Теплодарський міський суд Одеської області
Справа № 516/50/22
Провадження №3/516/33/22
27.04.2022 р.м.Теплодар
Суддя Теплодарського міського суду Одеської області Мислива Л.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого,
проживаючого за адресою:
АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП,
06.02.2022р. о 07 годині 30 хвилин ОСОБА_1 в м.Теплодар, Одеської області по вул. Енергетиків, 88, на автомобілі HUNDAI H 200, державний номер НОМЕР_1 , здійснював перевезення пасажирів за оплату, при цьому не зареєструвався належним чином, чим порушив правила порядку провадження господарської діяльності, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ч.1 ст.164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, не визнав, зазначивши, що віз знайомих на Промринок «7км» в м.Одесу, гроші за проїзд не просив.
Крім того, подав до суду клопотання про закриття провадження у справі за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення, вказавши, що зазначені у протоколі обставини події, не відповідають дійсності. ОСОБА_1 зазначив на тому, що він збирався вранці підвезти своїх знайомих на Промринок № «7км», куди їхав сам та після зупинки співробітниками поліції, він не отримував жодних запитань з приводу здійснення господарської діяльності, відповідей з цього приводу не надавав, власноруч ніяких пояснень не писав, а лише поставив підпис в самому протоколі, підтверджуючи, що дійсно підвозив людей. Після зупинки автомобіля пасажири, які сиділи в салоні, не були опитані поліцейським та жодних письмових пояснень у них відібрано не було.
Однак, вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 454202 від 06.02.2022р., відеозаписом факту зупинки та оформлення матеріалів протоколу відносно ОСОБА_1 з нагрудної камери інспектора відділу реагування патрульної поліції Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта Довженка В.М. за 06.02.2022р.
Статтею 42 Господарського кодексу України визначено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ч.1-3 ст. 43 Господарського кодексу України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами. Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво в яких забороняється, встановлюються виключно законом.
Згідно ч. 1, п. 2 ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
У відповідності до ч. 1 ст. 58 Господарського кодексу України , суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Відповідно до преамбули Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань» від 05.05.2003р. № 755-IY, цей закон регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки ( у випадках передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців.
У відповідності до п.4 ч. 1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Таким чином, фізична особа-підприємець - це юридичний статус, який засвідчує право особи на зайняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється підприємцями, з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Враховуючи вищенаведене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП, а саме що він порушив порядок провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання. При цьому в судовому засіданні 27.04.2022р. в ході огляду на СД-диску відеозапису факту зупинки та оформлення матеріалів протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 454202 відносно ОСОБА_1 , який зроблений з нагрудної камери інспектора відділу реагування патрульної поліції Одеського РУП № 2 ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта Довженка В.М. за 06.02.2022р., вбачається, що ОСОБА_1 сам повідомляє інспектору поліції, що здійснює перевозку людей з м.Теплодар до Промринку «7км», плата за проїзд становить 35 грн., в даному автомобілі під його керуванням є 8 пасажирських місць; на відео вбачається наявність в салоні автомобіля пасажирів. Також в судовому засідання ОСОБА_1 зазначив, що він не зареєстрований як фізична особа-підприємець, також сам вказав , що перевозить пасажирів, які йому залишають плату за проїзд та що потім забирав собі на бензин залишені пасажирами гроші.
Суд за вищенаведених підстав відмовляє в задоволенні клопотання ОСОБА_1 щодо закриття провадження у справі за відсутністю в діях останнього події і складу адміністративного правопорушення.
В зв'язку з цим вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
У відповідності до п.5 ч.2 ст.4 Закону України « Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в сумі 496 грн.20 коп.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч.1 ст. 164, 221, 283,284, 285, 287 КУпАП,
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 496 грн. 20 коп. судового збору в дохід держави.
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ. Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Рахунок отримувача:
№UA908999980313111256000026001.Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя