Справа №: 452/560/22
Іменем України
18 квітня 2022 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Карнасевич Г.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ № 115198 від
16 лютого 2022 року ОСОБА_1 о 16 год. 42 хв. в м. Самборі Львівської області по вул. Шухевича, 35 керував транспортним засобом - автомобілем марки «ВАЗ - 21043», державний номернийзнак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, що встановлено за допомогою приладу «Драгер» - Алкотестер 6810. Своїми діями ОСОБА_1 порушив
п. 2.9 (а) Правил дорожнього руху.
Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 просив провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю у його діях події і складу адміністративного правопорушення. Ствердив, що16.02.2022 року о 16 год. 42 хв. в м. Самборі Львівської області по вул. Шухевича керував транспортним засобом - автомобілем марки «ВАЗ-21043», державний номерний знак НОМЕР_1 , не перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, та був зупинений працівниками поліції за порушення ПДР (не включив повороту при зміні напрямку руху). Під час спілкування з поліцейським останній запропонував йому пройти огляд на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Проти проходження огляду він не заперечував, так як спиртного не вживав. Огляд проводився без свідків за допомогою приладу «Драгер». Результат тесту був позитивний, з яким він не був згідний, та просив поліцейських надати йому можливість пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі, однак останні його прохання не виконали та склали якийсь протокол та інші документи, які він підписав, не читаючи. Від дачі пояснень відмовився, так як перелякався. Просив скористатися правовою допомогою, про що йому було відмовлено. Вважає, що його огляд на стан алкогольного сп'яніння мав бути проведений в закладі охорони здоров'я, але цього зроблено не було.
Крім того, зазначив, що причина зупинки автомобіля була безпідставною, йому не було роз'яснено його прав, прилад на визначення стану алкогольного сп'яніння був, на його думку, розпечатаний, результату проміле йому не показали.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2.9 ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Згідно п.6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від
17 грудня 2008 р. №1103, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
У відповідності з п.6 та п.7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 р. за №1413/27858), огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я).
Згідно ч.2 та ч.3 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
На підтвердження факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння надано протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ
№ 115198 від 16 лютого 2022 року, алкотест № 1079, результат якого 2,08 %, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, рапорт, відеозапис з відео реєстратора з поліцейського автомобіля.
Із оглянутого в судовому засіданні долученого до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапису з реєстратора поліцейського автомобіля водія ОСОБА_1 на стан сп'яніння за допомогою приладу «Драгер» відомо, що він дійсно пройшов огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобуза допомогою приладу «Драгер - Alcotest 6810», результат тесту - 2,08 %, без участі свідків, без застосування технічних засобів відеозапису з нагрудної камери поліцейського, однак з його результатами
ОСОБА_1 не був згідний і висловив бажання пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я. Працівниками поліції цього зроблено не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як убачається з матеріалів справи свідки вказаної події відсутні.
Згідно з ч. 5 ст. 266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Оцінюючи наведені докази в їх сукупності суддя керується закріпленим у ст. 62 і ст. 129 Конституції України принципом забезпечення доведеності вини, згідно якого усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи встановлені обставини, вважаю, що акт огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від
16.02.2022 року, проведений на місці зупинки транспортного засобу, та його позитивний результат є недійсними доказами керування транспортним засобом ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння, оскільки проведені та здобуті з порушенням вимог ст. 266 КУпАП, а тому до уваги не приймаються.
Крім того, дані обставини не знайшли свого відображення в рапорті інспектора ВРПП Самбірського РВП ГУНП у Львівській області від 16.02.2022 року, який долучений до адміністративного протоколу серії ОБ № 115198.
Згідно з п. 1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, а саме, у керуванні автомобілем у стані алкогольного сп'яніння, не доведена, тому в його діях відсутні подія і склад вказаного адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим провадження в справі за ч.1 ст.130 КУпАП відносно нього слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП України, відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Самбірський міськрайонний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя