Рішення від 27.04.2022 по справі 320/15157/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2022 року Київ справа №320/15157/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами до УСЗН Білоцерківської міськради про визнання протиправними дії відповідача щодо нездійснення нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та зобов'язання УСЗН Білоцерківської міськради нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

На обґрунтування заявлених вимог, позивач вказав, що він є учасником бойових дій, а тому має право на пільги, встановлені законодавством України для даної категорії громадян. На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" від 08 квітня 2021 року №325, 26.04.2021, УСЗН Білоцерківської міськради виплатило позивачеві щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в сумі 1 491 гривень. Вказана сума була виплачена, на думку заявника, не в повному обсязі.

При цьому, ОСОБА_1 стверджує, що на його звернення про проведення перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році, орган соціального захисту, листом від 23.09.2021 повідомив його, що виплата вказаної допомоги у розмірі 1 491 грн. здійснена відповідно до постанови №325 та згідно вимог чинного законодавства, з чим позивач не погодився та вважає відмову протиправною, що мало своїм наслідком виникнення спору.

Ухвалою суду від 24.11.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі. Судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та їх виклику у судове засідання.

Відповідач, правом надання відзиву на позовну заяву не скористався, хоча був повідомлений своєчасно та належним чином про наявність адміністративної справи та суті заявлених до нього вимог, у звязку з наведеним, суд вважає за можливе розглягути дану справу за відсутності встановленої позиції управління соціального захисту.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:

ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_1 від 29.06.2004, посвідчення безтермінове та діє на всій території України, відтак позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

26.04.2021, УСЗН Білоцерківської міськради виплатило позивачеві разову грошову допомогу за 2021 рік у розмірі 1 491 гривень.

Не погоджуючись з розміром вказаної суми, ОСОБА_1 звернувся із заявою до управління соціального захисту з вимогою перерахувати та виплатити у повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, на що відповідач листом від 05.10.2021 №10539 відмовив йому у цьому, вказавши, що разова грошова допомога у 2021 році була виплачена відповідно до постанови КМУ №325 та в межах наданих бюджетних призначень, а отже будь-які додаткові виплати ОСОБА_1 не передбачені.

Незгода позивача з відмовою УСЗН Білоцерківської міськради у здійсненні перерахунку спірної виплати стала підставою для його звернення до суду.

Надаючи правової оцінки спірним правовідносинам, суд зважає наступне:

частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Водночас, правовий статус учасників бойових дій, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII). При цьому, пільги учасникам бойових дій передбачені статтею 12 Закону №3551-XII.

01 січня 1999 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №367-XIV, статтю 12 Закону №3551-XII було доповнено частиною четвертою такого змісту: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком".

Підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI (далі - Закон №107-VI) текст вказаної вище частини статті 12 Закону №3551-ХІІ викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу II Закону №107-VI, визнані неконституційними.

Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На реалізацію приписів цієї норми закону, Кабінетом Міністрів України 08.04.2021, прийнято постанову "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №325, якою передбачено, що учасникам бойових дій у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, проводиться у розмірі 1 491 гривень.

Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року N3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

При цьому, Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин вищезазначеним Рішенням Конституційного Суду України відновлено дію статті 12 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-XIV, згідно з якою щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком". Водночас, Кабінет Міністрів України у постанові №325 установив, що у 2021 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом №3551-XII, учасникам бойових дій, здійснюється у розмірі 1491 грн., тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено статтею 12 цього Закону.

Отже, на час виплати ОСОБА_1 у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і постанова КМУ№325.

Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги, що виплачується учасникам бойових дій у 2021 році, слід застосовувати не постанову КМУ №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Відповідні висновки щодо застосування норм права викладено у рішенні Верховного Суду від 29 вересня 2020 року у зразковій справі № 440/2722/20, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року.

Крім цього, згідно із частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ.

За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

У рішенні ЄСПЛ "Суханов та Ільченко проти України" від 26.06.2014 зазначено, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

При цьому, разова грошова допомога учасникам бойових дій є доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод). У наведеній статті визначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Тому, відмова УСЗН Білоцерківської міськради у нарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021рік у розмірі, визначеному Законом №3551-XII, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції право мирно володіти своїм майном. Доки відповідне положення цього Закону є чинним, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в такій виплаті.

Водночас, громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 №17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).

Суд, ураховуючи те, що суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами ненаведено та не надано, дійшов до висновку, що позивач з 27.02.2021 набув право на соціальне забезпечення у порядку редакції Закону України №367-ХІV, яка передбачає розмір разової грошової допомоги до 5 травня для учасників бойових дій - 5 мінімальних пенсій за віком.

Відтак, відповідачем необґрунтовано у квітні 2021 року, здійснено виплату позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, відповідно до постанови КМУ №325.

Отже, беручи до уваги протиправність дій відповідача щодо нездійснення нарахування та виплату у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, відповідно до статті 12 Закону Законом №3551-XII, у суду є всі підстави для зобов'язання УСЗН Білоцерківської міськради здійснити нарахування та виплату позивачеві недоплаченої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплаченої суми допомоги.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно з ч. 1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Ураховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 КАС України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 2, 6-7, 14, 73-78, 90, 94, 139, 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (ЄДРПОУ 03193643, вул. Я. Мудрого, 2, м.Біла Церква, Київська область, 09117) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради щодо нездійснення нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Брагіна О.Є.