з питань відстрочення виконання судового рішення
29 квітня 2022 року Р і в н е №460/1193/22
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання І.С. Ляшук; представника заявника - Х.М. Ковалик; представника позивача - не прибув; представника відповідача - не прибув; розглядаючи у відкритому судовому засіданні заяву Управління державної міграційної служби України в Рівненській області про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого виступає законний представник - ОСОБА_2 , до Рокитнівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення певних дій,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.03.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого виступає законний представник - ОСОБА_2 , до Рокитнівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення певних дій - задоволено частково:
визнано відмову Рокитнівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області щодо видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ - протиправною;
зобов'язано Рокитнівський сектор Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області оформити та видати ОСОБА_1 , 2005 року народження, паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ;
у задоволенні позовних вимог неповнолітнього ОСОБА_1 , в інтересах якого виступає законний представник - ОСОБА_2 , про зобов'язання Рокитнівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області вест облік без передачі будь-яких даних про дитину, її батьків до ЄДДР, без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, образу обличчя особи, відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів ЄДДР - відмовлено.
19 квітня 2022 року Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області звернулося до суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення на період дії воєнного стану на території України.
Ухвалою суду від 20.04.2022 заяву призначено до розгляду на 29.04.2022.
У судове засідання прибув представник заявника та просив суд задовольнити заяву у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Заява про відстрочення виконання судового рішення до закінчення воєнного стану в Україні обґрунтована тим, що у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні наказом Державної міграційної служби України від 22.03.2022 №57 «Про передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року з балансу територіальних органів на баланс ГУ ДМС у Закарпатській області та книг обліку надходження і витрачання бланків паспортів» начальників територіальних органів ДМС України зобов'язано забезпечити до 25.03.2022 здійснити передачу бланків паспорта громадянина України зразка 1994 року. На виконання наказу Державної міграційної служби України від 22.03.2022 №57 уповноваженою особою УДМС у Рівненській області передані бланки паспортів громадянина України зразка 1994 року до ГУ ДМС у Закарпатській області, що підтверджується Актом приймання-передачі від 24.03.2022. Тому виконання судового рішення наразі ускладнене, що є підставою для відстрочення виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
За правилами частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом (частина друга статті 370 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
За правилами частини першої статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
За правилами частини третьої статті 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до частини четвертої статті 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено: ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022 постановлено про часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, та продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18.04.2022 №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
За правилами частини першої статті 7 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII, воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
Надаючи оцінку доводам заявника про наявність правових підстав для відстрочення виконання судового рішення, суд зазначає, що заявник не надав суду жодних належних та допустимих доказів неможливості виконання судового рішення, адже останній не позбавлений можливості сформувати список судових рішень, за якими органи ДМС зобов'язані видати позивачам паспорти у формі книжечок, та за таким списком отримати бланки паспортів з метою виконання судових рішень, які набрали законної сили.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, для вступу на навчання, працевлаштування тощо.
У даному випадку обставини неможливості виконання судового рішення є непропорційними з інтересами позивача, оскільки видача паспорта громадянина України має важливе значення для позивача, як громадянина України.
Тому суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для розстрочення виконання судового рішення, а тому заява не підлягає до задоволення.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 241, 243, 294, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління державної міграційної служби України в Рівненській області про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого виступає законний представник - ОСОБА_2 , до Рокитнівського сектора Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинення певних дій - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 29 квітня 2022 року
Суддя К.М. Недашківська