Рішення від 29.04.2022 по справі 420/3927/22

Справа № 420/3927/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Із маїльської районної державної адміністрації, яка виявляється у відмові в проведенні пере рахунку та виплати разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у повному обсязі - в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини; зобов'язати Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , разову грошову допомогу до 05 травня 2021 року як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у роз мірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є особою з інвалідністю 2 групи та у 2021 році отримав виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у розмірі 3906,00грн. Позивачем була надана заява про здійснення перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, у задоволенні заяви було відмовлено, з посиланням на норми Конституції України, постанову КМУ та відсутність підстав у перерахунку та виплаті разової грошової допомоги із урахуванням фактично виплаченої суми. Позивач вважає такі дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради неправомірними.

Ухвалою суду від 23 лютого 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/3927/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації належним чином та своєчасно повідомлялася про встановлений Ухвалою суду від 23.02.2022 р., строк для подання відзиву на позовну заяву, проте станом на дату та час ухвалення рішення у справі, правова позиція, докази по справі чи будь-які інші клопотання з боку відповідача - відсутні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 29 жовтня 2008 року, відповідно до якого позиває має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

23.12.2022 р. позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації з відповідною заявою щодо проведення перерахунку та виплаті невиплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком на 01.01.2021 р. відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 р. №3-р/2020.

Листом від 11.01.2022 року №01/07-25 на звернення від 23.12.2021 року Управлінням соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації повідомлено, що, постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2021 року № 325 «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» встановлено розмір вказаної допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у сумі 3906 грн. Таким чином, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році була призначена та виплачена відповідно до чинного законодавства.

Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Із маїльської районної державної адміністрації, яка виявляється у відмові в проведенні пере рахунку та виплати разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у повному обсязі - в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини; зобов'язання Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної адмі ністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , разову грошо ву допомогу до 05 травня 2021 року як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у роз мірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (надалі - Закон № №3551-XII).

01.01.1999 набрав чинності Закон №367-ХІV, яким ст. 13 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".

Згідно із пп. 5 п. 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 № 79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено п. 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, ст. ст. 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 зазначене положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 відновлено дію частини п'ятої статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону № 367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам II групи вісім мінімальних пенсій за віком.

Водночас відповідно до Додатку до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 (далі - Постанова № 325), разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі 3906 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Отже, на час виплати позивачу у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон № 3551-XII і Постанова № 325.

При цьому суд зауважує, що дію наведеної вище норми Закону № 3551-XII у 2021 році не зупинено, вона не втратила чинність, зміни до названого Закону законодавцем не вносились.

А тому, виходячи із визначених у ч. 4 ст. 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону №1058-ІV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким законом є Закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Тобто, при обчисленні суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідач має виходити з розміру мінімальної пенсії за віком, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому суд враховує, що ця справа не є типовою справою у розумінні п. 21 ч.1 ст. 4 КАС України відповідно до обставин, викладених у рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20. Однак, висновки Верховного Суду (зокрема, Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 13.01.2021) у справі № 440/2722/20 враховані судом під час розгляду цієї справи в силу частини п'ятої статті 242 КАС України, якою встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Уряд України, обмежуючи розмір грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у Постанові № 325, всупереч правовій позиції КСУ, викладеній у Рішенні від 27.02.2020 № 3-р/2020, зумовив ситуацію, де розпорядники бюджетних коштів, виконуючи вимоги Постанови КМУ, вимушені діяти з порушенням прав та гарантій осіб, на яких поширюються положення Закону № 3551-XII. Однак, необхідність виконання відповідачем, як розпорядником бюджетних коштів, вимог Постанови № 325, не звільняє відповідача від відповідальності за порушення конституційного права позивача на належний соціальний захист.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації, яка виявляється у відмові в проведенні перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у повному обсязі - в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини; зобов'язання Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , разову грошову допомогу до 05 травня 2021 року як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини, є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 159, 241-246, 250, 255, 258, 263, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної державної адміністрації, яка виявляється у відмові в проведенні перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у повному обсязі - в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини.

3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ізмаїльської районної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , разову грошову допомогу до 05 травня 2021 року як особі з інвалідністю 2 групи внаслідок війни у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком з урахуванням вже виплаченої частини.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Рішення складено 29.04.2022 р., у зв'язку із збройною агресією РФ 24.02.2022 р., небезпекою для державної незалежності України, її територіальної цілісності, та запровадженням на всій території України режиму воєнного стану.

Суддя Харченко Ю.В.