20 квітня 2022 року м. ЧернівціСправа № 926/4050/21
За позовом Керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області с. Юрківці, Чернівецького району, Чернівецької області
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» м. Чернівці
про стягнення 141806,96 грн.
Суддя Бутирський А.А.
при секретарі Козмуляку М.Д.
Представники сторін:
Від позивача - не з'явився
Від відповідача - Попов В.Д. - адвокат (довіреність від 16.12.2020 р.)
У судовому засіданні приймали участь: прокурор Балицька Р.С.
СУТЬ СПОРУ: Керівник Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області с. Юрківці, Чернівецького району, Чернівецької області звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» м. Чернівці про стягнення 141806,96 грн. безпідставно витрачених позивачем коштів.
Ухвалою від 05.10.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 27.10.2021 р.
Ухвалою від 27.10.2021 р. розгляд справи відкладено на 15.11.2021 р., а ухвалою від 15.11.2021 р. вирішення спору перенесено на 02.12.2021 р.
Ухвалою від 02.12.2021 р. розгляд справи відкладено на 28.12.2021 р., а ухвалою від 28.12.2021 р. вирішення спору перенесено на 05.01.2022 р.
Ухвалою від 05.01.2022 р. закрито підготовче провадження у справі, розгляд по суті призначено на 26.01.2022 р.
Розгляд справи неодноразово відкладався. В останнє ухвалою від 04.04.2022 р. розгляд справи відкладено на 20.04.2022 р.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
Юрковецькою сільською радою проведено відкриті торги щодо закупівлі газового палива за ДК021:2015:09120000-6 в обсязі 39576 кубічних метрів з очікуваною вартістю 423906,45 грн.
Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в мережі Інтернет на веб-сайті «Prozorro» за UA-2018-06-13-002103-а. Основним критерієм вибору переможця є ціна.
Учасниками вказаних відкритих торгів зареєструвалися:
- ТОВ «Чернівцігаз Збут» з попередньою пропозицією 316608,00 грн. (остаточна пропозиція 316608,00 грн.);
- ТзОВ «УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» з попередньою пропозицією 346685,76 грн. (остаточна пропозиція 346685,76 грн.);
- ТОВ «Паливторг» з попередньою пропозицією 360141,60 грн. (остаточна пропозиція 358954,32 грн.);
- ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП» з попередньою пропозицією 417922,56 грн. (остаточна пропозиція 359745,84 грн.);
- ТзОВ «ГАЗПРОМПОСТАЧ» з попередньою пропозицією 406049,76 грн. (остаточна пропозиція 406049,76 грн.);
Переможцем вказаного аукціону визначено ТОВ «Чернівцігаз Збут» з ціновою пропозицією 316608,00 грн.
За результатами проведеної процедури закупівлі 23.07.2018 р. між Юрковецькою сільською радою та ТОВ «Чернівцігаз Збут» укладено договір на постачання природного газу №41ЕВСhrZ246-18.
Відповідно до зазначеного Договору постачальник зобов'язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором (п. 1.1 Договору).
Відповідно до додатку №1 до цього Договору встановлено річний плановий обсяг постачання газу - до 30,6 тис. куб. м. (2 квартал - 1,0 тис. куб. м, 3 квартал - 3,0 тис. куб.м, 4 квартал - 26,6 тис. куб.м).
Ціна газу за 1000 куб. м, з урахуванням ПДВ, становить 8000 грн. Загальна вартість договору становить 316608,00 грн. (пп. 3.3, 3.9 Договору).
У подальшому за ініціативою ТОВ «Чернівцігаз Збут» внесені наступні зміни до договору від 23.07.2018 №41ЕВСhrZ246-18, а саме: додатковою угодою №1 від 26.09.2018 вирішено внести зміни до Договору та викласти п. 3.2 в наступній редакції: ціна газу з ПДВ за 1000 куб.м. становить - 8074,00 грн.
Загальна сума Договору залишилася без змін - 316608,00 грн.
В подальшому сторонами укладено наступні додаткові угоди, згідно яких збільшено ціну газу за 1000 куб. :
- №1 від 26.09.2018 р. до 8074,00 грн.
- № 2 від 03.10.2021 р. до 8881,40 грн.;
- № 3 від 09.10.2018 р. до 9769,54 грн.;
- №4 від 17.10.2018 р. до 10746,49 грн.;
- №5 від 23.10.2018 р. до 11821,13 грн.;
- №6 від 31.10.2018 р. до 13003,24 грн.;
- №7 від 05.11.2018 р. до 13711,20 грн.;
- №8 від 16.11.2018 р. до 14961,00 грн.;
- №9 від 16.11.2018 р. до 14511,60 грн.;
Тобто, до договору №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 р. у період його виконання 9 разів вносились зміни вартості одиниці газового палива в сторону збільшення.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі», ч. 2 ст. 215 ЦК України, продовжує прокурор, додаткові угоди №1 від 26.09.2018 р., №2 від 03.10.2018 р., №3 від 09.10.2018 р., №4 від 17.10.2018 р., №5 від 23.10.2018 р., №6 від 31.10.2018 р., №7 від 05.11.2018 р.р. , №8, №9 від 16.11.2018 до Договору про постачання природного газу №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 є нікчемними, а, отже, недійсними, оскільки укладені в порушення вимог ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», а тому є всі підстави вважати, що кошти, які отримані на підставі нікчемних угод отримані безпідставно.
Оскільки, вищевказані додаткові угоди є нікчемними, то розрахунок за поставлений природний газ повинен здійснюватися за ціною, вказаною в основному договорі про постачання природного газу №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 р., а саме: 8000,00 грн за 1 тис. м. куб. природного газу.
За результатами виконання вказаного правочину відповідач внаслідок укладення додаткових угод безпідставно отримав 141806,96 грн., що свідчить про неналежне виконання умов договору та безпідставне отримання вказаних коштів за нікчемними угодами.
Позивач у судове засідання не з'явився, проте просив розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує з наступних підстав.
Звернення прокурора з цим позовом в інтересах держави в особі позивача немає жодних правових підстав. Обґрунтовуючи позов в частині підстав звернення з позовом в інтересах держави в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області прокурор посилається на ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Разом з тим, прокурором до позовної заяви не було додано належні та допустимі докази, які б підтверджували, що Позивач не здійснював або неналежним чином здійснював відповідні повноваження, що може кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу (внесення відомостей до ЄРДР про вчинене кримінальне правопорушення; вирок суду щодо службових осіб; докази накладення дисциплінарних стягнень на державних службовців тощо).
Також відповідач вказує на те, що згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, якими визначено, що сторони є вільними в укладенні договору, а також статтю 12 Закону України «Про ринок природного газу», за якою постачання газу здійснюється за вільно встановленими цінами між постачальником та споживачем. Вказані приписи дають підстави сторонам вносити будь-які зміни до договору та погоджувати самостійно ціну або ж її збільшення у граничних розмірах, визначених законодавцем.
Метою збільшення ціни на природний газ є - виконання умов договору щодо забезпечення безперебійного постачання природного газу. Законодавчо в момент вчинення правочину не передбачено залежності відсотка підняття ціни товару в додатковій угоді від реального відсотка коливання, як і встановлення такого факту (саме відсотка коливання) для зміни ціни при укладенні додаткової угоди.
Законодавець обмежує лише право збільшувати вартість договору більш ніж на 10 відсотків за умови наявного факту коливання.
Крім того, відповідач посилається на те, що в матеріалах справи відсутні докази про подання позову щодо визнання Договору недійсним внаслідок незаконно проведеної процедури закупівлі, в т. ч. з обставин, які зазначені у даній позовній заяві, що свідчить про законність укладання Договору, а отже, і законність результатів процедури закупівлі.
Розглянувши подані документи, дослідивши надані докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи.
Юрковецькою сільською радою проведено відкриті торги щодо закупівлі газового палива за ДК021:2015:09120000-6 в обсязі 39576 кубічних метрів з очікуваною вартістю 423906,45 грн.
Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в мережі Інтернет на веб-сайті «Prozorro» за UA-2018-06-13-002103-а. Основним критерієм вибору переможця є ціна.
Учасниками вказаних відкритих торгів зареєструвалися:
- ТОВ «Чернівцігаз Збут» з попередньою пропозицією 316608,00 грн. (остаточна пропозиція 316608,00 грн.);
- ТзОВ «УКРТРАНССЕРВІС-ГРУП» з попередньою пропозицією 346685,76 грн. (остаточна пропозиція 346685,76 грн.);
- ТОВ «Паливторг» з попередньою пропозицією 360141,60 грн. (остаточна пропозиція 358954,32 грн.);
- ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП» з попередньою пропозицією 417922,56 грн. (остаточна пропозиція 359745,84 грн.);
- ТзОВ «ГАЗПРОМПОСТАЧ» з попередньою пропозицією 406049,76 грн. (остаточна пропозиція 406049,76 грн.);
Переможцем вказаного аукціону визначено ТОВ «Чернівцігаз Збут» з ціновою пропозицією 316608,00 грн.
За результатами проведеної процедури закупівлі 23.07.2018 р. між Юрковецькою сільською радою та ТОВ «Чернівцігаз Збут» укладено договір на постачання природного газу №41ЕВСhrZ246-18 (далі - Договір).
Відповідно до зазначеного Договору постачальник зобов'язується передати у власність споживачу у 2018 році природний газ, а споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором (п. 1.1 Договору).
Відповідно до додатку №1 до цього Договору встановлено річний плановий обсяг постачання газу - до 30,6 тис. куб. м. (2 квартал - 1,0 тис. куб. м, 3 квартал - 3,0 тис. куб.м, 4 квартал - 26,6 тис. куб.м).
Ціна газу за 1000 куб. м, з урахуванням ПДВ, становить 8000,00 грн. Загальна вартість договору становить 316608,00 грн. (пп. 3.3, 3.9 Договору).
У подальшому за ініціативою ТОВ «Чернівцігаз Збут» внесені наступні зміни до договору від 23.07.2018 р. №41ЕВСhrZ246-18, а саме: додатковою угодою №1 від 26.09.2018 р. вирішено внести зміни до Договору та викласти п. 3.2 в наступній редакції: ціна газу з ПДВ за 1000 куб.м. становить - 8074,00 грн.
Загальна сума Договору залишилася без змін - 316608,00 грн.
В подальшому сторонами укладено наступні додаткові угоди, згідно яких збільшено ціну газу за 1000 куб. :
- №1 від 26.09.2018 р. до 8074,00 грн.
- № 2 від 03.10.2021 р. до 8881,40 грн.;
- № 3 від 09.10.2018 р. до 9769,54 грн.;
- №4 від 17.10.2018 р. до 10746,49 грн.;
- №5 від 23.10.2018 р. до 11821,13 грн.;
- №6 від 31.10.2018 р. до 13003,24 грн.;
- №7 від 05.11.2018 р. до 13711,20 грн.;
- №8 від 16.11.2018 р. до 14961,00 грн.;
- №9 від 16.11.2018 р. до 14511,60 грн.;
Тобто, до договору №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 р. у період його виконання 9 разів вносились зміни вартості одиниці газового палива в сторону збільшення.
Як вбачається з матеріалів справи, Юрковецькою сільською радою на підставі рахунку від 30.09.2018 р. було сплачено 4721,39 грн. за обсяг газу 0,317 тис. м. куб., що підтверджується платіжним дорученням № 61 від 03.10.2018 р. (призначення платежу: за природний газ згідно рах. №13400 від 30.09.2018 р.; та Договору №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 р.).
Згідно рахунка-акта №16820 від 07.12.2018 року, Юрковецькою сільською радою було сплачено 311141,57 грн. за обсяг газу 21,44 тис. м. куб., що підтверджується платіжними дорученнями №№ 90, 109, 169 від 07.12.2018 р. (призначення платежу: зг. рах. № 16820 від 07.12.2018 та дог. № №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 р.).
Відповідно до ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно із ст. 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативно-правових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.
Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті. Особливості договору купівлі-продажу окремих видів майна можуть встановлюватися законом (ч.ч. 4, 5 ст. 656 Цивільного кодексу України).
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначено Законом України «Про публічні закупівлі».
Закон України «Про публічні закупівлі» передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. (ч. 1 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;
4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;
5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.
Договір про закупівлю є нікчемним у разі:
його укладення з порушенням вимог частини четвертої статті 36 цього Закону;
його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону;
його укладення з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 32 та абзацом восьмим частини третьої статті 35 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв'язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону (ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Проте, сторони збільшили вартість газу з 8000,00 грн. за 1000 куб. м., з урахуванням ПДВ до до 14511,60 грн. за 1000 куб. м., що змінює ціну за одиницю товару більше ніж на 10 відсотків, а тому додаткові угоди про збільшення вартості газу є нікчемними.
Статтею 203 ЦК України встановлено загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Стаття 204 ЦК України визначає, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Статтею 216 ЦК України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Отже, відповідно до ст. 37 Закону України «Про публічні закупівлі», ч. 2 ст. 215 ЦК України додаткові угоди №1 від 26.09.2018, №2 від 03.10.2018, №3 від 09.10.018, №4 від 17.10.2018, №5 від 23.10.2018, №6 від 31.10.2018, №7 від 05.11.2018, №8, №9 від 16.11.2018 до Договору про постачання природного газу №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018 є нікчемними, а, отже, недійсними, оскільки укладені в порушення вимог ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», а тому є всі підстави вважати, що кошти, які отримані на підставі нікчемних угод отримані безпідставно.
Оскільки, вищевказані додаткові угоди є нікчемними, то розрахунок за поставлений природний газ повинен здійснюватися за ціною, вказаною в основному договорі про постачання природного газу №41ЕВСhrZ246-18 від 23.07.2018, а саме 8000,00 грн за 1 тис. м. куб. природного газу.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Таким чином, через неналежне виконання своїх зобов'язань щодо постачання Юрковецькій сільській раді природного газу, ТОВ «Чернівцігаз Збут» безпідставно отримало в результаті укладених нікчемних угод, які не тягнуть за собою правових наслідків, 141806,96 грн, однак природний газ на вказану суму не поставило. Тому отримані кошти підлягають поверненню.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Доводи відповідача спростовуються матеріалами справи та не беруться до уваги судом з підстав, що наведені вище.
Також слід зазначити, що згідно ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, як здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва (ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”).
У відповідності до ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування Україні” сільські, селищні, сільські ради є органами місцевої' самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування визначено рухоме і нерухоме майно, доходи місцеві бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, розпорядження яким від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють органи місцевого самоврядування (ч. 3 ст. 16, ч. 5 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”).
Використання коштів місцевого бюджету з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування, якими за ст. 142 Конституції України, у тому числі, є доходи кошти місцевих бюджетів, що у свою чергу, завдає шкоду інтересам держави, які згідно зі ст. 7 Конституції України гарантує місцеве самоврядування.
Одним із основних принципів місцевого самоврядування згідно вимог ст. 4 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, є судовий захист прав місцевого самоврядування.
У даному випадку уповноваженим суб'єктом владних повноважень є Юрковецька сільська рада, як головний розпорядник бюджетних коштів органу місцевого самоврядування.
Отже, прокурор правильно визначив позивача у справі, адже Юрковецька сільська рада є стороною спірних правочинів, юридичною особою, яка може від свого імені придбати майнові права та нести обов'язки, яка є розпорядником бюджетних коштів, яка здійснює процедуру закупівель товарів, робіт і послуг за рахунок бюджетних коштів згідно з законодавством України.
27.04.2021 р. та 27.09.2021 р. прокурор звернувся з листами до Юрковецької сільської ради з проханням надати інформацію про вжиті заходи щодо визнання додаткових угод недійсними та повернення бюджетних коштів.
Листом № 425 від 07.05.2021 р. Юрковецька сільська рада повідомила прокурора про відсутність в сільському бюджеті коштів на сплату судового збору та просила пред'явити вказану позовну заяву до суду в її інтересах.
З наведеного вбачається, що прокурором дотримано порядку, передбаченого ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, оскільки компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності.
Судові витрати віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області с. Юрківці, Чернівецького району, Чернівецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чернівцігаз Збут» м. Чернівці про стягнення 141806,96 грн. - задовольнити.
2. Стягнути з ТОВ «Чернівцігаз Збут» (вул. Воробкевича Сидора, 1А, м. Чернівці, ЄДРПОУ - 39584988) на користь Юрковецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (вул. Центральна, 36, с. Юрківці, код ЄДРПОУ 04418653) - 141806,96 грн.
3. Стягнути з ТОВ «Чернівцігаз Збут» (вул. Воробкевича Сидора, 1А, м. Чернівці, ЄДРПОУ - 39584988) на користь на користь Чернівецької обласної прокуратури (вул. Кордуби, 21-А, м. Чернівц,і код ЄДРПОУ 02910120) - 2270,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 27.04.2022 р.
Суддя А.А. Бутирський