29 квітня 2022 року м. Житомир справа № 240/38251/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення (відмови) перерахунку пенсії позивачу з урахуванням всіх складових щомісячного грошового забезпечення у розмірі 79% та виплачувати її у повному обсязі без обмежень граничного розміру з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення УСБУ в Житомирській області за № 57/85-3263 від 27.10.2021 для обчислення та перерахунку розміру пенсії з 29.01.2020 - протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату позивачу з 29.01.2020 року пенсії, відповідно до довідки УСБУ № 57/85-3263 від 27.10.2021, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, та членів їх сімей", у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нарахувати та виплачувати щомісячно пенсійне забезпечення у розмірі 79% та у повному обсязі без обмежень максимальним розміром пенсії.
В обґрунтування позову Позивач зазначає, що з 31.08.2010року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 79 % відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року у справі № 240/4886/21 зобов'язано Управління Служби безпеки України в Житомирській області (вул. Фещенка-Чопівського, 7 м. Житомир, 10008, ЄДРПОУ 20001510) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), станом на 29.01.2020року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначивши розміри посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розмірів прожиткових мінімумів станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2020 рік" на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,12,13,14 до Постанови 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за аналогічною посадою яку Позивач займав на час звільнення із служби, для здійснення обчислення та перерахунків основного розміру пенсії з 01.02.2020 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.03.2021 року у справі № 240/17238/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року пенсії виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у відповідності до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", нарахувати та виплачувати щомісячне пенсійне забезпечення у розмірі 79% та у повному обсязі без обмежень граничного розміру пенсії з врахуванням довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-2648 від 02.09.2020.
Незважаючи на це Відповідач з 29.01.2020року провів перерахунок та виплачує пенсію лише в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
На звернення Позивача від 02.11.2021 року Відповідач протиправно відповіді не надав.
Ухвалою від 26.11.2021 року було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач 30.12.2021року подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії позивачу з 01.01.2018 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Відповідач наголошує, що оскаржуване обмеження розміру перерахованої пенсії Позивачу зумовлено вимогами Закону України від 08.07.2011 N 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" та Закону України від 27 березня 2014 року N 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач з 31.08.2010року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону N 2262-XII, в розмірі 79% від грошового забезпечення та перебуває на обліку у Відповідача.
Сторони визнають, що з 01.03.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.
Сторони визнають, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року у справі № 240/4886/21 Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області видано довідку №57/85-3263 від 27.10.2021року про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії з 29.01.2020 року.
Позивач 02.11.2021року звернувся до Відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі вказаної довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області, але таке звернення Позивача залишилося без розгляду.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно щодо правомірності такої бездіяльності Відповідача.
Як зазначено у відзиві Відповідача, вимогами Закону України від 08.07.2011 N 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон N 3668-VI), в редакції Закону N 911-VIII, та Закону України 27 березня 2014 року N 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон N 1166-VII) визначені певні обмеження щодо розміру пенсійних виплат.
При цьому Відповідачем не надано суду жодних доказів щодо проведення відповідного перерахунку пенсії Позивача на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-3263 від 27.10.2021року чи наявності підстав для відмови в такому перерахунку.
Такі доводи Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Спірні відносини щодо порядку та підстав перерахунку пенсії Позивачу врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45).
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року у справі № 240/4886/21 підтверджено право Позивача на перерахунок пенсії з 29.01.2020року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХП "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначивши розміри посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом множення розмірів прожиткових мінімумів станом на 01 січня 2020 року,
Вказане судове рішення набрало законної сили і є обов'язковим для виконання.
Як вже зазначалося, на виконання вказаного судового рішення Управлінням Служби безпеки України в Житомирській області видано довідку №57/85-3263 від 27.10.2021року про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 29.01.2020 року
В розумінні вимог Порядку № 45 вказана довідка Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-3263 від 27.10.2021року є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу з 29.01.2020 року.
Не проведення Відповідачем перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки свідчить про протиправну бездіяльність.
Порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 29.01.2020 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-3263 від 27.10.2021року.
Суд погоджується з доводами Позивача щодо його права на виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону N 2262-XII, в розмірі 79% від грошового забезпечення.
Суд вважає безпідставними доводи Відповідача, що пунктом 23 розділу ІІ Закону N 1166-VII внесено зміни до частини другої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо зменшення максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до цієї статті, 70 процентами відповідних сум грошового забезпечення.
Відповідач не врахував, що вказані правові норми статті 13 Закону N2262-XII регулюють виключно правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.
Безспірно, при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають врахуванню вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII, але такі ці норми не підлягають застосуванню при перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, обмеження щодо максимального розміру пенсії за віком, передбачені ст.13 Закону N 2262-XII, не підлягають врахуванню при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії Позивачу.
Аналогічно суд вважає частково безпідставними доводи Відповідача, наведені у відзиві, що приписами статті 2 Закону N 3668-VI, в редакції Закону N 911-VIII, передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), окрім іншого, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Правові норми Закону N 3668-VI набрали чинності з 01.10.2011року, а в редакції Закону N 911-VIII набрали чинності з 01.01.2016року.
Разом з тим, Відповідач не врахував, що відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону N 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Тобто, дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
Даний висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі N 522/16882/17, від 12.03.2019 у справі N 522/3049/17, від 15.04.2019 у справі N 127/4270/17, від 30 жовтня 2019 р. у справі N 826/17744/17 та від 24 червня 2020 р. у справі N 580/234/19.
Як встановлено судом та визнається сторонами, пенсія Позивачу призначена ще з 31.08.2010року.
Зазначене свідчить, що обмеження щодо максимального розміру пенсії, передбаченні вимогами Закону N 3668-VI (в редакції Закону N 911-VIII), також не підлягають застосуванню до спірних відносин щодо розміру перерахованої пенсії Позивача, призначеної до 01.10.2011року.
Разом з тим, суд зазначає, що Відповідачем на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-3263 від 27.10.2021року не приймалося жодних рішень щодо перерахунку пенсії Позивачу та її розмірів, а тому спір в цій частині позовних вимог є передчасним.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 29.01.2020 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-3263 від 27.10.2021року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 29.01.2020 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Житомирській області №57/85-3263 від 27.10.2021року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк