Ухвала від 28.04.2022 по справі 356/149/22

БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Шевченків шлях, 30-А, м. Березань, Київська область, 07541

Номер провадження 2-о/356/10/22

Справа № 356/149/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.04.2022 суддя Березанського міського суду Київської області Голік Г.К., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

26 квітня 2022 року через систему «Електронний суд» звернулася ОСОБА_1 , про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території.

Вивчивши подану заяву, суддя приходить до висновку, що вона не відповідає вимогам ст.ст.175,177,294,315 ЦПК України.

Згідно вимог ч. 3ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до п. 7 ч. 1ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно ч. 1ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Частина 1ст. 318 ЦПК України, встановлює вимоги до заяви, а саме, у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів (ч. 2ст. 318 ЦПК України).

Заява не відповідає вимогам ч. 3ст. 175 ЦПК України, зокрема:

-у порушення вимог п. 2 заявником не зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;

- у порушення п. 4 заявником не конкретно викладено зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні,

- у порушення п. 6 не зазначено відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язків досудовий порядок урегулювання спору, так заявником не надано доказів звернення до будь-якого Відділу державної реєстрації актів цивільного стану з відповідними заявами;

- у порушення п. 9 заявником не зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи;

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

У поданій заяві заявник просить встановити факт народження ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Бердянськ у матері ОСОБА_1 , 1996 року народження, громадянки України та батька - ОСОБА_1 , 1996 року народження, громадянина України.

Однак, вказана особа не зазначена заявником у заяві як заінтересована особа, відомостей про його згоду на розгляд відповідного факту та встановлення відповідного факту у суді, матеріали заяви також не містять.

Заявником не надано копію паспортів та копію свідоцтва про одруження батьків дитини.

Разом з тим, у поданій заяві не зазначено про те, чи відноситься м.Бердянськ до тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України.

Суд звертає увагу заявника, що згідно з приписами ст. 317 ЦПК України суди розглядають заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Натомість, відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» - м.Бердянськ не є тимчасово окупованою територією.

Тобто, вказана категорія справ може розглядатися як за місцем народження дитини, так і за зареєстрованим місцем проживання/перебування заявника.

Заявником, який має місце проживання: АДРЕСА_1 , адреса в довідці про ВПО не зазначена .

Також заява не містить належним чином завірених документів (доказів) щодо звернення заявника безпосередньо до органу реєстрації актів цивільного стану та отримання відмови у реєстрації народження дитини.

Згідно із частиною четвертою статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За пред'явлення даної заяви до суду заявник судовий збір не сплатив.

Відповідно до пункту 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VІІ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VІІ) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

У частині першій статті 4 Закону № 1706-VІІ передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1706-VІІ довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» затверджено порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Встановлена форма довідки не передбачає внесення відомостей про причину переміщення особи з місця свого постійного проживання.

Тобто, у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, заявники мають пільги виключно тоді, коли такі обставини призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Аналогічний правовий висновок викладений в ухвалах Верховного Суду від 25 січня 2019 року у справі № 243/9106/18, від 04 жовтня 2019 року у справі № 242/4145/19, постанові Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі № 350/2002/18, від 20 листопада 2019 у справі № 243/12928/18.

Таким чином, заявник позбавлений пільг щодо сплати судового збору, передбачених пунктом 21 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Згідно із частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» у 2022 році прожитковий мінімум працездатних осіб з 1 січня 2022 року становить 2 481,00 грн.

Таким чином, за подання даної заяви до суду заявнику слід сплатити судовий збір у розмірі 496,20 грн. за наступними реквізитами: Одержувач Березанська міська отг 22030101 код отримувача ЄРДПОУ 37955989 № рахунку НОМЕР_1 , відповідна інформація також міститься на офіційному сайті Судової влади (Березанський міський суд Київської області -inbox@be.ko.court.gov.ua), та надати оригінали квитанції, або долучити до матеріалів справи документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Крім цього, на виконання вимог п. 8 ч. 3ст. 175 ЦПК України у заяві не зазначено щодо наявності у заявника або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.

Відповідно до ч. 2, 5ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Натомість, до заяви додані письмові докази, які не відповідають вказаним вимогам ст. 95 ЦПК України, оскільки заявники не підтверджують відповідність копій письмових доказів оригіналам, які знаходяться у них, своїми підписами із зазначенням дати такого засвідчення.

Згідно із частиною першою статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що заяву слід залишити без руху та встановити заявнику строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків з урахуванням положень частини другої статті 317 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 259-261, 317-318 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території - залишити без руху.

Повідомити заявника про необхідність виправити зазначені в ухвалі недоліки у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ним ухвали.

Роз'яснити, що інакше заява буде вважатись неподаною та повернута, що не перешкоджає повторному зверненню із аналогічною заявою до суду.

Ухвала набирає законної сили після підписання її суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя: Г. К. Голік