Постанова від 28.04.2022 по справі 456/568/22

Справа № 456/568/22

Провадження № 3/456/433/2022

ПОСТАНОВА

іменем України

28 квітня 2022 року місто Стрий Львівської області

Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Микитин В.Я., розглянувши матеріали, котрі надійшли від Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Добряни Стрийського району Львівської області, жительки АДРЕСА_1 , зареєстрованої по АДРЕСА_2 , з середньою-спеціальною освітою, незаміжньої, непрацюючої, встановленими законодавством України пільгами не користується, раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягалася,

за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 910418, складеного 07.02.2022 року старшою інспекторкою СЮП ВП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області капітаном поліції Бережанською Л.С. відносно ОСОБА_1 , останній ставиться у провину те, що вона 26.01.2022 року близько 18:40 год., перебуваючи по місцю свого проживання, що у АДРЕСА_3 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї сестри - ОСОБА_2 , котре виразилось у висловлюваннях образливими словами та нецензурною лайкою, погрожуванні фізичною розправою, внаслідок чого останній була завдана шкода її психічному здоров'ю.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , будучи належно та завчасно повідомленою про місце, дату та час розгляду справи про адміністративне правопорушення, у судове засідання не з'явилася, про причини своєї неявки суддю не повідомила.

Особа, яка значиться потерпілою від вчиненого адміністративного правопорушення, - ОСОБА_2 будучи належно та завчасно повідомленою про місце, дату та час судового розгляду даної справи,у судове засідання не з'явилася, будь-яких заяв чи клопотань у цій справі суду не подавала.

Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов такого висновку.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).

За змістом ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відповідальність за цією нормою закону настає за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або за неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.

У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виконуючи вищенаведені приписи законодавства, а також з'ясовуючи усі обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи, суддею встановлено, що подія з приводу вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй правопорушення, пов'язаного із домашнім насильством, мала місце 26.01.2022 року. У той-же час, матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП надійшли до Стрийського міськрайонного суду Львівської області для розгляду лише 08.02.2022 року, й при цьому старшою інспекторкою СЮП ВП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області капітаном поліції Бережанською Л.С. не забезпечено обов'язкову явку ОСОБА_1 до суду. Відповідно, суддею після призначення судового розгляду, неодноразово вживались заходи для належного та завчасного повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , а також особи, зазначеної потерпілою від адміністративного правопорушення.

В силу положень ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш, як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.

Інкриміноване ОСОБА_1 адміністративне правопорушення не є триваючим.

Відтак станом на дату розгляду даної справи про адміністративне правопорушення, тобто станом на 28.04.2022 року, закінчився трьохмісячний строк для накладення на ОСОБА_1 стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до пункту 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене, вважаю, що провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням на момент розгляду цієї справи строку накладення адміністративного стягнення.

Як уже йшлося вище, ОСОБА_1 при дослідженні даних матеріалів справи про адміністративне правопорушення відсутня. В силу ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Відповідно, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та неможливості отримати її пояснення щодо обставин справи, суддя позбавлений можливості всебічно, повно та об'єктивно з'ясувати усі обставини цієї справи, а, основне, вирішити питання про винуватість цієї особи.

Однак, враховуючи встановлення обставини щодо закінчення на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, про що детально згадано вище, суддя вважав за доцільне розглядати дану справу за відсутності ОСОБА_1 , так як закриття провадження у цій справі у зв'язку із закінченням на момент її розгляду строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП, без одночасного встановлення вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,жодним чином не погіршує становище останньої. При цьому, така позиція судді узгоджується з рішенням Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України» (заява № 36665/02), котре набуло статусу остаточного та відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, у першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції. У своїх багатьох рішеннях Європейський Суд з прав людини також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Суддя також враховує, що пунктом 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому, виходячи з норм ч. 2 ст. 284 та ст. 247 КУпАП, не вбачає підстав для стягнення судового збору.

Керуючись статтями 8-9, 38, 173-2, 245, 247, 251-252, 268-269, 280, 283-285 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням на момент розгляду цієї справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ч. 2 ст. 38 КУпАП.

Копію постанови протягом трьох днів вислати особі, щодо якої її винесено , про що зробити відповідну відмітку у справі.

Копію постанови у той же строк вручити або висилати особі, яка значиться потерпілою від адміністративного правопорушення, на її прохання про це.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.

Суддя В.Я. Микитин