Ухвала від 03.05.2022 по справі 320/12752/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

03 травня 2022 року 320/12752/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження та видачу нового виконавчого листа в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду у даній справі набрало законної сили 16.03.2021.

23.09.2021 судом видано виконавчий лист №320/12752/20 на виконання рішення суду від 05.02.2021.

26.04.2022 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження та видачу нового виконавчого листа, у якій позивач просить суд:

- замінити боржника у виконавчому листі №320/12752/21, виданим Київським окружним адміністративним судом від 23.09.2021, а саме: "Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації" на правонаступника "Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації";

- видати новий виконавчий лист, а виконавчий листі від 23.09.2021 визнати таким, що не підлягає виконанню у зв'язку з припиненням повноважень боржника.

За результатами автоматизованого розподілу вказана заява була передана для розгляду судді Балаклицькому А.І.

Вирішуючи питання про заміну сторони виконавчого провадження по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно з ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Так, частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII, який набув чинності з 05.10.2016, передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Вказаній нормі матеріального права відповідають певні положення Кодексу адміністративного судочинства України.

Тобто, під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов'язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.

Суд зазначає, що боржником за рішенням Київського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 в адміністративній справі №320/12752/20 є Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області.

Так, відповідно до пп. 22 п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-IX (далі Постанова №807), утворено у Київській області, зокрема, Білоцерківський район (з адміністративним центром у місті Біла Церква) у складі територій Білоцерківської міської, Володарської селищної, Гребінківської селищної, Ковалівської сільської, Маловільшанської сільської, Медвинської сільської, Рокитнянської селищної, Сквирської міської, Ставищенської селищної, Таращанської міської, Тетіївської міської, Узинської міської, Фурсівської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, пунктом 3 Постанови №807-IX ліквідовано у Київській області: Баришівський, Білоцерківський, Богуславський, Бориспільський, Бородянський, Броварський, Васильківський, Вишгородський, Володарський, Згурівський, Іванківський, Кагарлицький, Києво-Святошинський, Макарівський, Миронівський, Обухівський, Переяслав-Хмельницький, Поліський, Рокитнянський, Сквирський, Ставищенський, Таращанський, Тетіївський, Фастівський, Яготинський райони.

За змістом Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою №807, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-р, Володарська райдержадміністрація реорганізується шляхом приєднання до Білоцерківської райдержадміністрації Київської області.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, визначає Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 (далі - Порядок №1321).

Відповідно до п. 7 Порядку №1321, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації); у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.

Згідно з п. 8 Порядку №1321, перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації; у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.

Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку (п. 10 Порядку №1321).

Пунктом 11 Порядку №1321 визначено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права.

У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.

Розпорядженням Володарської районної державної адміністрації Київської області від 14.01.2021 №9 вирішено, зокрема, реорганізувати Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області. Також, цим розпорядженням визначено, що Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області є правонаступником Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 18.08.2021 до Реєстру було внесено запис №1003351120017000112 про припинення Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області як юридичної особи, підстава: рішення про організацію.

Частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Відповідно до частини п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації є правонаступником Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації.

Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

У рішенні від 20.07.2004 у справі "Шматько проти України" Європейський Суд з прав людини, зазначив, що "право на суд" було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін.

З огляду на вищенаведене та з метою виконання судового рішення у справі №320/12752/20, суд дійшов висновку про необхідність здійснення заміни сторони виконавчого провадження, а саме боржника - Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області на його правонаступника - Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області.

Щодо заяви позивача в частині видачі нового виконавчого листа та визнання виконавчого листа від 23.09.2021 таким, що не підлягаю виконанню, суд зазначає таке.

Частинами першою-другою статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.

Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.

Як випливає зі змісту узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах" від 25 вересня 2015 року, наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.

До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.

Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:

- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);

- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;

- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;

- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;

- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;

- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.

Під іншими причинами, за роз'ясненнями згаданого узагальнення, слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 05.11.2020 у справі №752/2391/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 92691978).

Суд зазначає, що оскільки реорганізація боржника шляхом його приєднання не зумовлює припинення його прав та обов'язків, а призводить до їх переходу до правонаступника, підстави для визнання виконавчого листа, виданого Київським окружним адміністративним судом 23.09.2021, таким, що не підлягає виконанню, відсутні.

При цьому, виконання рішення у цій справі має здійснюватися на підставі раніше виданого виконавчого листа з урахуванням цієї ухвали.

Так, відповідно до пункту 3 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.

У зв'язку з цим, підстави для видачі позивачу нового виконавчого листа також відсутні.

Керуючись статтями 243, 248, 374, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Замінити сторону виконавчого провадження в адміністративній справі №320/12752/20, а саме боржника - "Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області" на його правонаступника - "Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області" (ідентифікаційний код 03193755, місцезнаходження: 09106, Київська область, м. Біла Церква, вул. Тімірязєва, буд. 2а).

3. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про видачу нового виконавчого листа у справі та визнання виконавчого листа, виданого Київським окружним адміністративним судом 23.09.2021, таким, що не підлягає виконанню.

4. Копію ухвали видати (надіслати) учасникам справи (їх представникам) та Управлінню соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Балаклицький А. І.