Ухвала від 20.04.2022 по справі 686/1751/22

Справа № 686/1751/22

Провадження № 1-кс/686/3324/22

УХВАЛА

20 квітня 2022 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора про продовження строку відсторонення від посади відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , раніше не судимого,

у кримінальному провадженні №12021240000000192,

встановив:

Прокурор Хмельницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку відсторонення ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, від займаної ним посади - начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком до 21.05.2022 року.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що «слідчим управлінням ГУНП в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021240000000192 від 08 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у відповідності до наказу командувача військ оперативного командування “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ” Міністерства оборони України № 287 від 16.08.2021, майора ОСОБА_5 призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Майор ОСОБА_5 , будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватись Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, бути дисциплінованим, поводитись з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Окрім цього, ОСОБА_5 мав поводити себе пристойно і дотримуватись вимог ст. 68 Конституції України, згідно яких кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права та свободи, честь і гідність інших людей, та ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, згідно яких військовослужбовці постійно повинні бути зразком високої культури, скромності і витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.

При цьому, майор ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , серед іншого відповідав за: стан обліково призовної роботи, мобілізаційну готовність ІНФОРМАЦІЯ_4 , забезпечення охорони державної таємниці, іншої інформації з обмеженим доступом, технічного захисну інформації та здійснення контролю за їх станом, підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, морально-психологічний стан особового складу, внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, військової техніки, пального і матеріальних засобів, всебічне забезпечення відділу, організацію роботи та контроль за здійсненням заходів щодо запобігання і протидії корупції, проведення роботи із соціального і правового захисту підпорядкованих військовослужбовців та членів їх сімей, призваних на збори військовозобов'язаних і резервістів, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів та членів їх сімей, ефективне і цільове використання бюджетних коштів та майна, закріпленого за підрозділом, своєчасне і повне виконання завдань, покладених на ІНФОРМАЦІЯ_5 .

При цьому, відповідно до п. 1.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі-Положення про ВЛЕ), затвердженого наказом МО України №402 від 14.08.2008, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 1.2 Положення про ВЛЕ визначено, що військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України, учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Відповідно до п. 2.1 Положення про ВЛЕ, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі-ВЛК) штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно п.п. 2.6.1-2.6.2 Положення про ВЛЕ, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, ВЛК військових комісаріатів.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (у гарнізонних, госпітальних ВЛК не менше ніж три лікарі, в інших ВЛК і ЛЛК - терапевта, хірурга, невропатолога, окуліста, стоматолога, оториноларинголога, психіатра) і секретаря з середньою медичною освітою. До складу ВЛК (ЛЛК) можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

Відповідно до абз.абз 1,5 п. 2.10.1 Положення про ВЛЕ, ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті в установленому законодавством порядку за узгодженням із заінтересованими органами.

Персональний склад та порядок роботи ВЛК районного (міського), обласного військових комісаріатів визначаються наказами відповідних військових комісарів.

Відповідно до абз. 2 п. 2.10.2 Положення про ВЛЕ, ВЛК військового комісаріату має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Згідно до п. 20.1 Положення про ВЛЕ, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів.

У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

У зв'язку із вищевказаним, на підставі вимог ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 369-2 КК України, голова та члени військово-лікарської комісії є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Разом з цим, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи можливість здійснювати вплив на членів медичної комісії вказаного військового комісаріату, які відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є особами уповноваженими на виконання функцій держави, з метою особистого збагачення, вчинив умисний корисливий корупційний злочин, за наступних обставин.

Так, у відповідності до частин 1-4 статті 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII, визначено, що на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин. Організація підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу здійснюється міськими (районними) державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з міськими (районними) військовими комісаріатами.

Відповідно до статті 18 вказаного Закону, від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, в тому числі, які визнані за станом здоров'я непридатними до військової служби.

Так, на початку січня 2021, ОСОБА_6 звернувся до майстра лісу Агрофірми "Проскурів” ОСОБА_7 , з метою подальшого офіційного працевлаштування у вище зазначеній установі.

В ході зазначеної бесіди ОСОБА_7 повідомив ОСОБА_6 , що для подальшого офіційного працевлаштування у зазначеній установі, останньому необхідно отримати відстрочку від проходження військової служби в лавах Збройних сил України, оскільки ОСОБА_6 досяг призовного віку та в будь-який момент може бути призваний на військову службу.

З даною метою, в лютому НОМЕР_1 ОСОБА_6 звернувся в Ізяславський районний військовий комісаріат до працівника зазначеної установи ОСОБА_8 , яка в ході бесіди повідомила, що може допомогти вирішити питання щодо відстрочки від проходження військової служби в лавах Збройних сил України та в подальшому повідомить ОСОБА_6 , про те, як можливо це буде зробити.

В подальшому, в березні 2021, ОСОБА_8 в ході телефонної розмови з ОСОБА_9 повідомила, що для вирішення питання щодо надання відстрочки від проходження військової служби в лавах Збройних сил України, останньому необхідно надати неправомірну вигоду в сумі не менше 1000 доларів США та додатково повідомить коли це можна буде зробити.

В подальшому, в травні 2021, ОСОБА_8 в ході телефонної розмови з ОСОБА_9 повідомила, що керівництво ІНФОРМАЦІЯ_6 хоче зустрітись особисто з ним та представником установи, в яку бажає працевлаштуватись останній.

02.06.2021, поблизу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області, що за адресою: м.Хмельницький, вул.Героїв Майдану, 54, працівник ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 зустрівся з ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , в ході бесіди повідомивши, що подивиться його особову справу та повідомить додатково про можливість отримання такої відстрочки у призові.

В подальшому, в липні 2021 року, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 прибули до ІНФОРМАЦІЯ_6 де зустрілися з керівником даної установи ОСОБА_5 , який в ході бесіди повідомив, що необхідно пройти військово-лікарську комісію та без його відома це робити не треба. Окрім того, в ході вище вказаної бесіди повідомив, що всі питання щодо відстрочки у призові до лав Збройних сил України необхідно вирішувати лише безпосередньо з ним.

12.10.2021, ОСОБА_7 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_5 , зустрівся з ним в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_6 , в ході бесіди між якими, ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_7 , що за вирішення питання за відстрочку у призові на військову службу в лавах Збройних сил України, ОСОБА_6 необхідно надати ОСОБА_5 неправомірну вигоду в сумі 1500 доларів США, за які обіцяв вплинути на військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В подальшому ОСОБА_5 , реалізовуючи до кінця свій злочинний намір, спрямований на незаконне одержання для себе неправомірної вигоди, 20.01.2021 близько 12 год. 50 хв., обіймаючи посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , являючись службовою особою, діючи з корисливих мотивів, з метою особистого протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи їх настання, отримав для себе від ОСОБА_6 неправомірну вигоди в сумі 1200 доларів США за вплив на прийняття рішення членами військово-лікарської комісії вказаного військового комісаріату.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в одержанні неправомірної вимоги для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднаному з вимаганням такої вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

20.01.2022 ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

21.01.2022 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

22.01.2022 ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду підозрюваного ОСОБА_5 відсторонено від посади начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 по 18.03.2022 року.

17.03.2022 постановою заступника керівника Хмельницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_10 , строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні було продовжено до 3-х місяців, тобто до 21.04.2022 року.

18.03.2022 строк відсторонення від посади відносно ОСОБА_5 продовжено до 20.04.2022 включно.

18.04.2022 ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до чотирьох місяців, тобто до 21.05.2022.

При цьому, ОСОБА_5 , відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України, підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом, згідно санкції ч. 3 ст. 369-2 КК України передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з конфіскацією майна.

Саме у зв'язку із перебуванням ОСОБА_5 на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 стало можливим вчинення ним кримінального правопорушення, пов'язаного з отриманням неправомірної вигоди від ОСОБА_6 .

Зважаючи на те, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного кримінального правопорушення та залишаючись на вказаній посаді під час провадження досудового розслідування, буде мати можливість особисто чи/або при спілкуванні з іншими працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 , впливати на заявника, зокрема ОСОБА_6 , а також перешкоджати розслідуванню даного провадження іншим чином та впливати на інших осіб, що беруть участь у кримінальному провадженні, продовжувати злочинну діяльність, а тому прокурор у клопотанні просить продовжити строк відсторонення ОСОБА_5 від займаної ним посади.»

Заслухавши прокурора, який клопотання підтримав та наполягав на задоволенні клопотання, підозрюваного та його захисника, які не заперечили щодо задоволення клопотання прокурора, дослідивши надані матеріали та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Відсторонення від посади є одним із видів заходів забезпечення кримінального провадження.

Статтею 158 КПК України передбачено, що прокурор, а щодо члена Національного агентства з питань запобігання корупції Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізовано антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.

За змістом п.п.1, 2 ч.2 ст.158 КПК сторона обвинувачення в особі прокурора має довести продовження на момент розгляду клопотання існування обставин, які стали підставою для відсторонення від посади; відсутність у сторони обвинувачення можливості іншими способами забезпечити протягом дії попередньої ухвали досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади.

Відповідно до положень ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Із наданих матеріалів вбачається, що Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12021240000000192 від 08.05.2021 р., за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.369-2 КК України.

20.01.2022 р. ОСОБА_5 було затримано в порядку ст.208 КПК України.

21.01.2022 р. ОСОБА_5 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

Дана підозра є обґрунтованою, адже на її підтвердження представлено: протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення від громадянина ОСОБА_6 від 07.05.2021 року; протокол допиту свідка ОСОБА_6 від 12.05.2021, 08.07.2021 та 13.12.2021; протокол допиту свідка ОСОБА_7 від 08.07.2021 та 13.10.2021; матеріали особової справи призовника ОСОБА_6 ; протокол затримання ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України; протокол освідування ОСОБА_5 від 20.01.2022; протокол обшуку автомобіля сірого кольору марки «Audi» моделі «А6», р.н. НОМЕР_2 , від 20.01.2022; висновок судово-хімічної експертизи; висновок технічної експертизи документів та інші матеріали кримінального провадження.

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 22.01.2022 року було відсторонено ОСОБА_5 від займаної ним посади - начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 до 18.03.2022 року включно.

17.03.2022 р. ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області строк відсторонення ОСОБА_5 від займаної ним посади було продовжено до 20.04.2022 р.

17.03.2022 р. постановою заступника керівника Хмельницької спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону було продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021240000000192 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України, до трьох місяців.

Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18.04.2022 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12021240000000192 було продовжено до чотирьох місяців.

Встановлено, що згідно з витягом з Наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » №287 (по особовому складу) від 16.08.2021 р. ОСОБА_5 було призначено на посаду начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Прокурором в ході розгляду клопотання доведено, що існують обґрунтовані підстави вважати, що перебування ОСОБА_5 на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , могло, в тому числі, сприяти вчиненню кримінального правопорушення.

ОСОБА_5 обіймає керівну посаду у ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому, зважаючи на викладене, існують достатні підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, зможе незаконно впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження, у тому числі на підлеглих військовослужбовців, які проходять службу в ІНФОРМАЦІЯ_2 та членів військово-лікарської комісії, у допиті яких є потреба. Ризик впливу на вказаних осіб, показання яких мають суттєве значення для досудового розслідування, з метою зміни наданих свідчень або відмови від надавання показань в подальшому, продовжує існувати.

При оцінці наявності зазначеного ризику слідчим суддею врахована встановлена КПК України процедура отримання свідчень від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме, спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (ч. 1 та ч.2 ст.23, ст.224 КПК України).

Отже, прокурором доведено, що обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_5 від посади, продовжують існувати.

Зазначене виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного та узгоджує відсутність у органу досудового розслідування протягом строку попередньої ухвали про відсторонення від посади об'єктивної можливості у інший спосіб забезпечити досягнення цілей заради яких застосовувався цей захід забезпечення кримінального провадження.

Разом з тим, слідчий суддя не бере до уваги твердження прокурора у клопотанні про те, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , матиме можливість продовжувати злочинну діяльність, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні конкретного розслідуваного злочину, а не з метою запобіганню вчинення інших злочинів.

На думку слідчого судді, продовження тимчасового відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним задля запобігання спробам останнього протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, а також незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження.

Будь-яких негативних наслідків для інших осіб від продовження застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення ОСОБА_5 не встановлено.

В даному випадку таке обмеження щодо реалізації права громадянина заробляти собі на життя працею, згідно зі ст.43 Конституції України, узгоджується з підставами та порядком відсторонення особи від посади, передбаченим КПК України, та є виправданим.

Враховуючи викладене, клопотання прокурора про продовження строку відсторонення від посади підлягає задоволенню.

Слід продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної ним посади - начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в межах строку досудового розслідування по 21 травня 2022 року включно.

Керуючись ст.ст. 154-158 КПК України, слідчий суддя -

постановив:

Клопотання прокурора задовольнити.

Продовжити по 21.05.2022 року включно строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від займаної ним посади - начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвала діє по 21 травня 2022 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя