536/268/22
3/604/206/22
21 квітня 2022 року смт. Підволочиськ
Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сташків Н.Б.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого водієм «Кременчукнафтопродуктсервіс»,-
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164 КУпАП,
До Підволочиського районного суду Тернопільської області за підсудністю із Кременчуцького районного суду Полтавської області надійшли адміністративні матеріли, складені ВП № 5 (смт. Підволочиськ) ГУНП Тернопільського району Тернопільській області відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 817923 убачається, що 31 січня 2022 року о 13-35 год на автодорозі М-30 км 191 водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки Вольво FM42Т, д.н.з. НОМЕР_1 , в з'єднанні із спеціалізованим причіпом марки СМС SEMI-SEJES, д.н.з. НОМЕР_2 , здійснював перевезення небезпечного вантажу - газ нафтовий без дозвільних документів, а саме ліцензії на перевезення небезпечного вантажу, чим порушив вимоги Постанови КМУ № 1001 від 02 грудня 2015 року п. 24 ч. 17 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», вчинивши правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, гр. ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву, згідно якої просить провадження у справі закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки перевезення небезпечного вантажу здійснював при наявності ліцензії, яка діє з 18 липня 2018 року, була діючою на час складання протоколу, і є у вільному доступі, зокрема на веб-порталі Державної Служби України з безпеки на транспорті. Окрім того відсутні будь які дані, що він є суб'єктом господарювання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд має вирішити питання щодо правильності складання протоколу.
Згідно ст..276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з вимогами ч. 1ст. 164 КУпАП адміністративна відповідальність настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Відповідно до положень ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом.
Згідно ст.42 ГК України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» за провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, без ліцензії чи у період зупинення дії ліцензії повністю або частково, невиконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов, порушення ліцензіатом строку повідомлення про всі зміни даних, зазначених у заяві та документах, а також за наявності контролю за діяльністю ліцензіата у значенні, наведеному у статті 1Закону України "Про захист економічної конкуренції", резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України, у значенні, наведеному у статті 1Закону України "Про оборону України", суб'єкти господарювання притягаються до адміністративної відповідальності, передбаченої Кодексом України про адміністративні правопорушення.
В той же час, відповідно до п.24 ч.1 ст.7, ч.9 ст.13 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають, зокрема, такі види господарської діяльності як перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Згідно ст..9 Закону України «Про автомобільний транспорт» ліцензія видається на господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів, в тому числі і на такий вид робіт як надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі.
Відповідно до ст.256 КУпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом, який повинен відповідати певним вимогам,зокрема,містити відомості про суть адміністративного правопорушення.
Обов'язок належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Згідно п. 6 ч. ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06 листопада 2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за N 1496/279416. усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Згідно ст.ст. 55, 58 ГК України господарською діяльністю є діяльність суб'єктів господарювання (учасників господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна) у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ч. 1 ст. 164 КУпАП до адміністративної відповідальності може бути притягнуто особу, яка порушила порядок провадження господарської діяльності, зокрема здійснення такої діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Санкція ч.1 ст.164 КУпАП передбачає накладення на правопорушника штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Таким чином, санкція ч.1 ст.164 КУпАП, за яку притягується правопорушник, передбачає накладення штрафу з конфіскацією грошей, одержаних внаслідок перевозки вантажу без ліцензії, чи без такої.
В ході підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення у відповідності із ст. 278 КпАП України суддею встановлено, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення даних вимог закону дотримано не було.
Так, в порушення вимог, у протоколі про адміністративне правопорушення № 8/17923 від 31 січня 2022 року не зазначені свідки та їх адреси, відсутні пояснення правопорушника по суті адмінправопорушення, не зазначено місце вчинення правопорушення, належність транспортного засобу, яким керував водій. Будь які докази, які б свідчили про те, що громадянин ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, тобто здійснює господарську діяльність з перевезення вантажу, а також докази щодо відсутності у гр. ОСОБА_1 ліцензії на перевезення небезпечного вантажу у матеріалах справи відсутні, а відтак викладені у протоколі про адміністративне правопорушення та інших матеріалах справи обставини не дають можливості встановити кваліфікуючих ознак диспозиції ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За таких обставин, суд вважає, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП необхідно повернути до ВП № 5 (смт. Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області для належного оформлення.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, керується п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», якою визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Постановою Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 направити до ВП № 5 (смт. Підволочиськ) ГУНП Тернопільського району Тернопільській області для належного оформлення.
Суддя - підпис
Згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків