(про залишення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності без задоволення)
02 травня 2022 року м. Житомир справа № 240/20224/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Капинос О.В., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення,
встановив:
Позивач звернувся до суду із заявою, в якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення з 01.12.2019 перерахунку пенсії на підставі довідки від 26.07.2021 №33/26/117-2058 про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області", у розмірі 70% сум грошового забезпечення.
зобов"язати вжити заходи щодо усунення порушень ст.121-1 Конституції України шляхом перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки від 26.07.2021 №33/26/117-2058, виходячи з розміру 85% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, з урахуванням виплачених сум.
Заява розглядається у порядку письмового провадження без виклику сторін.
Відзиву на заяву від відповідача не надходило.
Розглянувши заяву, суд встановив наступне.
Рішенням суду від 14.01.2022 у справі №20224/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичного об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 26.07.2021 №33/26/117-2058 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення відповідно до довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" від 26.07.2021 №33/26/117-2058, з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На підставі зазначеного рішення суд видав виконавчий лист для звернення його до примусового виконання.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
За змістом ч. 1 ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Із зазначеного вбачається, що виконуючи рішення суду, відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.
Згідно ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З аналізу зазначених норм права вбачається, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого визначено у тому числі і приписами статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, вбачається за можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Суд враховує, що правові норми ст.ст.382, 383 КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі N 806/2143/15 (адміністративне провадження N К/9901/5159/18) звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Рішенням від 03.05.2018 у справі №240/1722/18 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, задоволено.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 основного розміру пенсії 70% від сум грошового забезпечення протиправними.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 85 % відповідних сум грошового забезпечення.
Сторонами не заперечується, що рішення суду виконано, пенсію з 01.01.2016 перераховано у розмірі 85% сум грошового забезпечення.
З 14.01.2022 позивачу проведено черговий перерахунок та виплату пенсії із врахуванням 70% від розміру грошового забезпечення. Такий перерахунок зумовлений виконанням відповідачем іншого рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/20224/21 щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, зазначене свідчить про те, що між сторонами виникли нові спірні правовідносини, які можуть бути вирішені шляхом подання нового позову, а не заяви в порядку ст.383 КАСУ.
При цьому, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2022 у справі №240/20224/21 не було зобов"язано відповідача здійснити перерахунок пенсії у розмірі 85% сум грошового забезпечення. Суд визнав вказані вимоги передчасними.
Отже, перерахунок пенсії проведений в межах резолютивної частини рішення на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об"єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області".
Таким чином, у спірних правовідносинах відсутні обставини, з якими стаття 383 КАС України пов'язує виникнення підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо невиконання рішення у справі №240/20224/21.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.22 в адміністративній справі № 240/20224/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.В. Капинос