29 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/5474/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 26053,98 грн до місцевого бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за відповідачем обліковується заборгованість, яка виникла із податкового зобов'язання з податку на дохід фізичних осіб, єдиного податку з фізичних осіб, орендній платі та земельному податку на загальну суму 26053,98 грн, яка у добровільному порядку не була сплачена. У зв'язку з цим позивач просить стягнути вказаний податковий борг у судовому порядку.
Відповідач був повідомлений належним чином про відкриття провадження по справі, однак у встановлений строк не подав відзив на позов.
Рух справи у суді
Судом відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Відповідач у період з 08.08.2019 р. по 04.06.2021 р. був зареєстрований та перебував на обліку у податковому органі як платник податків та зборів. (а.с. 28-29).
Згідно розрахунку заборгованості за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 26053,98 грн, який включає: 3545,32 грн нарахованої пені по єдиному податку з фізичних осіб; 61,02 грн по орендній платі з фізичних осіб; 22415,78 грн по земельному податку; 31,86 грн по податку на доходи фізичних осіб. (а.с. 7).
На підставі акта перевірки №1126/24-13-04-12/ НОМЕР_1 від 17.12.2020 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №1946/04-12 від 17.12.2020 р., яким нараховано штрафні санкції за платежем орендна плата з фізичних осіб в сумі 91,49 грн (а.с. 16-17).
На підставі акта перевірки №1143/24-13-04-12/ НОМЕР_1 від 18.12.2020 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №1967/04-12 від 18.12.2020 р., яким нараховано штрафні санкції за платежем земельний податок в сумі 1994,76 гривень. (а.с. 18-19).
На підставі акта перевірки №1131/24-13-04-12/ НОМЕР_1 від 17.12.2020 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №1950/04-12 від 17.12.2020 р., яким нараховано штрафні санкції за платежем авансові внески єдиного податку в сумі 102 гривні. (а.с. 26-27).
Податковий борг по земельному податку у відповідача утворився на підставі податкових повідомлень-рішень: від 29.05.2020 р. №7298914-5207-2406 в сумі 10092,46 грн; від 29.05.2020 р. №7298910/5207-2406 в сумі 2,26 грн; від 29.05.2020 р. №7298912-5207-2406 в сумі 89 грн; від 31.05.2021 р. в сумі 10092,46 грн; від 31.05.2021 р. №7813348-2405-2406 в сумі 2,26 грн; від 07.05.2021 р. №5500362-2405-2406 в сумі 60,37 грн; від 31.05.2021 р. №7813349-2405-2406 в сумі 89 грн. (а.с. 30, 32).
Відповідачу надсилалась податкова вимога форми "Ф" від 03.11.2016 р. №31734-17 на суму податкового боргу 2680,11 грн, однак заборгованість у добровільному порядку сплачена не була. (а.с. 31).
Заборгованість позивача на загальну суму 26053,98 грн та нарахована пеня також підтверджується обліковою карткою платника податків, яка додана до матеріалів справи. (а.с. 8-15).
Мотивувальна частина
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 176.1 е) ст. 176 ПК України платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з п.288.3 ст. 288 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до пп. 288.5.1. та пп. 288.5.2. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є: а) дані державного земельного кадастру; б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї).
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Згідно з п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Згідно з п. 287.5 ст. 287 Податкового кодексу України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що за відповідачем обліковується заборгованість, яка виникла із податкового зобов'язання з податку на дохід фізичних осіб, єдиного податку з фізичних осіб, орендній платі та земельному податку, яка у добровільному порядку не була сплачена.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Як встановлено судовим розглядом справи, відповідач належним чином не виконував взяті на себе обов'язки щодо сплати податкових зобов'язань, а відтак заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач довів суду правомірність заявлених вимог, а тому позов підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати
У відповідності до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 262 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 26053,98 грн до місцевого бюджету.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Найменування сторін:
позивач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, код ЄДРПОУ 44057187);
відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя Т.М. Брезіна