Справа №687/329/22
№3/687/184/2022
02 травня 2022 року смт.Чемерівці
Чемеровецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді - Борсука В.О., за участю секретаря судового засідання - Цугель Т.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , з участю захисника - Назарчука Р.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліцейської діяльності №1 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 ставиться у вину те, що він, 21.04.2022 року о 20 год. 03 хв. в с.Івахнівці по вул. Східній, 38, керував автомобілем «RENAULT MEGANE», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння шкірного покриву обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням технічних засобів та в медичному закладі водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник з'явилися, вину не визнали та пояснили, що працівниками поліції при складанні протоколу допущено ряд порушень, а саме те, що ОСОБА_1 не відмовлявся від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зутинки; в лікарні від проходження огляду медичного на стан алкогольного сп'яніння не відмовлявся; неодноразово виявляв бажання скористатись правовою допомогою на місці зупинки Т/З; додані до матеріалів справи відеозапис є не цілісний та не містить безперервної фіксації оформлення справи; окрім того вказують, що ОСОБА_1 не вживав спиртні напої та просять закрити провадження по справі.
Крім того, до матеріалів справи було додано клопотання командира роти охорони 2 відділу Кам'янець-Подільського РТЦК та СП солдат майора ОСОБА_2 від 28.04.2022 року, відповідно до якого вбачається, що гр. ОСОБА_1 є водієм зі значним професійним стажем, дане правопорушення не потягнуло за собою жодних тяжких наслідків, у зв'язку з чим просить закрити провадження по справі.
Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.3 ст.8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що вина правопорушника у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не знайшла свого підтвердження у судовому засіданні, оскільки як вбачається з дослідженого в судовому засіданні відеозапису доданого до матеріалів справи, даний протокол складався не на місці вчинення правопорушення, а біля лікарні. Окрім того, ОСОБА_1 виявив бажання скористатись правовою допомогою, однак працівниками поліції не вжито жодних дій щодо надання водію можливості реалізувати своє право на отримання правової допомоги.
Суд приходить до висновку, що працівниками поліції порушено право особи на захист, яка притягалася до адміністративної відповідальності.
Даний факт свідчить про порушення працівником поліції вимог п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої наказом МВС України 18.12.2018 року№ 1026, положеннями якого передбачено наступне: включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Згідно п.1 розділу 3 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376 з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо його складення є обов'язковим, порушника може бути доставлено до органу поліції.
Працівниками поліції не зазначено обставин, які не давали б можливості скласти протокол на місці зупинки Т/З.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про порушення п.1 розділу 3 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України 06.11.2015 № 1376, а оскільки усі сумніви трактуються на користь обвинуваченого, то суд вважає що даний протокол не було складено на місці зупинки Т/З, що призвело до порушення Інструкції.
Також в судовому засіданні було допитано свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які показали суду, що працівниками поліції було дозволено гр. ОСОБА_1 переїхати 100 м. Однак, суд до цих показів ставиться критично, як до таких, які не узгоджуються з матеріалами справи.
Згідно копії відеозапису від 21.04.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 керував автомобілем «RENAULT MEGANE», д.н.з. НОМЕР_1 , та був зупинений працівниками поліції, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням технічних засобів та в медичному закладі водій відмовився.
Відповідно до п.2.5 «Правил дорожнього руху України» водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Наведене дає підстави стверджувати те, що підстави для складання протоколу про адміністративне правопорушення у відповідної службової особи виникають після вчинення адміністративного правопорушення, а також наявності даних, які вказують про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення в цілому та його об'єктивної сторони зокрема.
Відповідно до ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ст.254 КУпАП єдиним документом, в якому може бути зафіксований зміст адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення. Дана норма Закону є імперативною і розширеному тлумаченню не підлягає.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.62 Конституції України, ст. 7, 9, 130, 245, 247, 252, 256, 280, 283, 284 КУпАП, суд,-
Закрити провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу на протязі десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга на постанову подається через суд першої інстанції до Хмельницького апеляційного суду.
Суддя Борсук В.О.