Рішення від 29.04.2022 по справі 420/24027/21

Справа № 420/24027/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 року із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року та зобов'язати відповідача видати таку довідку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює з червня 2021 року нарахування та виплату пенсії Позивачу на підставі довідки про грошове забезпечення, станом на 05.03.2019, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за № Ю098686 від 29.12.2020 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 у справі № 420/10368/20. Із змістом цієї довідки Позивач ознайомився у березні 2021 року у зв'язку з отриманням листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1500-0308-8/22686 від 25.02.2021, додатком до кого було долучено цю довідку (копії листа та довідки додаються). У цій доводці зазначені основні, додаткові види грошового забезпечення та премія, однак розмір посадового окладу за військовим званням, а також розмір похідних від них інших складових грошового забезпечення, обчислений, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р. Таке обчислення призвело до виплати Позивачу пенсії у значно меншому розміри, ніж належить йому за законом. З огляду на вищезазначене та з метою поновлення порушених своїх соціальних прав, Позивач звернувся за правовою допомогою до адвоката. 14 вересня 2021 року на адресу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлено адвокатський запит iз клопотанням підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області стосовно Позивача: 1. Оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 29 січня 2020 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 р. (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 р.), для проведення перерахунку основного розміру Його пенсії з 1 лютого 2020 р. 2. Оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 1 січня 2021 р., відповідно до вимог статей 43 | 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначення відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 р. (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2021 р.), для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 1 лютого 2021 р. Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, надаючи відповідь на вищевказаний адвокатський запит, зазначив у листі від 27.09.2021 № 94 3/12703, що не вбачає підстав для підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області запитуваних в адвокатському запиті довідок, не дивлячись на прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18. При цьому Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки запропоновано Позивачу отримати у черговий раз, але уже за заявою, довідку про грошове забезпечення, станом на 05.03.2019, з урахуванням правових висновків Верховного Суду у справі № 160/8324/19. Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вважає свої дії законними та не вбачає правових підстав задовольняти заявлене в інтересах Позивача клопотання адвоката щодо підготовки та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 29 січня 2020 року та на 1 січня 2021 року із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року). Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, відмовляючи Позивачу у підготовці та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок з оновленими відомостями, фактично нівелює право Позивача на перерахунок пенсії, ігноруючи втрату чинності відповідних пунктів постанови КМУ № 103, якими обмежувалися права осіб на застосування певних складових грошового забезпечення при перерахунку пенсії та з урахуванням розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 постанови КМУ No 704.

Ухвалою від 06.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

18.04.2022 до суду від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що в порушення вимог ч.1 ст.24 Закону №5076-VI адвокатом Антоненко С.Б. у адвокатському запиті було фактично зазначено вимогу про створення нової інформації, а також вимогу про створення нових документів (довідок) з одночасним направленням даних документів до іншої юридичної особи, а також фактично зазначено вимогу про створення копії документів які не існують. Питання отримання від ООТЦК та СП заздалегідь зафіксованої інформації, а також щодо отримання копій з наявних у ООТЦК та СП документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту, у запиті зазначено не було. Зазначене свідчить, що адвокатом Антоненко С.Б. було порушено вимоги ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також вимоги Правил адвокатської етики. Фактично, у даному випадку, вищезазначений адвокат в порушення вимог Правил адвокатської етики, в своїй професійній діяльностi вдався до методу, який суперечить ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Зокрема, ст.19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, но до яких нiхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, оскільки застосований адвокатом Антоненко С.Б. метод суперечить законодавству, ООТЦК та СП не мав підстав для задоволення та виконання зазначених у адвокатському запиті вимог щодо підготовки довідок (фактично вимог щодо створення нових документів) та подання до ГУ ПФУ в Одеській області нових довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29.01.2020 та 01.01.2021, оскільки зазначені вимоги у адвокатському запиті були незаконними. Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України. Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-48413, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та у постанові Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19. Крім того, у відповіді ООТЦК та СП від 27.09.2021 №943/12703 на адвокатський запит адвоката Антоненко С.Б. було зазначено, що розпорядженням ТВО начальника штабу заступника командира військової частини НОМЕР_1 від 01.07.2021 No2/3555 було доведено лист Департаменту юридичного забезпечення Міністерства оборони України від 24.06.2021 №248/1780 та телеграми ТВО начальника Фінансового економічного управління Командування сухопутних військ Збройних Сил України від 29.06.2021 No116/14/2/614 щодо видавання довідок про розмір грошового забезпечення військовим пенсіонерам для перерахунку пенсій згідно форми, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №45, за зверненнями пенсіонерів в добровільному порядку без судових рішень. Також у зазначеній відповіді ООТЦК та СП було повідомлено, що за заявами пенсіонерів готуються та надаються до ГУПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за станом на 05.03.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії особам, пенсії яким призначені до 01.03.2018. За наслідком зазначеного, представнику позивача було запропоновано звернутись до ООТЦК та СП з відповідною заявою, зразок якої було додано до відповіді з метою отримання довідки про розмір грошового забезпечення, видачу якої дозволено, а саме довідки про розмір грошового забезпечення за станом на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивачу. Підсумовуючи зазначене, а також враховуючи наявні висновки Верховного Суду, вбачається, що адвокатський запит не може бути підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій.

Відповідь на відзив від позивача до суду не надійшла.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. Пенсійне забезпечення призначене йому з 15 липня 2000 року на підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснює з червня 2021 року нарахування та виплату пенсії позивачу на підставі довідки про грошове забезпечення, станом на 05.03.2019, виданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за № Ю098686 від 29.12.200 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.11.2020 у справі № 420/10368/20.

Із змістом цієї довідки Позивач ознайомився у березні 2021 року у зв'язку з отриманням листа Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 1500-0308-8/22686 від 25.02.2021, додатком до кого було долучено цю довідку (копії листа та довідки додаються).

14 вересня 2021 року на адресу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки направлено адвокатський запит із клопотанням підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області стосовно Позивача:

1. Оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 29 січня 2020 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 р. (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 р.), для проведення перерахунку основного розміру Його пенсії з 1 лютого 2020 р.

2. Оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, станом на 1 сiчня 2021 р., відповідно до вимог статей 43 i 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначення відомостей про розмири посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 р. (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 сiчня 2021 р.), для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 1 лютого 2021 р.

Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, надав відповідь листом від 27.09.2021 № 94 3/12703, відповідно до якої розпорядженням ТВО начальника штабу-заступником командира військової частини НОМЕР_1 від 01.07.2021 No2/3555 (вхід. вiд 02.07.21 No1585) до Одеського ОТЦК та СП доведено для врахування в роботі лист Департаменту юридичного забезпечення МОУ від 24.06.21 №248/ПУ 1780 та ТЛГ ТВО начальника ФЕУ КСВ ЗСУ від 29.06.2021 №116/14/2/614, щодо видавання довідок про розмір ГЗ військовим пенсіонерам для перерахунку пенсій згiдно форми, затвердженої ПКМУ від 13.02.2018 №45, за зверненнями пенсіонерів в добровільному порядку без судових рішень з урахуванням правових висновків КАС ВСУ по справі №160/8324/19. Таким чином, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за заявами пенсіонерів готуються та надаються до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, відповідною останній штатній посаді станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням i відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії особам, пенсії яким призначено до 01.03.2018 року. Враховуючи вище зазначене, з метою складання довідки станом на 05.03.2019 в добровільному порядку без судових рішень з урахуванням правових висновків КАС ВСУ по справі №160/8324/19, ОСОБА_1 або адвокату, як представнику його інтересів, необхідно звернутись на адресу ОТЦК та СП з відповідною заявою. До відповіді до дано зразок відповідної заяви.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд позовні вимоги не підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статтях 1, 3, 8 Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приписами ч.18 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктами 1 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до п.7 Постанови №103 вказано Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Постановою №103 було внесено зміни до Порядку №45, зокрема:

- пункт 5 викладено в новій редакції;

- додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно з п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно абз.1 п.3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до п.5 Порядку №45 (в редакції Постанови №103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п.6 Порядку №45).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Так, згідно з додатком 2 Порядку №45 в редакції чинній з 05.03.2019 року, до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, окрім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, включаються додаткові види грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія).

Отже на відповідача згідно з вимогами положень п.3 Порядку №45 покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку №45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Отже, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення на підставі відповідних довідок отриманих від уповноважених органів.

Вказаний висновок суду відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, що наведені у постанові від 24.06.2020 року у зразковій справі №160/8324/19.

Таким чином, з 05.03.2019 року у відповідача виникли підстави для складання та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки позивачу з урахуванням включення додаткових видів грошового забезпечення.

Водночас, судом встановлено, що до ООТЦК та СП надійшов адвокатський запит адвоката Антоненка С.Б. від 14.09.2021 № 1/284, у якому адвокатом із посиланням на ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» викладено вимоги щодо підготування та надання до ГУ ПФУ в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.02.2020 та 01.01.2021, а саме:

1. оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 29 січня 2020 р., відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» і відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 р. (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня 2020 р.), для проведення перерахунку основного розміру Його пенсії з 1 лютого 2020 р.;

2. оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 1 сiчня 2021 р., відповідно до вимог статей 43 i 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначення відомостей про розмири посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 р. (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 сiчня 2021 р.), для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 1 лютого 2021 р.

Частиною 1 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» №5076-VI встановлено, що адвокатський запит - це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 року №2657-ХІІ, інформація, це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді; документ це матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі.

Згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно Роз'яснення щодо вимог до адвокатських запитів, затвердженого рішенням Рада адвокатів України від 03.07.2021 року №53, відповідно до п.1 ч.1 ст.20 Закону №5076-VI, під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

Також наведеним роз'ясненням визначено, що адвокатський запит має відповідати вимогам статті 24 Закону №5076-VI. Зокрема, аналогічна вимога міститься у Роз'ясненні з питань, які виникають при оформленні адвокатського запиту, затверджених рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року №122.

Стаття 24 Закону №5076-VI дійсно містить заборону про те, що адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства, водночас зазначеною статтею фактично визначено вичерпний перелік того, що може бути запитано адвокатом у адвокатському запиті. Стаття 24 Закону №5076-VІ не передбачає зазначення адвокатом у адвокатському запиті інших вимог, зокрема вимог про необхідність вчинення інших певних дій, які не пов'язані з наданням інформації чи копій документів.

З аналізу викладених норм вбачається, що адвокатський запит, тобто письмове звернення адвоката може стосуватись питання отримання інформації, яка вже відображена та задокументована у органі державної влади, збережена на матеріальних носіях або відображена в електронному вигляді у такому органі, та стосуватись питання отримання копій документів, які містять інформацію з метою її збереження у часі і просторі, які вже наявні в органі державної влади, які в свою чергу необхідні адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Отже, адвокатський запит і запит на інформацію стосуються отримання інформації, яка є заздалегідь зафіксованою. Тобто у цьому випадку не йдеться про створення нової інформації, а лише про надання інформації (копій документів, витягів з них, інформації, зафіксованої іншим способом) яка вже є (або відповідно до обсягу повноважень - повинна бути) у розпорядженні відповідного органу.

Таким чином, у даних спірних правовідносинах, представник позивача, звертаючись до відповідача з відповідним адвокатським запитом мав можливість отримати запитувану ним інформацію лише у тому разі, якщо така інформація (довідка) вже була створена та/або оформлена.

При цьому, суд враховує, що відповідачем було повідомлено позивача про наявність дозволу на підготовку довідок про розмір грошового забезпечення за зверненнями пенсіонерів в добровільному порядку без судових рішень з урахуванням правових висновків Верховного Суду по справі №160/8324/19 та запропоновано довіреній особі - позивачу з метою складання запитуваних довідок звернутись до ООТЦК та СП із відповідною заявою, зразок якої було додано до відповіді ООТЦК та СП.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку про те, що ООТЦК та СП не приймав рішення про відмову у видачі ОСОБА_1 довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також не приймав рішення про відмову у направленні таких довідок до ГУ ПФУ в Одеській області.

Крім цього, відповідач у своїй відповіді на адвокатський запит, рівно як і у відзиві на позов, зазначив, що надходження до ООТЦК та СП відповідного звернення про підготовку та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії було б відповідною та належною підставою для вирішення по суті питання щодо підготовки та направлення ООТЦК та СП відповідних довідок до ГУПФУ в Одеській області.

Втім, доказів звернення позивачем або уповноваженої особи позивача, у тому числі адвоката, з відповідною заявою до відповідача для виготовлення та направлення до ГУПФУ в Одеській області довідок про розмір грошового забезпечення надано не було. Тобто стороною позивача проігноровано зміст наданої відповідачем відповіді про належний спосіб звернення із запропонованою зразковою заявою для цього.

Крім того, суд зазначає, що пункт 6 Постанови №103 втратив чинність 29.01.2020, проте сама Постанова №704 викладена в редакції Постанови №103, де в пункті 4 зазначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

З урахуванням викладеного, слід керуватися чинною Постановою №704 та вказаною нормою (пунктом 4), яка є обов'язковою для застосування, оскільки іншої не існує, а попередня не може бути відновлена судом.

За загальним правилом, визнання таким, що втратив чинність, нормативного акта чи його скасування не поновлює дію актів, які ним скасовані або визнані такими, що втратили чинність; дія нормативного акта поновлюється шляхом прийняття аналогічного нового акта або нового акта, що містить спеціальну норму про відновлення дії попереднього акта та визначення спеціального порядку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №870 від 06.09.2005.

Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог та звертає увагу позивача та представника позивача на те, що функціональна змістовність поняття адвокатського запиту в межах ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не охоплює обов'язок суб'єкта, до якого звертається заявник сторони адвокат, створити раніше не сформований та неіснуючий документ, а в даному випадку довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В світлі висновку, викладеному у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Проніна проти України», суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника.

Поряд із тим, суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася із позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання.

Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

У мотивувальній частині рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі "Проніна проти Україна" (пункти 23 - 25) зазначено, що за змістом пункту 1 статті 6 Конвенції суди зобов'язані обґрунтувати свої рішення, проте це не може сприйматись як вимога давати детальну відповідь на кожен довід. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру ухвалюваного рішення.

За обставин справи, позивачем не наведено обґрунтованих аргументів, які б доводили неправомірність відповіді Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на адвокатський запит. В свою чергу, суб'єктом владних повноважень з посиланням на вимоги чинного законодавства доведено законність та обґрунтованість наданої на адвокатський запит відповіді.

Отже суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (65044, м. Одеса, вул. Пироговська, 6; ЄДРПОУ 08402040) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк