27.04.2022 Справа №607/3089/22
місто Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Сливка Л.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , зареєстрованої фізичної особи підприємця,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Уповноваженою особою Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області 16 лютого 2022 року стосовно ОСОБА_1 складено про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.
Зі вказаного протоколу вбачається, що « 27.01.2022 о 15 год. 29 хв. гр. ОСОБА_1 , яка здійснює підприємницьку діяльність в закладі громадського харчування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » що по АДРЕСА_2 , допустила приймання відвідувачів в даному закладі за відсутності у неї підтверджуючих документів про здійснення вакцинації проти хвороби СОVID-19, або про наявність протипоказань до вакцинації, чим порушила вимоги п. 1 Протоколу № 13 позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-епідеміологічної безпеки та надзвичайних ситуації при обласній державній адміністрації від 20.10.2021 р. у відповідності до п. 3.2 Постанови Кабінету Міністрів України « Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 « № 1236 від 09 грудня 2020 року, та згідно ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", чим вчинила правопорушення передбачене ч. 1 ст. 44-3 КУпАП.»
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, повторно, хоча про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
За вказаних обставин відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП справу про адміністративне правопорушення необхідно розглянути за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, з'ясувавши матеріали справи, дослідивши в сукупності наявні в матеріалах докази, доходить висновку, що провадження в справі підлягає до закриття з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
В силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з вимогами статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Положеннями ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до вимог ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол, у якому, відповідно до ст. 256 цього кодексу, зазначаються дата і місце його складення, посада, прізвище, імя, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 44-3 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 817540 від 16 лютого 2022 року, ОСОБА_1 інкримінується те, що вона здійснюючи підприємницьку діяльність в закладі громадського харчування «Бар Оріон»» по АДРЕСА_2 , 27 січня 2022 року о 15 годині 20 хвилин допустила приймання відвідувачів, за відсутності у неї підтверджуючих документів про здійснення вакцинації проти хвороби СОVID-19, або про наявність протипоказань до вакцинації, чим порушила вимоги п. 1 Протоколу № 13 позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-епідеміологічної безпеки та надзвичайних ситуації при обласній державній адміністрації від 20.10.2021 р. у відповідності до п. 3.2 Постанови Кабінету Міністрів України « Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 « № 1236 від 09 грудня 2020 року, та згідно ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", тобто порушила правила щодо карантину людей.
Натомість, судом установлено, що в матеріалах справи відсутні будь-які належні та достатні докази, які б підтвердили факт порушення ОСОБА_1 правил щодо карантину людей.
Так, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 817540 від 16 лютого 2022 року долучено: електронний рапорт ЄО № 3033 від 27.01.2022 інспектора-чергового Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області Гринда В. І., згідно із яким 27.01.2022 о 15:29 надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що 27.01.2022 о 15:28 року у барі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » невакцинована власниця обслуговує відвідувачів та письмові пояснення ОСОБА_2 від 16 лютого 2022 року про те, що у його присутності ОСОБА_1 відмовилася підписувати прокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 817540 від 16 лютого 2022 року.
Жоден із цих документів не підтверджує того, що: - ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа підприємець; - ОСОБА_1 є власником чи здійснює підприємницьку діяльність у закладі громадського харчування « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; - 27.01.2022 о 15 год. 29 хв. гр. ОСОБА_1 приймала відвідувачів в закладі громадського харчування «Бар Оріон'по вул. Петлюри, 2, м. Тернопіль.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні беззаперечні та достатні докази, які в їх сукупності та взаємозв'язку доводили б вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП .
Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
В силу вимог ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Положеннями ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series А заява № 25).
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом", оскільки не випливає зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Згідно з вимогами ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до вимог ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи викладене, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, суд вважає, що провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП слід закрити, за відсутність в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 247, частиною 1 статті 44-3, статтями 221, 276, 277, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяЛ. М. Сливка