Справа № 698/307/22
Провадження № 3/698/291/22
26 квітня 2022 р. суддя Катеринопільського районного суду Черкаської області Лазаренко В.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від сектору поліцейської діяльності № 1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої «ФОП ОСОБА_2 », проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 332706 від 15.04.2022 року вбачається, що 15.04.2022 року о 14 год. 30 хв. в с. Гончариха по вул. Ватутіна, 14, в магазині «Продукти» гр. ОСОБА_1 здійснювала продаж алкогольних напоїв, а саме алкогольного пива та алкогольного напою «Бермікс» без відповідних документів, а саме ліцензії, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Дослідивши протокол та додані до нього матеріали, суддя приходить до висновку про необхідність направити матеріали справи про адміністративне правопорушення для належного дооформлення з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Згідно приписів ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зазначеним вимогам закону протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 332706 від 15.04.2022 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП не відповідає.
Норма ч. 1 ст. 164 КУпАП носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила, та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 332706 від 15.04.2022 року, відсутнє посилання на конкретну норму (статтю, пункт, частину статті тощо) Закону та постанови КМУ, за порушення яких передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 164 КУпАП, а також до нього не додані докази, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарської діяльності.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
Суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушеннямстаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відсутність у протоколі конкретної норми (підпункту, пункту, частини статті) нормативноправового акту, яку порушила особа, порушує право особи на захист і унеможливлює для судді усунути зазначені недоліки самостійно, адже розглядаючи справу, суддя зберігає неупередженість і не може вийти за рамки пред'явленого обвинувачення (протоколу), і так само самостійно знаходити нові обставини та підстави для засудження особи, займаючи тим самим обвинувальну позицію у справі.
Відповідно до вимог ст. 9, 245, 252 КУпАП особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Вказані недоліки унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню на дооформлення.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимогст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14).
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, суддя приходить до висновку про необхідність повернення адміністративного матеріалу відносно ОСОБА_1 до сектору поліцейської діяльності № 1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області для належного дооформлення.
Керуючись ст.ст. 34, 35, 38, 164, 256, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП, повернути до сектору поліцейської діяльності № 1 Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В.Лазаренко