21 квітня 2022 року м. Дніпросправа № 280/9319/21
головуючий суддя І інстанції - Батрак І.В.
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,
суддів: Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2021 року в адміністративній справі №280/9319/21 за позовом ОСОБА_1 до Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
04.10.2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у реєстрації мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEENWAY рама №TSYPEK2G17B005837 із видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу;
зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію за позивачем мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEENWAY рама № НОМЕР_1 із видачею номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (Філія ГСЦ МВС) щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Зобов'язано Територіальний сервісний центр МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (Філія ГСЦ МВС) здійснити за ОСОБА_1 реєстрацію мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем під час звернення до ТСЦ МВС №2341, було надано в якості документу, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу - довідку-рахунок серії ЦБР №242585 видану ТОВ “АДВЕНЧЕР ЛЕНД” від 20.06.2008, (даний документ на теперішній час відсутній в переліку документів, що підтверджує правомірність придбання вищевказаного транспортного засобу, відповідно до “Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371)), Сертифікат відповідності №UA1.080.0123766-07, який втратив чинність 11.09.2008, та вантажно-митну декларацію. 16.09.2021 відповідачем, листом від 16.09.2021 за вих.№31/8-2341-Ф-199, було відмовлено позивачу в реєстрації за ним транспортного засобу - мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 , на підставі п.8 та п.10 “Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”, а саме у зв'язку із ненаданням документу, що підтверджує правомірність придбання вищевказаного транспортного засобу та сертифікату відповідності транспортного засобу що реєструється вперше.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач придбав 20.06.2008 у ТОВ “АДВЕНЧЕР ЛЕНД” (м.Київ) мотоцикл SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама №TSYPEK2G17B005837, що підтверджується:
- Довідкою-рахунком Серії ЦБР №242585 від 20.06.2008;
- Фіскальним чеком №2655006706 від 20.06.2008 на суму 5939 грн. 00 коп.;
- ВМД №767059;
- Сертифікатом відповідності за №UA1.080.0123766-07.
Відповідно до Довіреності від 18.03.2008 позивачем було уповноважено ОСОБА_2 (проживає в АДРЕСА_1 ) оформити на ім'я позивача зазначений мотоцикл, представляти інтереси позивача в органах ДАІ з питання постановки на облік мотоциклу з правом одержання свідоцтва про реєстрацію ТЗ, номерних знаків.
Проте, ОСОБА_2 не виконав своє зобов'язання перед позивачем за Довіреністю від 18.03.2008, про що позивачу стало фактично відомо у 2021 році.
У вересні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ТСЦ МВС №2341 для реєстрації мотоциклу SuperLight 150 Black марки KEENWAY рама №TSYPEK2G17B005837 із видачою номерних знаків та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.
Відповідач листом від 16.09.2021 за №31/8-2341-Ф-199 повідомив позивача про відмову у реєстрації мотоцикла SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама №TSYPEK2G17B005837 з посиланням на не дотримання п.8, п.10 “Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371).
Не погодившись з відмовою відповідача в проведенні реєстрації мотоцикла SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама №TSYPEK2G17B005837 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідач безпідставно відмовив позивачеві в проведенні реєстрації мотоцикла SuperLight 150 Black марки KEEWAY рама № НОМЕР_1 , адже ОСОБА_1 було подано всі необхідні документи для реєстрації транспортного засобу на час його придбання.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Пунктом 8 “Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371) (далі - “Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зазначено, що зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”), зазначено: “… Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку: … договори купівлі-продажу транспортних засобів, що підлягають першій державній реєстрації в сервісних центрах МВС, за якими продавцями виступають суб'єкти господарювання, що здійснюють оптову та/або роздрібну торгівлю транспортними засобами, і які підписані від імені таких суб'єктів уповноваженою особою.
Згідно з п.10 Порядку перша державна реєстрація транспортних засобів в Україні проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану певної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил та нормативів, що підтверджується сертифікатом відповідності, виданим згідно з порядком затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, або відомостями Державного реєстру сертифікатів відповідності транспортних засобів, виданих уповноваженими органами або органами із сертифікації, та реєстру виданих сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання, що формується за повідомленнями уповноважених органів, і сертифікатів відповідності нових транспортних засобів, виданих виробником.
Відмовляючи у проведенні реєстрації транспортного засобу, ТСЦ МВС №2341 послався на п.8. п.10 “Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів” у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 за №1371.
Водночас, у п.8 Правил в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388, чинних станом на час придбання позивачем мотоцикла, зазначено, що правомірність придбання транспортних засобів, складових частин, які мають ідентифікаційні номери, підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами-виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах. Такими документами можуть бути: довідка-рахунок за формою згідно з додатком №1 до цих Правил, видана суб'єктом підприємницької діяльності, який реалізує транспортний засіб; договори, в тому числі угоди, укладені на товарних біржах, та інші посвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортний засіб; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичної чи фізичної особи, яка визнається власником транспортного засобу, його марки, моделі, року випуску, а також ідентифікаційних номерів складових частин; довідка органу соціального захисту населення, який виділив автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортного засобу за формою згідно з додатком №6 до цих Правил, виданий підприємством-виробником транспортного засобу чи його складових частин або підприємствами, які переобладнали чи встановили на транспортному засобі спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про відповідність конструкції транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху, із зазначенням їх ідентифікаційних номерів та конкретного одержувача, скріплений підписом посадової особи підприємства і печаткою; посвідчення митного органу про реєстрацію транспортного засобу або його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, в підрозділах ДАІ - для фізичних осіб, вантажна митна декларація - для юридичних осіб або належним чином оформлені довідка-рахунок та вантажна митна декларація (засвідчена митним органом копія) - для фізичних та юридичних осіб; договір фінансового лізингу. …”.
В свою чергу, у відповідності до ст.34 Закону України “Про дорожній рух” зазначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, у тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. У разі наявності обтяжень реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів здійснюється за наявності згоди обтяжувача (обтяжувачів), справжність підпису (підписів) якого (яких) засвідчено нотаріусом.
Встановлені обставини справи свідчать, що позивачем були надані у 2021 році для реєстрації мотоциклу всі необхідні документи, які мали бути надані для реєстрації транспортного засобу, відповідно до п.8 “Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок”.
Надані позивачем для реєстрації мотоцикла документи підтверджують правомірність його придбання, його складових частин, що мають ідентифікаційні номери, та оформлені в установленому порядку.
В свою чергу, зміна законодавства в частині визначення пакету документів на підтвердження правомірності придбання транспортного засобу, яка мала місце після придбання позивачем мотоцикла, не може бути підставою для відмови у його реєстрації.
З урахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції - відсутні.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, -
Апеляційну скаргу Територіального сервісного центру МВС №2341 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Запорізькій області (філія ГСЦ МВС) - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.11.2021 року в адміністративній справі №280/9319/21 - залишити без змін.
Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту прийняття є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за виключенням наявності підстав, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя С.М. Іванов
суддя О.М. Панченко
суддя В.Є. Чередниченко