Справа № 560/17618/21
іменем України
28 квітня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправним і скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 11.10.2021 №291-р "Про анулювання ліцензій", зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 14.09.2021 за № 22130414202100167, та поновити інформацію (внести відомості) до Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним про ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 14.09.2021 за №22130414202100167.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вказане розпорядження прийняте Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області з порушенням встановленого законом порядку, оскільки анулювання ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) здійснюється за умови встановлення контролюючим органом факту подання заявником недостовірних даних саме в документах, які подаються разом із заявою на отримання ліцензії, тоді як позивач подав до контролюючого органу тільки цю заяву та платіжне доручення про сплату річної плати за ліцензію. Вважає, що ефективним способом повного відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача видалити з реєстру інформацію (відомості) про анулювання виданої ліцензії та поновити в реєстрі відповідну інформацію.
Ухвалою від 13.12.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, надав відповідачу строк для подання відзиву на позов - 15 днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі, витребував у Головного управління ДПС у Хмельницькій області належним чином завірені копії документів, наданих до заяви про видачу ліцензії, розпорядження про анулювання ліцензій від 11.10.2021 №291-р та документи, на підставі яких прийняте вказане розпорядження.
Ухвалою від 08.04.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд повторно витребував у Головного управління ДПС у Хмельницькій області належним чином завірені копії документів, наданих до заяви про видачу ліцензії, розпорядження про анулювання ліцензій від 11.10.2021 №291-р та документи, на підставі яких прийняте розпорядження від 11.10.2021 №291-р "Про анулювання ліцензій» щодо анулювання товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 14.09.2021 за № 22130414202100167; зобов'язав Головне управління ДПС у Хмельницькій області надати суду зазначені докази до 14.12.2021.
Ухвалою від 08.04.2022 виправлена описка в резолютивній частині ухвали від 08.04.2022 у справі № 560/17618/21; помилково зазначена дата "14.12.2021" замінена на "14.04.2022".
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у наданий йому згідно з ухвалою строк не скористався, не виконав ухвалу про витребування доказів, жодних документів до суду не подав.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їхньому взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД", перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області.
Позивач подав до Головного управління ДПС у Хмельницькій області заяву щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за адресою: вул. Академіка Герасимчука, буд.190-Б, м. Полонне, Полонський р-н, Хмельницької обл., до якої додав платіжне доручення від 10.09.2021 №3054 з призначенням платежу: плата за ліцензію на право зберігання пального.
На підставі зазначених документів відповідач видав позивачу ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за № 22130414202100167, строк дії якої з 14 вересня 2021 року до 14 вересня 2026 року.
Розпорядженням від 11.10.2021 №291-р відповідач анулював ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та зберігання пального суб'єктам господарювання згідно додатку - зокрема, анулював позивачу ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за № 22130414202100167, у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Вважаючи розпорядження від 11.10.2021 №291-р протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування та зобов'язання відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) від 14.09.2021 за № 22130414202100167, та поновити інформацію про цю ліцензію.
Досліджуючи спірні правовідносини, суд враховує таке.
Правовідносини щодо ліцензування зберігання пального врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-BP (далі - Закон №481/95-BP).
Відповідно до статті 15 Закону №481/95-BP, для отримання ліцензії, зокрема, на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Отже, статтею 15 Закону №481/95-BP встановлено виключення щодо подання зазначених документів для суб'єктів господарювання, які не реалізовують пальне третім особам та використовують його виключно для потреб власного споживання.
Згідно статті 15 Закону №481/95-BP, ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі, зокрема, встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Суд встановив, що позивач подав до Головного управління ДПС у Хмельницькій області заяву щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) за адресою: вул. Академіка Герасимчука, буд.190-Б, м. Полонне, Полонський р-н, Хмельницької обл.
До вказаної заяви позивач додав платіжне доручення від 10.09.2021 №3054 про оплату річної плати за ліцензію на право зберігання пального в сумі 780,00грн.
Будь-які сумніви у достовірності даних у платіжному дорученні від 10.09.2021 №3054, поданому разом із заявою на отримання ліцензії, відсутні.
Враховуючи викладене, суд вважає, що підстави для анулювання позивачу ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) відсутні.
Разом із цим, спірне розпорядження порушує права позивача виключно в частині його застосування саме до позивача (відповідна частина додатку до спірного розпорядження) та не порушує прав позивача в частині застосування до інших суб'єктів господарювання (решта додатку до спірного розпорядження). Тому спірне розпорядження Головного управління ДПС у Хмельницькій області підлягає визнанню протиправним і скасуванню тільки в частині анулювання позивачу ліцензії №22130414202100167 на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки).
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача видалити з реєстру інформацію (відомості) про анулювання виданої ліцензії та поновити в реєстрі відповідну інформацію (внести відомості в реєстр) суд зазначає таке.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №545 (далі - Порядок №545).
Абзацом другим пункту 1 вказаного Порядку визначено, що Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Згідно з пунктами 2-3 Порядку №545, він формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
До Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться такі відомості:
для юридичних осіб - найменування та код згідно з ЄДРПОУ;
для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та таких, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код згідно з ЄДРПОУ уповноваженої особи і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України;
для фізичних осіб-підприємців - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);
адреса місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (область, район, населений пункт, код згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), вулиця, номер будинку/офісу);
дата видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.
Пунктами 6-7 Порядку №545 встановлено, що підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» .
Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.
Врахувавши викладене, суд вважає, що ефективним способом повного відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача видалити з Реєстру інформацію (відомості) про анулювання вказаної вище виданої позивачу ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) та поновити про неї інформацію (внести відомості) в Реєсті.
Отже, позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" необхідно задовольнити частково.
У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2270,00грн слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 11.10.2021 №291-р «Про анулювання ліцензій» в частині анулювання виданої товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) №22130414202100167.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії №22130414202100167, виданої товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) та поновити інформацію (внести відомості) в цей Реєстр щодо цієї ліцензії.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" судовий збір у розмірі 2270,00грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКСПРЕС ТЕХБУД" (проспект Степана Бандери, буд.32, Київ,04073 , код ЄДРПОУ - 39618812)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, буд.17, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ ВП - 43142957)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук