Ухвала від 20.04.2022 по справі 686/1751/22

Справа № 686/1751/22

Провадження № 1-кс/686/3323/22

УХВАЛА

20 квітня 2022 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора про продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , учасника бойових дій, раніше не судимого,

у кримінальному провадженні №12021240000000192,

встановив:

Прокурор Хмельницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16.03.2022 року відносно ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України, посилаючись на те, що продовжують існувати передбачені ст.177 КПК України ризики, а саме: переховування від органів досудового розслідування та суду ; незаконного впливу на свідків у даному кримінальному провадженні.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що «слідчим управлінням ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021240000000192 від 08 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у відповідності до наказу командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” Міністерства оборони України № 287 від 16.08.2021, майора ОСОБА_5 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Майор ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, бути дисциплінованим, поводитись з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Окрім цього, ОСОБА_5 мав поводити себе пристойно і дотримуватись вимог ст. 68 Конституції України, згідно яких кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права та свободи, честь і гідність інших людей, та ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, згідно яких військовослужбовці постійно повинні бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

При цьому, майор ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , серед іншого відповідав за: стан обліково призовної роботи, мобілізаційну готовність ІНФОРМАЦІЯ_4 , забезпечення охорони державної таємниці, іншої інформації з обмеженим доступом, технічного захисну інформації та здійснення контролю за їх станом, підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, військової техніки, пального і матеріальних засобів, всебічне забезпечення відділу, організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції, проведення роботи із соціального і правового захисту підпорядкованих військовослужбовців та членів їх сімей, призваних на збори військовозобов'язаних і резервістів, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей, ефективне і цільове використання бюджетних коштів та майна, закріпленого за підрозділом, своєчасне і повне виконання завдань, покладених на ІНФОРМАЦІЯ_5 .

При цьому, відповідно до п. 1.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі-Положення про ВЛЕ), затвердженого наказом МО України №402 від 14.08.2008, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 1.2 Положення про ВЛЕ визначено, що військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Відповідно до п. 2.1 Положення про ВЛЕ, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі-ВЛК) штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно п.п. 2.6.1-2.6.2 Положення про ВЛЕ, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК військових комісаріатів.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Відповідно до абз.абз 1,5 п. 2.10.1 Положення про ВЛЕ, ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Відповідно до абз. 2 п. 2.10.2 Положення про ВЛЕ, ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Згідно до п. 20.1 Положення про ВЛЕ, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів.

У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

У зв'язку із вищевказаним, на підставі вимог ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 369-2 КК України, голова та члени військово-лікарської комісії є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом з цим, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи можливість здійснювати вплив на членів медичної комісії вказаного військового комісаріату, які відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є особами уповноваженими на виконання функцій держави, з метою особистого збагачення, вчинив умисний корисливий корупційний злочин, за наступних обставин.

Так, у відповідності до частин 1-4 статті 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, визначено, що на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин. Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами.

Відповідно до статті 18 вказаного Закону, від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, в тому числі, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби.

Так, на початку січня 2021, ОСОБА_6 звернувся до майстра лісу Агрофірми "Проскурів” ОСОБА_7 , з метою подальшого офіційного працевлаштування у вище зазначеній установі.

В ході зазначеної бесіди ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_6 , що для подальшого офіційного працевлаштування у зазначеній установі, останньому необхідно отримати відстрочку від проходження військової служби в лавах Збройних сил України, оскільки ОСОБА_6 досяг призовного віку та в будь-який момент може бути призваний на військову службу.

З даною метою, в лютому НОМЕР_1 ОСОБА_6 звернувся в Ізяславський районний військовий комісаріат до працівника зазначеної установи ОСОБА_8 , яка в ході бесіди повідомила, що може допомогти вирішити питання щодо відстрочки від проходження військової служби в лавах Збройних сил України та в подальшому повідомить ОСОБА_6 , про те, як можливо це буде зробити.

В подальшому, в березні 2021, ОСОБА_8 в ході телефонної розмови з ОСОБА_9 повідомила, що для вирішення питання щодо надання відстрочки від проходження військової служби в лавах Збройних сил України, останньому необхідно надати неправомірну вигоду в сумі не менше 1000 доларів США та додатково повідомить коли це можна буде зробити.

В подальшому, в травні 2021, ОСОБА_8 в ході телефонної розмови з ОСОБА_9 повідомила, що керівництво ІНФОРМАЦІЯ_6 хоче зустрітись особисто з ним та представником установи, в яку бажає працевлаштуватись останній.

02.06.2021, поблизу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, що за адресою: м.Хмельницький, вул.Героїв Майдану, 54, працівник ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 зустрівся з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , в ході бесіди повідомивши, що подивиться його особову справу та повідомить додатково про можливість отримання такої відстрочки у призові.

В подальшому, в липні 2021 року, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 прибули до ІНФОРМАЦІЯ_6 де зустрілися з керівником даної установи ОСОБА_5 , який в ході бесіди повідомив, що необхідно пройти військово-лікарську комісію та без його відома це робити не треба. Окрім того, в ході вище вказаної бесіди повідомив, що всі питання щодо відстрочки у призові до лав Збройних сил України необхідно вирішувати лише безпосередньо з ним.

12.10.2021, ОСОБА_7 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_5 , зустрівся з ним в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 , в ході бесіди між якими, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_7 , що за вирішення питання за відстрочку у призові на військову службу в лавах Збройних сил України, ОСОБА_6 необхідно надати ОСОБА_5 неправомірну вигоду в сумі 1500 доларів США, за які обіцяв вплинути на військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В подальшому ОСОБА_5 , реалізовуючи до кінця свій злочинний намір, спрямований на незаконне одержання для себе неправомірної вигоди, 20.01.2021 близько 12 год. 50 хв., обіймаючи посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , являючись службовою особою, діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи їх настання, отримав для себе від ОСОБА_6 неправомірну вигоди в сумі 1200 доларів США за вплив на прийняття рішення членами військово-лікарської комісії вказаного військового комісаріату.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в одержанні неправомірної вимоги для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднаному з вимаганням такої вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

20.01.2022 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

21.01.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

22.01.2022 ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

16.03.2022 ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду задоволено клопотання захисника підозрюваного ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_4 та підозрюваному ОСОБА_5 змінено запобіжний захід на особисте зобов'язання із покладенням на нього наступних обов'язків: повідомляти слідчого, прокурора, чи суд про зміну свого місця проживання, утримуватися від спілкування зі свідками у вказаному кримінальному провадженні.

17.03.2022 постановою заступника керівника Хмельницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_10 , строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні було продовжено до 3-х місяців, тобто до 21.04.2022 року.

18.03.2022 строк дії запобіжного заходу та відсторонення від посади відносно ОСОБА_5 продовжено до 20.04.2022 включно.

18.04.2022 ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до чотирьох місяців, тобто до 21.05.2022.

Враховуючи, що наявні ризики, передбачені ст. 177 КПК України, прокурор у клопотанні просить продовжити строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 при застосуванні до нього запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.»

Заслухавши прокурора, який клопотання підтримав та наполягав на задоволенні клопотання, підозрюваного та його захисника, які не заперечили щодо задоволення клопотання прокурора, дослідивши надані матеріали та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.

Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам здійснити дії, передбачені п.1-5 ч.1 ст. 177 КПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Згідно з ч.1 ст.179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладені на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені ст. 194 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються.

З наданих матеріалів убачається, що Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12021240000000192 від 08.05.2021 р., за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.

20.01.2022 р. ОСОБА_5 було затримано в порядку ст.208 КПК України.

21.01.2022 р. ОСОБА_5 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Дана підозра є обґрунтованою, адже на її підтвердження представлено: протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення від громадянина ОСОБА_6 від 07.05.2021 року; протокол допиту свідка ОСОБА_6 від 12.05.2021, 08.07.2021 та 13.12.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_7 від 08.07.2021 та 13.10.2021; матеріали особової справи призовника ОСОБА_6 ; протокол затримання ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України; протокол освідування ОСОБА_5 від 20.01.2022; протокол обшуку автомобіля сірого кольору марки «Audi» моделі «А6», р.н. НОМЕР_2 , від 20.01.2022; висновок судово-хімічної експертизи; висновок технічної експертизи документів та інші матеріали кримінального провадження.

Тобто, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 22.01.2022 року до підозрюваного ОСОБА_5 було застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.

16.03.2022 р. ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду вказаний запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_5 було змінено на особисте зобов'язання із покладенням на нього строком по 18.03.2022 р. обов'язків: повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, утримуватися від спілкування зі свідками у вказаному кримінальному провадженні.

17.03.2022 строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді від 16.03.2022 р. було продовжено до 20.04.2022 включно.

Досліджені матеріали кримінального провадження свідчать про те, що досудове слідство не могло бути закінченим з об'єктивних підстав.

Тому, постановою заступника керівника Хмельницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 17.03.2022 р., строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні було продовжено до 3-х місяців, тобто до 21.04.2022 року.

18.04.2022 ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до чотирьох місяців, тобто до 21.05.2022.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання вважає, що наявні обґрунтовані підстави вважати, що ризик впливу на свідків, показання яких мають суттєве значення для досудового розслідування, на сьогодні продовжує існувати.

При оцінці наявності зазначеного ризику слідчим суддею врахована встановлена КПК України процедура отримання свідчень від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме, спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч1 та ч.2 ст.23, ст.224 КПК України).

При цьому, слідчий суддя критично оцінює посилання сторони обвинувачення на ризик переховування від органів досудового розслідування та суду, оскільки ухвалами слідчих суддів Хмельницького міськрайонного суду від 22.01.2022 р. та від 17.03.2022 р. було констатовано відсутність вказаного ризику. Крім того, з моменту застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу, він не вчиняв жодних спроб ухилення від органу досудового розслідування, умови застосованого до нього запобіжного заходу не порушував. І на сьогодні слідчим суддею не встановлено, а стороною обвинувачення не доведено, жодних обставин з посиланням на відповідні докази, які б підтверджували існування вказаного ризику.

Отже, слідчим суддею встановлено, що на сьогодні продовжує існувати ризик впливу на свідків у кримінальному провадженні.

Строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні закінчується 21.05.2022 року, тому з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного, враховуючи наведений ризик, усі, визначенні ст. 178 КПК України, обставини в їх сукупності, приходжу до висновку, що слід продовжити по 21.05.2022 року строк дії покладених на підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.369-2 ч.3 КК України ОСОБА_5 обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16.03.2022 року.

Керуючись ст.ст.177, 178, 189, 194, 199 КПК України,

постановив:

Клопотання прокурора задовольнити.

Продовжити по 21.05.2022 р. строк дії покладених на підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язків, визначених ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 16 березня 2022 року, а саме:

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- утримуватись від спілкування з свідками у даному кримінальному провадженні.

Ухвала діє по 21 травня 2022 року включно.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 що у разі не виконання покладених на нього зобов'язань до нього можуть бути застосовані більш жорсткі запобіжні заходи і може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розмірів розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя