Рішення від 03.05.2022 по справі 440/8032/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/8032/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про визнання неправомірної бездіяльності і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, визнання неправомірної бездіяльності і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду, а саме просить:

зобов'язати Лубенську міську раду надати дозвіл на клопотання ОСОБА_1 від 02.02.2021 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322888900:03:005:0048 у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами села Назарівка;

відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України бездіяльність і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду визнати неправомірною.

Позивач обґрунтовує позов тим, що клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322888900:03:005:0048 у власність від 02.02.2021 не було винесено на розгляд сесії, не було надано дозволу і не було прийнято на пленарному засіданні вмотивованої відмови відповідно до статті 118 Земельного кодексу України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 позовну заяву залишено без руху.

13.08.2021 на виконання вимог ухвали суду надані додаткові докази у справі.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №440/8032/21; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

02.09.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що на дату звернення позивача (02.02.2021) Лубенська міська рада не набула статусу власника земельної ділянки з кадастровим номером 5322888900:03:005:0048, у зв'язку з чим не мала права розпоряджатися цими землями в силу норм земельного законодавства України. Зазначено, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на спірну земельну ділянку було зареєстровано лише 13.05.2021, саме з цієї дати Лубенська міська рада набула право користуватися та розпоряджатися нею.

21.09.2021 позивач скористався правом подання відповіді на відзив, у якому зазначив додаткові аргументи в справі.

Позивачем 06.12.2021 подано до суду заяву про уточнення позовних вимог від 03.12.2021, яка ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02.05.2022 не прийнята до розгляду та повернута позивачу.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.05.2022 провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області про зобов'язання вчинити певні дії, визнання неправомірної бездіяльності і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду закрито в частині позовної вимоги про зобов'язання Лубенську міську раду надати дозвіл на клопотання ОСОБА_1 від 02.02.2021 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5322888900:03:005:0048 у власність орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами села Назарівка.

Розгляд цієї справи відповідно до частини п'ятої статті 262 КАС України здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, з урахуванням строку, встановленого статтею 258 цього ж Кодексу.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Лубенської міської ради із клопотанням від 02.02.2021, у якому просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га за рахунок земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2,0000 га (кадастровий номер 5322888900:03:005:0048), що розташована за межами села Назарівка /а.с. 17/.

Листом від 11.03.2021 №01-11/683 Виконавчий комітет Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером 5322888900:03:005:0048 на даний час не зареєстрована за комунальною власністю Лубенської міської територіальної громади і відповідно Лубенська міська рада не має підстав нею розпоряджатися на даний час /а.с. 8/.

У листі Виконавчого комітету Лубенського міської ради Лубенського району Полтавської області від 19.05.2021 №01-11/2448 наведено, що рішенням Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 18.02.2021 встановлено тимчасовий мораторій на надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею не більше 0,50 га. Крім того, зазначено, що Лубенська міська рада Лубенського району Полтавської області не має юридичних підстав для надання позивачеві дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, за межами с. Назарівка.

Вважаючи бездіяльність відповідача і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду неправомірною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

За змістом частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини четвертої цієї статті передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Частинами шостою, сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

За змістом пункту "б" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України від 21.05.97 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі - Закон №280/97-ВР) передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За змістом статті 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії ради та рішень виконавчого комітету.

Отже, рішення рада може прийняти у разі наявності права розпорядження відповідними землями.

У матеріалах справи відсутні докази наявності у розпорядженні відповідача відповідної земельної ділянки на момент подання позивачем клопотання від 02.02.2021.

Водночас, згідно з загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, на заяву позивача від 02.02.2021 листом від 11.03.2021 №01-11/683 Виконавчим комітетом Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області надана відповідь, що земельна ділянка з кадастровим номером 5322888900:03:005:0048 на даний час не зареєстрована за комунальною власністю Лубенської міської територіальної громади і відповідно Лубенська міська рада не має підстав нею розпоряджатися на даний час /а.с. 8/.

У листі Виконавчого комітету Лубенського міської ради Лубенського району Полтавської області від 19.05.2021 №01-11/2448 наведено, що рішенням Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області від 18.02.2021 встановлено тимчасовий мораторій на надання дозволів на виготовлення проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею не більше 0,50 га. Крім того, зазначено, що Лубенська міська рада Лубенського району Полтавської області не має юридичних підстав для надання позивачеві дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га, за межами с. Назарівка.

Таким чином, відсутні підстави для визнання неправомірною бездіяльність відповідача і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду.

З огляду на наведене, відповідач здійснив можливі процесуальні дії, за наслідками розгляду клопотання позивача від 02.02.2021.

Відповідно до частин першої та другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Нормами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.

Інші доводи позивача є безпідставними та не впливають на висновки суду.

Відповідно до частини першої статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа, у разі задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень.

Проте у цій справі суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову, у зв'язку з чим відсутні підстави для відшкодування судових витрат, понесених позивачем.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Лубенської міської ради Лубенського району Полтавської області (вул. Ярослава Мудрого, 33, м. Лубни, Лубенський район, Полтавська область, 37500, код ЄДРПОУ 21053182) про визнання неправомірної бездіяльності і залишення клопотання від 02.02.2021 без розгляду відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Канигіна Т.С.