Рішення від 28.04.2022 по справі 500/684/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/684/22

28 квітня 2022 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі: головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, в якій просив зобов'язати Нагірянську сільську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2.000 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: Улашківська сільська рада, Чортківського району.

Ухвалою суду від 07.02.2022 подану позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня отримання ухвали суду шляхом подання до суду нової редакції позовної заяви (разом з її копією для відповідача), у якій зазначити зміст позовних вимог відповідно до положень статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України з чітким обґрунтуванням таких позовних вимог.

17.02.2022 через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду на виконання вимог ухвали суду від 07.02.2022 про залишення позовної заяви без руху надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області про зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області №551 від 28.10.2021 "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області" та зобов'язати Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що 19.10.2020 позивач звернувся з письмовою заявою до відповідача про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтованою площею 2,0 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: Улашківська сільська рада, Чортківського району.

Відповіді на звернення не отримав, тому 03.02.2021 повідомив Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області про укладення на розроблення технічної документації із землеустрою для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Улашківці Чортківського району.

03.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га.

10.03.2021 Нагірянська сільська рада Чортківського району Тернопільської області прийняла рішення №326 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 ". Дане рішення мотивоване тим, що виявилися розбіжності в поданому проекті та висновку про розгляд документації із землеустрою в частині встановлених обмежень на земельну ділянку.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач оскаржив його в судовому порядку і рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 вказане рішення визнано протиправним та скасовано і зобов'язано Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі.

У зв'язку з невиконанням судового рішення звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 22.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

11.03.2022 відповідач подав до Тернопільського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якій просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Вказує, що 16 квітня 2021 року до Нагірянської сільської ради надійшов лист ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 14.04.2021 №01-10/413-1 для відома та використання у роботі: лист ДП "Тернопільський інститут землеустрою" від 12.03.2021 № 01-10/296 про скасування рішення кадастрового реєстратора та відповідь Держгеокадастру від 31.03.2021 №24-28-0,214-3734/2-21 про розгляд скарги.

Листом ДП "Тернопільський інститут землеустрою" від 12.03.2021 №01-10/296 про скасування рішення кадастрового реєстратора інформував Держгеокадастр про порушення вимог пункту 6 статті 24 Закону України "Про державний земельний кадастр" при реєстрації земельної ділянки 6125588300:01:002:0078, а саме: "реєстрація мала здійснюватись через функціонал поділу земельної ділянки кадастровим реєстратором Відділу у Чортківському району Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області); невідповідність поданих документів вимогам законодавства (виявлено що проект, що подавався на погодження не відповідає тому, на підставі якого здійснено реєстрацію..."

Листом Держгеокадастру від 31.03.2021 №24-28-0.214-3734/2-21 "Про розгляд скарги" повідомлено "що відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 6125588300:01:002:0078 набули статусу архівних.»

Саме надання земельній ділянці з кадастровим номером 6125588300:01:002:0078 статусу архівної та видалення земельної ділянки її з Державного земельного кадастру є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га.

Позивач подав до суду відповідь на відзив де зазначив, що спірний проект землеустрою вже погоджений, а до повноважень органу місцевого самоврядування належить тільки його затвердження.

На підставі статті 262 КАС України судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

19.10.2020 позивач ОСОБА_1 звернувся до Улашківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: Улашківська сільська рада, Чортківського району.

Улашківська сільська рада Чортківського району Тернопільської області у передбачений законом місячний термін не надала позивачу ні дозволу на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га, ні мотивованої відмови у його наданні.

Позивач, керуючись статтею 123 Земельного кодексу України звернувся із заявою від 15.01.2021 до правонаступника Улашківської сільської ради Чортківського району Тернопільської області - Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, у якій повідомила про те, що Улашківською сільською радою (у передбачений законом місячний строк) не розглянуто самостійно та не надано по дату звернення копії рішення, яким вмотивовано відмовлено позивачу або надано дозвіл на розроблення технічної документації на земельну ділянку орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою: Улашківська сільська рада, Чортківського району.

Також, у зазначеній заві позивач повідомив, що ним укладено договір на розроблення технічної документації із землеустрою для ведення особистого селянського господарства за адресою: с. Улашківці, Чортківського району, кадастровий номер: 6125588300:01:001:1264.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Улашківці (в межах населеного пункту) Чортківського району Тернопільської області погоджено без зауважень експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області відповідно до висновку від 15.02.2021 №3265/82-21 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

03.03.2021 позивачем подано заяву до відповідача про затвердження виготовленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Рішенням Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області №326 від 10.03.2021 відмовлено ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в селі Улашківці Чортківського району Тернопільської області для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га у зв'язку з "виявленими розбіжностями в поданому проекті та висновку про розгляд документації із землеустрою в частині встановлених обмежень на земельну ділянку".

Такі обставини встановлені рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21, яке набрало законної сили.

За положеннями частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21 позовні вимоги ОСОБА_1 до Нагірянської сільської ради Чортківського району про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправним та скасовано рішення Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 " №326 від 10 березня 2021 року.

Зобов'язано Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі.

Вказане судове рішення набрало законної сили 11.10.2021.

12.10.2021 Тернопільським окружним адміністративним судом в справі №500/1934/21 видано виконавчі листи.

20.10.2021 старшим державним виконавцем Чортківського відділу державної виконавчої служби в Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №67194853.

28.10.2021 рішенням тринадцятої (позачергової) сесії восьмого скликання Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району" №551 на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 повторно розглянувши заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі, кадастровий номер 6125588300:01:002:0078 від 02.03.2021, керуючись статтями 26, 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтею 50 Закону України "Про землеустрій", статтями 12, 33, 116 118, 121, 122, Земельного кодексу України, статтями 21, 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та враховуючи рекомендації постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та сталого розвитку, сільська рада вирішила:

Відмовити гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,000 га (кадастровий номер 6125588300:01:002:0078) на території Нагірянської сільської ради в селі Улашківці для ведення особистого селянського господарства в зв'язку із відсутністю відомостей про зазначену земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

23.11.2021 старшим державним виконавцем Чортківського відділу державної виконавчої служби в Чортківському районі Тернопільської області Південно - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Вважаючи рішення Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району" №551 від 28.10.2021 протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини першої статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В силу частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За нормами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягає оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.

Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту б частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом частин першої, другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з підпунктом в частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За правилами пункту б частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Частинами шостою-дев'ятою статті 118 ЗК України (в редакції, чинній на час подання позивачем заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою) визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Судом встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Улашківці (в межах населеного пункту) Чортківського району Тернопільської області погоджено без зауважень експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області відповідно до висновку від 15.02.2021 №3265/82-21 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

На час погодження проекту землеустрою діяла норма статті 186-1 ЗК України, у відповідності до якої проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом було передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин відповідно до приписів статті 186-1 ЗК України; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, який у двотижневий строк зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина десята статті 118 ЗК України).

При цьому з вищенаведених норм ЗК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) вбачається, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 цього Кодексу не містять. Перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів має здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту. Право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України не передбачено.

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17, від 06.03.2019 у справі №1640/2594/18, від 22.10.2020 у справі №808/3083/17 та їх відповідно до положень частини п'ятої статті 242 КАС України суд враховує до спірних правовідносин.

Як встановлено в ході розгляду даної справи, підставою при повторному розгляді заяви позивача на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21, для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно оскаржуваного рішення стало те, що відсутні відомості про зазначену земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.

При цьому, відповідач посилається на те, що під час прийняття оскаржуваного рішення 28.10.2021 №551 взято до уваги листом Держгеокадастру від 31.03.2021 №24-28-0.214-3734/2-21 "Про розгляд скарги" яким повідомлено "що відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 6125588300:01:002:0078 набули статусу архівних."

Однак суд зазначає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень до суду не надано достатніх та допустимих доказів на підтвердження обставин, які лягли в основу прийняття рішення №551 від 28.10.2021 "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району" на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21.

Суд також зазначає, що відповідно до пункту 6 частини другої статті 186 ЗК України (далі - в редакції Закону №1423-ІХ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з частиною шостою статті 186 ЗК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Як передбачено частиною сьомою статті 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частини дев'ятої статті 118 ЗК України (в редакції Закону №1423-ІХ) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З огляду на викладене, суд зазначає, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність, розглядає клопотання у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

При цьому, норми частини дев'ятої статті 118 ЗК України, яка регулює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, не надають відповідному органу місцевого самоврядування приймати будь-яке інше рішення ніж про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Водночас перевірка проекту землеустрою на відповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації здійснюється на етапі його погодження.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Рисовський проти України" (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу "доброго врядування".

Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах "Beyeler v. Italy" № 33202/96, "Oneryildiz v. Turkey" № 48939/99, "Moskal v. Poland" № 10373/05).

Суд зазначає, що за змістом статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною першою статті 9 названого Закону визначено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За змістом пункту 70 Порядку про ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051) державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.

Пунктом 73 Порядку №1051 визначено, що державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

Пунктом 74 Порядку №1051 передбачено, що державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність: 1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); 2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1; 3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.

Відповідно до пункту 75 Порядку №1051 у разі відповідності поданих документів, зазначених у пункті 69 цього Порядку, вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку, та електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор: 1) за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру вносить електронний документ та відомості, які він містить, до Державного земельного кадастру; 2) робить на титульному аркуші документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалах документації із землеустрою та оцінки земель, що містять графічне зображення об'єктів Державного земельного кадастру, аркушах відомостей про координати поворотних точок їх меж, частин, обмежень, угідь у паперовій формі позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 15. У разі подання заявником документації із землеустрою та оцінки земель в електронній формі зазначена позначка не проставляється, а така документація підписується Державним кадастровим реєстратором із застосуванням засобів кваліфікованого електронного підпису; 3) присвоює за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру земельній ділянці, що реєструється, кадастровий номер та у випадках, зазначених у пунктах 107 - 161 цього Порядку, відкриває Поземельну книгу (вносить відповідні записи до неї); 4) виготовляє у випадках, зазначених у пунктах 162 - 199 цього Порядку, витяг з Державного земельного кадастру для підтвердження внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру; 5) оприлюднює інформацію про внесення відомостей до Державного земельного кадастру згідно з пунктами 209 - 211 цього Порядку та відповідні відомості про об'єкти Державного земельного кадастру згідно з пунктами 162 - 199 цього Порядку; 6) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель з проставленою позначкою про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру у разі подання такої документації у паперовій формі або в електронній формі - за власним кваліфікованим електронним підписом.

Витяг з Державного земельного кадастру, який надається для підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відповідних відомостей, є підставою для передачі відповідної документації на затвердження органу державної влади або органу місцевого самоврядування (у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню даним органом).

Суд враховує, що на підставі наданого позивачем проекту землеустрою державним кадастровим реєстратором міськрайоного управління в Уманському районі та м. Умані Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6125588300:01:002:0078 (дата внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку 02.03.2021).

Посилання відповідача у рішенні від 28.10.2021 №551 "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району" прийнятого на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21 на те, що відомості про зазначену земельну ділянку відсутні в Державному земельному кадастрі, судом оцінюються критично, з огляду на відсутність у матеріалах справи будь-яких документальних доказів, які б підтверджували вказані обставини.

У ході розгляду справи відповідачем не було надано до суду документальних доказів, які б підтверджували відсутність в Державному земельному кадастрі відомостей про зазначену земельну ділянку.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що оскаржуване рішення тринадцятої (позачергової) сесії восьмого скликання Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району" від 28.10.2021 №551 на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21 не містить визначених законом підстав для відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою, а тому є протиправним та підлягає скасуванню, з урахування чого позов у цій частині вимог належить задовольнити.

Вирішуючи позовні вимоги позивача в частині зобов'язання Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га, суд виходить з наступного.

Так, матеріали справи не містять інформації з Державного земельного кадастру щодо стану реєстрації вказаних земельних ділянок на час розгляду справи.

Суд зауважує, що станом на час розгляду цієї справи як суд, так і учасники справи (позивач та відповідач) у зв'язку із введенням в країні воєнного стану обмежені у доступі до усіх державних систем та реєстрів, в тому числі й до Державного земельного кадастру, що унеможливлює отримання інформації про спірну земельну ділянку з метою перевірки інформації про теперішній стан її державної реєстрації.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що оцінка рішенню тринадцятої (позачергової) сесії восьмого скликання Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району" від 28.10.2021 №551 прийнятого на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 у справі №500/1934/21 надавалася судом виключно в межах мотивів вказаного рішення, які, в своє чергу, не були документально підтверджені відповідачем, суд, керуючись частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що наразі належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.

А тому, вимоги позивача в частині зобов'язання Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,0 га задоволенню не підлягають.

Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).

Окрім того, відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Беручи до уваги приписи зазначених норм, оцінюючи наявні в матеріалах докази в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області №551 від 28.10.2021 "Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Нагірянської сільської ради Чортківського району Тернопільської області".

Зобов'язати Нагірянську сільську раду Чортківського району Тернопільської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з урахуванням висновків суду у цій справі.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 28 квітня 2022 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );

відповідач:

- Нагірянська сільська рада Чортківського району Тернопільської області (місцезнаходження: вул. О. Кобилянської, 5, с. Нагірянка, Чортківський район, Тернопільська область, 48543, код ЄДРПОУ: 04393829).

Головуючий суддя Мартиць О.І.