справа №380/1130/22
про зупинення провадження у справі
28 квітня 2022 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Сидор Н.Т.,
за участю секретаря судового засідання Гавінської М.В.
позивача та його представника Сороки О.Є.,
представниці відповідача Олійник В.Ю.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправної відмови, визнання протиправним та скасування наказу,
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області, у якій позивач просить:
- визнати протиправною відмову першого заступника начальника Управління Служби безпеки України у Львівській області від 01.12.2021 №62/2/5-2783п щодо ненадання позивачу відпустки для догляду за дитиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку;
- визнати протиправним та скасувати Наказ Управління Служби безпеки України у Львівській області віід 08.12.2021 №732-ОС/дск «По особовому складу» про накладення на позивача дисциплінарного стягнення у виді суворої догани.
Ухвалою судді від 10.02.2022 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання.
На розгляд суду надійшло клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправної відмови, визнання протиправним та скасування наказу. Клопотання обґрунтоване тим, що в Україні введено воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Оскільки відповідач здійснює заходи щодо захисту суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності та недоторканності України, просить зупинити провадження у цій справі.
Позивач подав заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі. Вказує, що відповідач є державним органом спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України. Відтак зупинення провадження до припинення перебування відповідача у складі військових формувань не є доцільним, оскільки орган є спеціально створеним для здійснення функцій із забезпечення державної безпеки України.
Відповідачем подано доповнення до клопотання про зупинення провадження у справі, у якому зазначає, що в умовах воєнного стану захист державного суверенітету, конституційного ладу, конституційного ладу і територіальної цілісності України від протиправних посягань, що забезпечує в межах своєї компетенції СБУ у Львівській області є пріоритетним питанням національної безпеки. Співробітники Управління залучені до виконання завдань територіальної оборони, протидії розвідувально-підривній діяльності проти України, контррозвідувального забезпечення оборонного комплекту, Збройних сил України, інших військових формувань, дислокованих на території України, енергетики, транспорту, зв'язку, а також важливих об'єктів інших галузей господарства. Тому просить зупинити провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
У підготовчому судовому засіданні відповідач своє клопотання підтримала і просила його задовольнити. Позивач та його представник в підготовчому судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували.
Вирішуючи клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, суд виходить з такого.
Пунктом 1 Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, введеним в дію Законом України від 24.02.2022 року №64/2022 (із змінами внесеними Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, затвердженим Законом України від 15.03.2022 року №2119-ІХ), з 05 годи 30 хвили 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком до 24 квітня 2022 року.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Пунктом 2 Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року вказано Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
У відповідності до ст.16 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» 06.12.1991 №1934-XII). Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно з ст. 12 Закону України «Про оборону України», участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України.(ч.1 ст. 1 Закону України «Про службу безпеки України»).
За змістом клопотання відповідача вбачається, що Служба безпеки України є органом, що протидіє загрозам національній безпеці, здійснює заходи щодо захисту державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності та недоторканості України, тобто здійснює передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Пунктом 5 частини 1 статті 236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Враховуючи те, що Управління Служби безпеки України у Львівській області, яке є відповідачем у справі, входить до складу військових формувань, що переведені на воєнний стан для оборони України, та здійснює заходи, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача та зупинення провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 236, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №380/1130/22 задовольнити.
Провадження у справі №380/1130/22 за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправної відмови, визнання протиправним та скасування наказу - зупинити до припинення перебування відповідача у складі військових формувань, що переведені на воєнний стан.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 29.04.2022.
Суддя Сидор Н.Т.