, які надають військові, правоохоронні та інші органи, установи, організації, підприємства та Пенсійний Фонд України, ОСОБА_1 не був зазначений та відповідно грошову допомогу в 2021 році в сумі 1491,00 грн. Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради не проводило, про що було повідомлено заявника.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
Позивач 15.02.2022 звернувся до відповідача із заявою, в якій просив нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, із врахуванням раніше виплаченої суми допомоги.
Листом від 03.03.2022 №04-09/518 відповідач відмовив позивачу у виплаті такої допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, зазначивши, що в наданих управлінню списках, які надають військові, правоохоронні та інші органи, установи, організації, підприємства та Пенсійний Фонд України позивач не був зазначений, оскільки виплату даної допомоги проводило Управління соціального захисту за місцем служби позивача. Також вказав, що порушене питання в заяві, не є в компетенції Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради, так як перерахування зазначеної грошової допомоги позивачу не здійснювало.
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Відносини щодо соціального захисту ветеранів війни унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року за № 3551-XII (надалі - Закон №3551-XII).
Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них встановлені статтею 12 вказаного Закону.
Відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України №3551-XII (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року №367-XIV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Згідно із частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Як зазначено в постанові Великої палати Верховного Суду від 13.01.2021 у справі №440/2722/20, правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон №3551-XII. Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетний кодекс України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини четвертої статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
При цьому, суд звертає увагу на статтю 17-1 Закону №3551-XII, якою визначено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до частини четвертої ст. статті 17-1 Закону №3551-XII особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Згідно із пунктами 8, 9 Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2021 р. № 325 (далі - Порядок № 325), отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошову допомогу станом на 5 травня, мають право звернутися по неї до місцевого органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня поточного року.
Ведення бухгалтерського обліку, відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов'язань в органах Державної казначейської служби та операцій, пов'язаних із використанням бюджетних коштів, проводяться в установленому законодавством порядку.
Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій на підставі отриманого від уповноважених органів переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги.
Разом з тим, як встановлено судом, позивач звернувся до відповідача про нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідач листом відмовив позивачу у виплаті такої допомоги в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, зазначивши, що в наданих управлінню списках, які надають військові, правоохоронні та інші органи, установи, організації, підприємства та Пенсійний Фонд України позивач не був зазначений, оскільки виплату даної допомоги проводило Управління соціального захисту за місцем служби позивача.
Суд приймає до уваги пояснення відповідача, що разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році позивачу відповідачем не призначалась і не виплачувалась у зв'язку з відсутністю його у переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, наданого уповноваженим органом.
Матеріали справи не містять доказів того, що позивач перебуває на обліку як отримувач разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році в Управлінню соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у спірному випадку у відповідача відсутній обов'язок щодо нарахування та виплати позивачу недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відтак, суд не вбачає протиправної бездіяльності Управлінню соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради.
Суд також зазначає, що позивач вправі звернутися до відповідного компетентного управління соціального захисту населення із заявою про нарахування та виплату йому недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, передбачених статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і уразі відмови, звернутись за захистом своїх прав до суду.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 03 травня 2022 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач - Управління соціального захисту та охорони здоров'я Чортківської міської ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область,48501 код ЄДРПОУ:38743174).
Головуюча суддя Дерех Н.В.