Рішення від 29.04.2022 по справі 560/4191/22

Справа № 560/4191/22

РІШЕННЯ

іменем України

29 квітня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:

- визнати дії протиправними та такими, які мають ознаки бездіяльності не надання повної відповіді на звернення від 23.02.2022;

- зобов'язати голову Хмельницької обласної державної адміністрації Гамалія Сергія В'ячеславовича, розглянути повністю звернення 23.02.2022.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 23.02.2022 направив в електронному вигляді звернення, яке було адресоване до голови Хмельницької обласної державної адміністрації Гамалія Сергія В'ячеславовича в якому просив надати документи за допомогою, яких Ви розглянули звернення 26.01.2022 до Міністерства соціальної політики та надати інформацію у формі документа - чому я не отримував вчасно державну соціальну допомогу з дитинства.

Вказує, що отримав відповідь 10.03.2022 за підписом В.о. начальника районної військової адміністрації Головатюка Василя. Однак, із змісту листа від 10.03.2022 не було повністю розглянуте звернення від 23.02.2022, яке було адресоване до голови Хмельницької обласної державної адміністрації Гамалія Сергія В'ячеславовича. А тому, вважає, що звернення від 23.02.2022 не розглянуте належним чином.

На думку позивача така відповідь містить ознаки бездіяльності, оскільки не надано відповіді на звернення від 23.02.2022.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.03.2022 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач надіслав до суду відзив у якому вказав, що звернення позивача від 23.02.2022 зареєстровано у Хмельницькій обласній державній адміністрації 24.02.2022 за № Т-1743/11-10/ПЕ. Перебіг строку розгляду запиту на інформацію починається з наступного, після його реєстрації дня, закінчується в останній день строку розгляду.

Зазначає, що згідно пункту 4 Порядку відділ роботи із зверненнями громадян апарату облдержадміністрації забезпечує направлення звернень відповідальним виконавцям згідно з резолюціями керівництва облдержадміністрації. Пунктом 6 Порядку передбачено, що інформація керівництву облдержадміністрації і письмова відповідь заявнику за результатами розгляду звернення надається за підписом керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування та інших органів, яким доручено розгляд звернень, та до повноважень яких входить вирішення порушених у зверненнях питань.

У разі, коли доручення дано декільком посадовим особам, відповідь заявникам дає кожен виконавець у межах своєї компетенції.

Вказує, що відповідь за результатами розгляду звернення може бути надана не одним листом, тобто в залежності від кількості виконавців до компетенції яких належить вирішення порушених питань у зверненні. А тому, звернення позивача у день надходження - 24.02.2022 передано через відділ забезпечення діяльності керівництва апарату облдержадміністрації на розгляд керівництву облдержадміністрації згідно з розподілом обов'язків заступнику голови облдержадміністрації В.Юр'єву.

Таким чином, згідно доручення заступника голови облдержадміністрації В. Юр'єва вказане звернення передано на виконання до Хмельницької районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації. За результатами розгляду звернення від 23.02.2022 позивачу надано відповідь у терміни встановлені ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", а саме 10 березня 2022 року за №305/22 Хмельницькою районною державною адміністрацією та 16 березня 2022 року за №Т-724 02,04/102 Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Також, звертає увагу, що станом на дату звернення до суду - 11.03.2022, порушення права позивача не має місця (а саме не надання повної відповіді відповідачем на звернення), оскільки останнім днем надання відповіді на звернення є 28.03.2022. Також, вважає, що таке порушення зі сторони відповідача відсутнє, оскільки позивачу надана повна відповідь кожним із виконавців у межах своєї компетенції - Хмельницькою районною державною адміністрацією (відповідь від 10.03.2022) та Департаментом соціального захисту населення (відповідь від 16.03.2022), а тому аргументи позивача про вчинення відповідачем протиправної бездіяльності шляхом ненадання повної відповіді на звернення в законний термін, є безпідставними. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, відповідно до змісту якої він заперечував проти аргументів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 1 статті 263 КАС України оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). При цьому, згідно із ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив. Як наслідок, суд розглядає подану позовну заяву з врахуванням лише позову та відзиву на позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 звернувся до голови Хмельницької обласної державної адміністрації Гамалія Сергія В'ячеславовича із зверненням від 23.02.2022 в якому просив надати йому документи за допомогою, яких Ви розглянули звернення 26.01.2022 до Міністерства соціальної політики та надати йому інформацію у формі документа - чому я не отримував вчасно державну соціальну допомогу з дитинства.

Листом від 10.03.2022 №305/22 Хмельницька районна військова адміністрація на виконання доручення заступника голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимира Юр'єва звернення ОСОБА_1 щодо виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю розглянуто Хмельницькою районною державною адміністрацією в межах повноважень. Повідомлено, що за інформацією управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації ОСОБА_1 перебуває на обліку як отримувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю І групи підгрупи А з 01.01.2007. Відповідно до поданої заяви виплата допомоги проводиться через АТ "Укрпошта". За січень 2022 року кошти на виплату допомоги перераховані 28.01.2022 згідно платіжного доручення від 26.01.2022 №549, згідно зі списку №5/111 в сумі 6589,80 грн на АТ "Укрпошта".

Вважаючи зазначену відповідь протиправною та такою, що має ознаки бездіяльності, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно статті 34 Конституції України, кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації, регламентовано Законом України "Про інформацію" від 2 жовтня 1992 року № 2657-ХІІ (далі - Закон № 2657-ХІІ).

Згідно статті 2 Закону № 2657-ХІІ, основними принципами інформаційних відносин є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.

Статтею 5 Закону № 2657-ХІІ встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до статті 20 Закону 2657-ХІІ за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення регулює Закон України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон).

Згідно зі статтею 1 Закону громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Частинами 1, 3 статті 3 Закону встановлено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Відповідно до частин 4-7 статті 5 Закону звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв'язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

В силу вимог частини 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян", звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Частиною 3 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" визначено, що відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

При цьому, відповідно до ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про звернення громадян” звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Розгляд звернень громадян в обласній державній адміністрації здійснюється на підставі розпорядження голови облдержадміністрації від 07.11.2018 року №785/2018-р "Про порядок розгляду письмових звернень громадян, організації та проведення особистих прийомів, виїзних особистих прийомів громадян і "гарячих" телефонних ліній "Запитай у влади" керівництвом обласної державної адміністрації (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку передбачено, що звернення, що надійшли до облдержадміністрації поштою, з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку, реєструються у відділі роботи із зверненнями громадян апарату облдержадміністрації у день надходження та передаються через відділ забезпечення діяльності керівництва апарату облдержадміністрації на розгляд керівництву облдержадміністрації згідно з розподілом обов'язків між головою, першим заступником, заступниками голови та Положенням про апарат Хмельницької обласної державної адміністрації, затверджених відповідними розпорядженнями голови обласної державної адміністрації.

Згідно пункту 4 Порядку відділ роботи із зверненнями громадян апарату облдержадміністрації забезпечує направлення звернень відповідальним виконавцям згідно з резолюціями керівництва облдержадміністрації.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що інформація керівництву облдержадміністрації і письмова відповідь заявнику за результатами розгляду звернення надається за підписом керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування та інших органів, яким доручено розгляд звернень, та до повноважень яких входить вирішення порушених у зверненнях питань.

У разі, коли доручення дано декільком посадовим особам, відповідь заявникам дає кожен виконавець у межах своєї компетенції.

Як встановлено судом, звернення позивача від 23.02.2022 зареєстроване у Хмельницькій обласній державній адміністрації 24.02.2022 за №Т-1743/11-10/ПЕ.

Вказане звернення позивача у день надходження - 24.02.2022 передано через відділ забезпечення діяльності керівництва апарату облдержадміністрації на розгляд керівництву облдержадміністрації згідно з розподілом обов'язків заступнику голови облдержадміністрації В. Юр'єву.

Суд звертає увагу, що забезпечення соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам з інвалідністю покладено на Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Положенням про Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, що затверджено розпорядженням голови облдержадміністрації № 510/2021-р від 20.05.2021, передбачено, що Департамент відповідно до визначених повноважень зокрема і здійснює контроль за правильністю і своєчасністю призначення та виплати структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та виконавчих органів місцевого самоврядування компенсацій та інших соціальних виплат, виконанням інших заходів щодо соціального захисту населення відповідно до законодавства.

Частиною третьою статті 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Частиною першою статті 33 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що обласні державні адміністрації в межах своїх повноважень спрямовують діяльність районних державних адміністрацій та здійснюють контроль за їх діяльністю.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення зокрема і питань соціального захисту, зайнятості населення, праці та заробітної плати.

Також, суд звертає увагу на те, що згідно доручення заступника голови облдержадміністрації В.Юр'єва звернення позивача від 23.02.2022 передано на виконання до Хмельницької районної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Суд зазначає, що за результатами розгляду звернення від 23.02.2022, позивачу надано повну відповідь у терміни встановлені ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", а саме 10 березня 2022 року за №305/22 Хмельницькою районною державною адміністрацією та 16 березня 2022 року за №Т-724 02,04/102 Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, оскільки останнім днем надання відповіді є 28.03.2022.

Суд критично оцінює доводи позивача про те, що звернення від 23.02.2022 не було належним чином розглянуте, так як адресоване до голови Хмельницької обласної державної адміністрації Гамалія Сергія В'ячеславовича, однак лист відповідь від 10.03.2022 за підписом В.о. начальника районної військової адміністрації Головатюка Василя. Оскільки, відповідно до Порядку розгляду письмових звернень громадян в Хмельницькій обласній державній адміністрації, письмова відповідь заявнику за результатами розгляду звернення надається за підписом керівників структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування та інших органів, яким доручено розгляд звернень, та до повноважень яких входить вирішення порушених у зверненнях питань. Крім того, якщо доручення дано декільком посадовим особам, відповідь заявнику має право надати кожен виконавець у межах своєї компетенції. Тобто, це не обов'язково один лист - відповідь.

Суд також звертає увагу на той факт, що позивач звернувся із позовною заявою до Хмельницького окружного адміністративного суду 11.03.2022, тобто ще в межах наданого Законом України "Про звернення громадян" права відповідачу на розгляд звернення та надання відповіді.

Суд звертає увагу позивача, що відповідь на звернення ОСОБА_1 є повною та подана в межах строків для надання відповіді на звернення громадян, а тому, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені чинним законодавством України.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведене свідчить про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницька обласна державна адміністрація (майдан Незалежності, Будинок рад,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 22985083)

Головуючий суддя А.М. Ковальчук