22 квітня 2022 року м. Кропивницький справа №340/194/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (вул. В. Чміленка, 41, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ - 40108709)
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
І. Зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ НП в Кіровоградській області про відмову мені у виплаті одноразової грошової допомоги, оформлене в листі №2401/05/28-21 від 29 листопада 2021 року;
- зобов'язати ГУ НП в Кіровоградській області скласти висновок та прийняти рішення щодо призначення та виплати мені одноразової грошової допомоги в порядку ч.1 п.6 ст.97, ч.1 п.6 ст.99 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку з отриманою 16 квітня 2021 року травмою і втратою 10% професійної працездатності.
ІІ. виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Обґрунтовуючи заявлені у позові вимоги позивач вказав, що проходить службу на посаді інспектора тренінгового центру ГУНП В Кіровоградській області. 16 квітня 2021 року перебуваючи на робочому місці, під час демонстрації проходження смуги перешкод стрибнув в окоп, де невдало приземлився на праву ногу та отримав травму розрив передньої хрестоподібної зв'язки, радіальний розрив тіла латерального меніску, продольні розриви заднього рогу медіального меніску правого колінного суглобу, передня нестабільність пст. блокада суглобу. Позивач вважає, що у зв'язку з зазначеними обставинами отримав право на одноразову грошову допомогу, передбачену п.6 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію». За даним фактом відповідачем було проведено розслідування нещасного випадку та складено акти №1.
19.11.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ступеня втрати працездатності, до якого долучив усі необхідні документи. Однак, листом від 29.11.2021 відповідач відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги, яка мотивована тим, що під час проведення розслідування нещасного випадку не було підстав для висновку про отримання позивачем травми саме під час виконання службових обов'язків. Таку відмову вважає необґрунтованою, оскільки жодних підстав для відмови у виплаті такої допомоги, передбачених Законом України «Про Національну поліцію», не вбачає.
Відповідач будь-яких письмових пояснень, відзиву або заперечень проти позову до суду не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі
Ухвалою суду від 21.02.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Додаткових заяв чи клопотань до суду подано не було.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 проходить службу в ГУНП в Кіровоградській області та на даний час обіймає посаду інспектора тренінгового центру ГУНП В Кіровоградській області, має спеціальне звання «капітан поліції».
16 квітня 2021 року перебуваючи на робочому місці, перед тим як прийняти залік з подолання смуги перешкод у слухачів, які пройшли навчання у тренінговому центрі ГУНП В Кіровоградській області, позивач під час демонстрації проходження смуги перешкод стрибнув в окоп, де невдало приземлився на праву ногу.
Позивач був доставлений до ДУ «ТОМ МВС України по Кіровоградській області».
З 16 квітня по 30 травня 2021 року позивач перебував на амбулаторному лікуванні ДУ «ТОМ МВС України по Кіровоградській області», що підтверджується копіями довідок №574, 728 про тимчасову непрацездатність.
З 31 травня по 07 червня 2021 року позивач перебував на стаціонарному лікуванні травматологічного відділення №1 КНП «Кіровоградська обласна лікарня Кіровоградської обласної ради» з діагнозом розрив передньої хрестоподібної зв'язки, радіальний розрив тіла латерального меніску, продольні розриви заднього рогу медіального меніску правого колінного суглобу, передня нестабільність пст. блокада суглобу. 2.06.2021р. мені проведено три операції на колінному суглобі,Ю що підтверджується копією виписки із медичної картки стаціонарного хворого №4178 та довідкою КНП «КОЛ» від 07.06.2021р.
З 09 червня по 07 вересня 2021 року позивач продовжував амбулаторне лікування ДУ «ТОМ МВС України по Кіровоградській області», що підтверджується копіями довідок №804, 966 про тимчасову непрацездатність.
За фактом отримання позивачем тілесних ушкоджень під час проходження служби, на підставі наказу ГУНП в Кіровоградській області №639 від 14 травня 2021р. створена комісія для розслідування нещасного випадку, якою проведено службове розслідування.
За наслідком проведеного розслідування складено акт №1 від 31.05.2021, відповідно до якого нещасний випадок стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.
Згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності серія 12 ААА №008962 позивачу встановлено 10% (десять) втрати професійної працездатності в зв'язку з травмою одержаною під час проходження служби, в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням службових обов'язків.
Позивач звернувся до ГУНП в Кіровоградській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням відсотка втрати працездатності внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків.
ГУ НП в Кіровоградській області надано мені відповідь №2401/05/28-21 від 29 листопада 2021 року з посиланням на ст. 97 Закону України «Про національну поліцію» про те, що немає правових підстав для призначення мені одноразової грошової допомоги.
Вважаючи таку відмову незаконною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначено Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до с. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання. у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Відповідно до ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату:
1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) - 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
2) смерті поліцейського (пункт 2) - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:
а) I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
в) III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:
а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 5, - у розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 6, - залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних відсотках від 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Статтею 101 Закону України «Про Національну поліцію» визначено перелік підстав, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійнюється. Зазначений перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Зокрема, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком:
а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням;
б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом);
г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Частиною 2 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
В свою чергу, такі порядок та умови затверджені наказом МВС України від 11.01.2016 № 4 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 163/28293 (надалі - Порядок № 4).
Відповідно до п.п.3 п.1 розділу ІІ Поряду № 4, у разі встановлення поліцейському ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата видачі довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.
Перелік документів, які подаються для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, визначений у п. 5 розділу ІІІ Порядку № 4, а саме поліцейський подає:
1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;
2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
3) довідку органу, установи, організації, підрозділу, яким попередньо було здійснено виплату ОГД із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);
4) копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
5) копію постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
6) копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
7) копію посвідчення інваліда війни (за наявності);
8) копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
9) копію документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Відповідно до п. 1,2 розділу IV Порядку № 4, у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2), який затверджується керівником.
У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Відповідно п. 7 розділу IV Порядку № 4, ОГД виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.
З листа відповідача від 29.11.2021 року вбачається, що позивачем було подано до ГУНП в Кіровоградській області усі необхідні документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбачені Порядком № 4 та відповідачем заперечень щодо їх повноти та наявності не зазначено.
Поряд з цим, суд зауважує, що наказом МВС України від 27.12.2002 № 1346, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2003 за № 83/7404, чинним на момент виникнення спірних правовідносин затверджено Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України (надалі - Порядок № 1346).
Згідно з п. 2.1 Порядку № 1346, розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання та інше.
Пунктом 2.2 Порядку № 1346 визначено, що за результатами розслідування складаються акти за формою Н-1* і беруться на облік нещасні випадки (у тому числі поранення), які сталися з працівниками в період проходження служби при виконанні службових обов'язків.
Якщо за висновками роботи комісії з розслідування прийнято рішення, що про нещасний випадок не повинен складатися акт за формою Н-1*, тобто нещасний випадок не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, про такий нещасний випадок складається акт за формою НТ* (пункт 2.4 Порядку № 1346).
Повноваження комісії з розслідування нещасного випадку визначені пунктом 3.8 Порядку № 1346, зокрема передбачено, що комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії: обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо;визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці; з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам; визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків; скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5* у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
Таким чином, встановлення факту, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків) відноситься до виключної компетенції комісії з розслідування нещасного випадку.
При цьому суд зазначає, що абзацом 13 п. 3.9 Порядку № 1346 передбачено, що комісія з розслідування визнає, що "нещасний випадок трапився при виконанні службових обов'язків", якщо він трапився в період проходження служби під час: проведення навчання, тренувань, обов'язкових фізичних занять у встановлений час, участі в спортивних змаганнях, професійних та кваліфікаційних конкурсах.
Таким чином, суд приходить до висновку , що комісією з розслідування нещасного випадку, призначеною наказом ГУНП в Кіровоградській області від 14.05.2021 №639, зроблено обґрунтований висновок про те, що нещасний випадок із позивачем трапився в період проходження служби при і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків та правомірно складено акт №1 форми Н-1 від 31.05.2021.
На переконання суду, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до п.5 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки отримав травму під час виконання ним своїх службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань поліції відповідно до закону, а відмова у призначенні та виплаті такої допомоги є неправомірною.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження в ході розгляду справи, то поданий позов підлягає до задоволення.
VI. Судові витрати.
Підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 252, 255, 292-297, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ НП в Кіровоградській області про відмову мені у виплаті одноразової грошової допомоги, оформлене в листі №2401/05/28-21 від 29 листопада 2021 року.
Зобов'язати ГУ НП в Кіровоградській області скласти висновок та прийняти рішення щодо призначення та виплати мені одноразової грошової допомоги в порядку п.6 ч.1 ст.97, п.6 ч.1 ст.99 Закону України “Про національну поліцію” у зв'язку з отриманою 16 квітня 2021 року травмою і втратою 10% професійної працездатності.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук