Рішення від 03.05.2022 по справі 380/5954/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 травня 2022 року

справа №380/5954/20

провадження № П/380/6117/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кузана Р.І., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Овертранс» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Овертранс» (місцезнаходження: 81085, Львівська область, Яворівський район, с.Підрясне, вул.Європейська, 1, корпус Б-4, код ЄДРПОУ 30626867) (далі - позивач, ТзОВ «Овертранс») звернулося до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (місцезнаходження: 79020, м.Львів, м.Чорновола, 57, код ЄДРПОУ 39816845) (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови винесені Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу за №193639, №193638, №193637, №193636, №193634, №193633, №193632, №193631, №193630, №193629, №193628 від 07.07.2020.

Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на те, що постановами управління Укртрансбезпеки у Львівській області №193639, №193638, №193637, №193636, №193634, №193633, №193632, №193631, №193630, №193629, №193628 від 07.07.2020 про застосування адміністративно-господарського штрафу позивача безпідставно притягнуто до відповідальності за ч.1 абз.11 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення ст.39 та ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладено на ТзОВ «Овертранс» адміністративно-господарський штраф у загальному розмірі 7480,00 грн.

Проте, позивач зазначає, що відповідач не повідомляв ТзОВ «Овертранс» про розгляд справи 07.07.2020, а тому розглянувши справу без участі позивача, відповідач позбавив його права на участь у розгляді справи та права щодо надання пояснень. Таким чином, позивач вважає, що позбавлення заінтересованої особи можливості взяти участь у розгляді справи, яка стосується його безпосередньо, є істотним порушенням процедури розгляду такої справи.

Крім цього, позивач звертає увагу на те, що водій ОСОБА_1 не здійснював міжнародного вантажного перевезення транспортним засобом VOLVO, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , н/причіп SCHMITZ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 за маршрутом Україна-Кіпр, ні під час здійснення перевірки 18.05.2020 ні в період з 27.04.2020 по 07-08.05.2020, що підтверджується ТТН №КлН_00392799 від 29.04.2020, ТТН №МС-П-0000010439 від 30.04.2020 та ТТН №68163645 від 19.05.2020 та не відмовлявся від дачі пояснень та підпису у Акті №216885 від 18.05.2020, оскільки з останнім його ніхто не ознайомлював.

Позивач також вважає, що відповідно до ст.61 Конституції України ніхто не може бути вдвічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

На підставі наведених обставин та з посиланнями на Конституцію України та Закон України «Про автомобільний транспорт» позивач просить скасувати оскаржувані постанови. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді від 31.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що під час здійснення заходів державного контролю 18.06.2020, державними інспекторами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було перевірено транспортний засіб VOLVO, із державним реєстраційним номером НОМЕР_1 та запропоновано водію надати документи передбачені вимогами Закону України «Про автомобільний транспорт» і Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), а саме: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія, документ на вантаж та документи, які підтверджують діяльність водія протягом 28 днів у зворотньому напрямку до часу перевірки. Як слідує з акту, під час перевірки водієм вантажного автомобіля ОСОБА_1 надано реєстраційні документи на транспортний засіб, а саме свідоцтво пре реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 та своє посвідчення водія НОМЕР_4 від 12.05.2009. Представник відповідача зазначає, що надати інші документи як то реєстраційні листки режиму праці та відпочинку за період 27.04.2020 по 18.05.2020 водій не зміг, про що і було складено відповідний акт № 216885 від 18.05.2020.

При цьому, представник відповідача покликається на те, що заповнення щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку є щоденним обов'язком водія, а тому перевірка дотримання такого обов'язку проводиться окремо за кожен день, коли водій керував відповідним транспортним засобом. Таким чином, у разі виявлення порушення водієм зазначеного вище обов'язку уповноважена особа має право накладати штраф за кожен випадок такого порушення. Тому представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Просив у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Подав клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлялася про дату, час та місце судового засідання. Подав клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача. Просив у задоволені позову відмовити повністю.

Ухвалою від 20.08.2020 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою від 13.10.2020 суд витребував у відповідача документи, які підтверджують висновки акту перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №216885 від 18.05.2020 про здійснення ТзОВ «Овертранс» в період з 27.04.2020 по 08.05.2020 міжнародних перевезень вантажу по напрямку Україна-Кіпр.

Відповідачем вимоги ухвали суду не виконано, витребуваних судом документів не подано та не повідомлено суд про неможливість подати такі докази.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

18.05.2020 посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки проведено перевірку транспортного засобу марки VOLVO, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , н/причіп SCHMITZ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_3 , що належить ТзОВ «Овертранс», водій ОСОБА_1 за результатами якої складено Акт №216885 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.05.2020 (далі - Акт від 18.05.2020). В Акті від 18.05.2020 зазначено, що під час перевірки виявлено порушення ст.7А поправки №6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), у тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена абз.11 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - управління транспортним засобом під час виконання міжнародних перевезень вантажу по маршруту Україна-Кіпр без щоденних листків режимів праці та відпочинку водія за період з 27.04.2020 по 18.05.2020.

Відповідачем складено повідомлення щодо розгляду справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, у якому запрошено посадових осіб позивача на 07.07.2020 до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області. Вказане повідомлення скеровано на електронну адресу volodymyr_bezsmolnyy@overtrans.ua.

Позивач стверджує, що вказаного повідомлення не отримував, посадові особи участі у розгляді справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт не приймали.

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 07.07.2020 прийнято постанови про застосування до ТзОВ «Овертранс» адміністративно-господарських штрафів №193639, №193638, №193637, №193636, №193634, №193633, №193632, №193631, №193630, №193629, №193628 за порушення, передбачене п.1 абз. 11 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (управління транспортним засобом при здійсненні міжнародного автомобільного перевезення без тахокарт), - у розмірі по 680,00 грн за кожен випадок порушення за період з 27.04.2020 по 07.05.2020.

Вважаючи постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №193639, №193638, №193637, №193636, №193634, №193633, №193632, №193631, №193630, №193629, №193628 від 07.07.2020 протиправними, позивач звернувся із даним позовом до суду про їх скасування.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Відповідно до п.2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Згідно з п. 3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.

Пунктом 4 Порядку №1567 встановлено, що контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з п. 15 Порядку №1567 здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, у тому числі, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до пункту 1 Положення Про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Укртрансбезпека у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, Указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими іктами законодавства.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; внесення на розгляд Міністра інфраструктури пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань безпеки на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті; надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг у сфері автомобільного, міського електричного, залізничного, морського та річкового транспорту.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України; здійснює передбачений законодавством контроль за міжнародними перевезеннями пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на території України; здійснює інші повноваження, визначені законом.

У відповідності до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" №2344-III (далі Закон №2344-III) державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Згідно з абз. 11. ч. 1 ст. 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Статтею 1 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка; міжнародні перевезення пасажирів і вантажів - перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом з перетином державного кордону; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів та/чи вантажів територією України без перетину державного кордону України.

Положення ч.1 ст. 53 Закону №2344-III передбачають, що організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.

Відповідно до Поправки №6 (яка набула чинності 20.12.2010р.) Європейської Угоди, що стосується роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР), підписаної у Женеві 1 липня 1970р., в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі відсутності тахокарт надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.

Отже, підставою для застосування до автомобільного перевізника штрафу за абз. 11. ч. 1 ст. 60 Закону №2344-III є встановлений компетентним органом факт здійснення таким перевізником міжнародних автомобільних перевезень та відсутності при цьому контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку.

Відповідачем не вимогу суду не надано доказів здійснення ТзОВ «Овертранс» в період з 27.04.2020 по 07.05.2020 транспортним засобом марки VOLVO, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , н/причіп SCHMITZ, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію САК932729, міжнародних транспортних перевезень за маршрутом Україна-Кіпр.

В той же час, долученими позивачем до матеріалів справи копіями товарно-транспортних накладних від 29.04.2020 та від 30.04.2020 підтверджується здійснення позивачем у спірний період внутрішніх перевезень.

Таким чином, відповідачем не надано доказів та матеріалами справи не підтверджується висновок акту перевірки про здійснення ТзОВ «Овертранс» в період з 27.04.2020 по 07.05.2020 міжнародних транспортних перевезень, відтак відсутні підстави для застосування до позивача адміністративного-господарських штрафів згідно з абз. 11. ч. 1 ст. 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Крім цього, при вирішенні спору суд враховує таке.

Як стверджує позивач та не спростовано відповідачем, останній не повідомляв позивача про час і місце розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт у встановлений Порядком №1567 спосіб, зворотного матеріали справи не містять.

Так, відповідно до пунктів 25-27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

У матеріалах справи є повідомлення без дати та номеру про розгляд справи про порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", у якому позивача запрошено на 07.07.2020 до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.

Натомість, матеріали справи не містять належних та достатніх доказів на підтвердження належного повідомлення позивача (уповноваженої особи) про розгляд справи про порушення, а саме під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Позбавлення заінтересованої особи можливості взяти участь у розгляді справи, яка стосується його безпосередньо, є істотним порушенням процедури розгляду такої справи.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 17.01.2019 по справі №826/1632/17.

Отже, відповідач під час розгляду справ про порушення та прийняття спірних постанов порушив вимоги Порядку №1567.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що відповідач не виконав свій процесуальний обов'язок, не підтвердив належними, допустимими та достатніми доказами та не довів вину позивача, а відтак і факт вчинення позивачем інкримінованих йому порушень законодавства про автомобільний транспорт.

Таким чином, постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №193639, №193638, №193637, №193636, №193634, №193633, №193632, №193631, №193630, №193629, №193628 від 07.07.2020 є протиправними та такими, що необхідно скасувати.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2102,00 грн сплачений відповідно до платіжного доручення №4543 від 24.07.2020.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

визнати протиправними та скасувати постанови Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №193639, №193638, №193637, №193636, №193634, №193633, №193632, №193631, №193630, №193629, №193628 від 07.07.2020.

Стягнути з Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (місцезнаходження: 79020, м.Львів, м.Чорновола, 57, код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Овертранс» (місцезнаходження: 81085, Львівська область, Яворівський район, с.Підрясне, вул.Європейська, 1, корпус Б-4, код ЄДРПОУ 30626867) судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан