Постанова від 21.04.2022 по справі 160/12728/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2022 року м. Дніпросправа № 160/12728/21

головуючий суддя І інстанції - Кальник В.В.

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,

суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року в адміністративній справі №160/12728/21 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення про накладення наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 07.06.2021 року №504 “Про результати проведення службового розслідування” дисциплінарного стягнення “ДОГАНА” за порушення вимог пункту 16 розділу 2, пункту 16 розділу 6 “Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями”, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 року №380, статті 11, статті 16 статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 28 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради Професійних спілок від 11.12.1984 року №470, абзацу 10 функціональних обов'язків на підполковника ОСОБА_1 - заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальника відділу морально-психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю Дніпропетровського ОТЦК та СП.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що 02.07.2021 року позивачу стало відомо про наявність наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 07.06.2021 №504, відповідно до якого на останнього було накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани, при цьому в зазначеному наказі відсутні посилання на конкретні неправомірні дії позивача. Позивач вказав, що його діяльність в якості голови Об'єднаної житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки є діяльністю в виборчому, колегіальному органі громадського контролю за квартирним обліком, та не є службовою діяльністю. Позивач посилається на положення Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України №380 від 31.07.2018, відповідно до якої рішення об'єднаної житлової комісії можуть бути відмінені чи оскаржені тільки в судовому порядку, у зв'язку із чим позивач вважає, що оскаржуваний ним наказ був прийнятий командиром військової частини НОМЕР_1 від 07.06.2021 року №504 з перевищенням повноважень, із безпідставним застосуванням дисциплінарного впливу та адміністративного тиску.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що підполковник ОСОБА_1 перебуває на посаді заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальник відділу з морально психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки військової частини НОМЕР_1 .

Наказом військового комісара Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №96 від 14.02.2019 року було затверджено протокол засідання житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 11.02.2019 №2 в повному обсязі щодо обрання головою житлової комісії підполковника ОСОБА_1 , заступником голови житлової комісії підполковника ОСОБА_2 , секретарем житлової комісії працівника ЗСУ ОСОБА_3 .

Протоколом житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 07.11.2019 року № 9, було прийнято рішення, згідно з яким надано 2-х кімнатну квартиру АДРЕСА_1 для постійного проживання підполковнику ОСОБА_4 зі складом сім'ї 3 особи: він, ОСОБА_4 , 1977 р.н., дружина ОСОБА_5 , 1981 р.н., донька ОСОБА_6 , 2007 р.н.

Наказом військового комісара Дніпропетровського ОТЦК та СП від 12.11.2019 року №566 було затверджено протокол від 07.11.2019 року № 9.

Листом начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро від 20.12.2019 року за вих.№525/4098 голову житлової комісії Дніпропетровського ОТЦК та СП було повідомлено про виявлені недоліки в ході перевірки в Головному квартирно-експлуатаційному управлінні Збройних Сил України облікових справ, зокрема справи підполковника ОСОБА_4 , та необхідність усунення таких недоліків в строк до 30.12.2019 року.

Протоколом житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.12.2019 року №10 відмінено попереднє рішення житлової комісії (прийнятого згідно протоколу №9 від 07.11.2019 року) щодо надання 2-х кімнатної квартири АДРЕСА_2 для постійного проживання підполковнику ОСОБА_4 та його сім'ї у складі 3 осіб.

Наказом військового комісара Дніпропетровського ОТЦК та СП від 24.12.2019 року №648 було затверджено протокол від 23.12.2019 року №10.

На підставі наказу від 12.04.2021 року №319 тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 , з метою з'ясування причин та обставин щодо не отримання підполковником ОСОБА_4 , командиром військової частини НОМЕР_2 , житлового приміщення (квартири) за адресою: АДРЕСА_3 , згідно з рішенням житлової комісії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, встановлення вини посадових осіб Дніпропетровського гарнізону, було призначено службове розслідування начальником організаційно-штатного відділу управління персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 .

27.05.2021 року було складено акт службового розслідування, за висновками якого встановлено вину ОСОБА_1 , що мало прояв у безвідповідальному ставленні та виконанні обов'язків голови житлової комісії Дніпропетровського ОТЦК та СП, невиконанні вимог керівних документів з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей житловими приміщеннями. Також, в акті вказано про встановлення ознак корупційної зацікавленості у розподілі відповідної квартири підполковнику ОСОБА_1 , оскільки підполковнику ОСОБА_4 не надано часу для усунення виявлених недоліків відповідно до листа КЕВ м. Дніпра. В акті встановлено порушення ОСОБА_1 нормативно-правових актів: п. 16 розділу II Інтсрукції №380 від 31.07.2018, положень ст. 11, ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, абзацу 10 функціональних обов'язків заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальника відділу морально-психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю Дніпропетровського ОТЦК та СП.

Наказом від 07.06.2021 року №504 командира військової частини НОМЕР_1 “Про результати проведення службового розслідування”, за порушення вимог пункту 16 розділу 2, пункту 16 розділу 6 “Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями”, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 року №380, статті 11, статті 16 статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статті 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пункту 28 Постанови Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради Професійних спілок від 11.12.1984 року №470, абзацу 10 функціональних обов'язків на підполковника ОСОБА_1 - заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальника відділу морально-психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю Дніпропетровського ОТЦК та СП було накладено дисциплінарне стягнення “догана”.

Позивач не погодився з наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 07.06.2021 року №504, щодо застосування дисциплінарного стягнення у вигляді догани, у зв'язку з чим звернувся з позовом до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивачем під час виконання службових обов'язків допущено порушення вимог Інструкції №380 внаслідок чого до нього було правомірно застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спірні відносини у даній справі регулюються Законом України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” від 24.03.1999 №551-XIV (зі змінами), Законом України “Про статут внутрішньої служби Збройних Сил України” від 24.03.1999 №548-XIV (зі змінами), Постановою КМУ від 03.08.2006 №1081 “Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями”, Наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 “Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями” (надалі “Інструкція №380”).

Відповідно до положень п.1, п. 2, розділу II Інструкції №380, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).

До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.

Рішення про утворення житлової комісії військової частини приймається на загальних зборах військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби у запас або відставку, які перебувають на обліку осіб, що потребують покращення житлових умов у цій військовій частині, відкритим голосуванням, яке проводиться під головуванням командира військової частини.

З наведених положень вбачається, що обрання головою житлової комісії військової частини не припиняє необхідність виконання основних функціональних обов'язків військовослужбовця.

Як було встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на посаді заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальник відділу з морально психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до Функціональних обов'язків заступника військового комісара з морально-психологічного забезпечення (затверджені військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_1 ), дана посадова особа підпорядковується військовому комісару.

У пункті 16 розділу 2 Інструкції №380 визначено, що Голова житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) зобов'язаний: дотримуватися вимог Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів з житлових питань; організовувати роботу та проведення засідань житлової комісії відповідно до вимог цієї Інструкції; розподіляти обов'язки між членами житлової комісії; брати участь у прийомі громадян з житлових питань; організовувати ведення документації житлової комісії та здійснювати контроль за її веденням; здійснювати контроль за обліком, зберіганням та передачею облікових справ військовослужбовців; забезпечувати збереження персональних даних військовослужбовців та членів їх сімей відповідно до законодавства.

Згідно п. 7, п. 8 розділу 2 Інструкції №380, житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо: взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва.

Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом (додаток 4), підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.

Встановлені обставини справи свідчать, що підставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності стало порушення вимог законодавства в частині порушення порядку розгляду житловою комісією військової частини НОМЕР_1 питання надання житлового приміщення для постійного проживання підполковнику ОСОБА_4 . За фактом даного порушення згідно наказу ТВО командира військової частини НОМЕР_1 від 12.04.2021 року №319, було проведено службове розслідування щодо встановлення обставин вчиненого правопорушення та вини посадових осіб. За результатами такого службового розслідування, згідно акту від 27.05.2021 року, встановлено порушення заступником військового комісара з морально-психологічного забезпечення - начальником відділу з морально психологічного забезпечення та зв'язків з громадськістю Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 обов'язків голови житлової комісії Дніпропетровського ОТЦК та СП, та невиконанні вимог керівних документів з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей житловими приміщеннями.

Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано позивачем, останнім в порушення вимог Інструкції №380 не було доведено до підполковника ОСОБА_4 змісту листа начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпро від 20.12.2019 року за вих.№525/4098, відповідно до якого підполковник ОСОБА_4 мав право для усунення недоліків своєї облікової справи до 30.12.2019 року. Натомість, позивачем, як головою житлової комісії військової частини, було поставлено на розгляд комісії питання про відміну на цій підставі попередньо прийнятого рішення щодо надання житлової площі ОСОБА_4 .

В свою чергу, у відповідності до п.83-86 Закону України “Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України” від 24.03.1999 №551-XIV (зі змінами), на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення. Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини. У кожному випадку вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інших порушень вимог Закону України "Про запобігання корупції" з метою виявлення причин та умов, що сприяли його вчиненню, службове розслідування призначається командиром самостійно або проводиться за його рішенням за поданням спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції. Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу. Заборонено проводити службове розслідування особам, які є підлеглими військовослужбовця, чиє правопорушення підлягає розслідуванню, а також особам - співучасникам правопорушення або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника військовослужбовця, який вчинив дисциплінарне правопорушення. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць. Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки кримінального правопорушення, командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування. Якщо під час службового розслідування буде з'ясовано, що правопорушення військовослужбовця містить ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, чи одержано інформацію про вчинення такого правопорушення військовослужбовцем, командир військової частини зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та спеціально уповноваженому суб'єктові у сфері протидії корупції. У разі якщо ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, встановлено під час проведення службового розслідування стосовно військовослужбовця Збройних Сил України чи одержано інформацію про вчинення ним такого правопорушення, командир військової частини зобов'язаний у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та негайно письмово повідомити про його вчинення відповідному прокуророві та начальникові відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України. Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час розгляду даної справи ОСОБА_1 не спростовано фактів, що стали підставою для накладення на нього дисциплінарного стягнення у вигляді догани, натомість відповідачем під час службового розслідування встановлено факт порушення позивачем вимог Інструкції №380, відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 07.06.2021 року №504 “Про результати проведення службового розслідування” є правомірним, прийнятим в порядку та в межах повноважень, визначених Законом, а відтак підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.

Доводи позивача відносно того, що виконання обов'язків голови житлової комісії не є військовою службою, а відповідно неналежне їх виконання не є порушенням військової дисципліни, колегією суддів до уваги не приймаються, тому як виконання вказаних обов'язків є складовою військової служби, а відповідно і військової дисципліни.

Інші доводи наведені в апеляційній скарзі до уваги колегією суддів не приймаються, тому як не мають правового значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції - відсутні.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року в адміністративній справі №160/12728/21 - залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту прийняття є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за виключенням наявності підстав, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя О.М. Панченко

суддя В.Є. Чередниченко