Рішення від 19.04.2022 по справі 918/1216/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" квітня 2022 р. м. Рівне Справа № 918/1216/21

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Торчинюк В.Г., при секретарі судового засідання Рижої А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Державної екологічної інспекції Поліського округу

до відповідача: Комунального підприємства "Дубноводоканал" Дубенської міської ради

про стягнення шкоди 370 661, 54 грн.

В засіданні приймали участь:

від позивача: Комісаров І.Д. (підтвердження повноважень у матеріалах справи);

від відповідача: не з'явився.

Описова частина:

30 грудня 2021 року Державна екологічна інспекція Поліського округу звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Комунального підприємства "Дубноводоканал" Дубенської міської ради про стягнення шкоди 370 661, 54 грн.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 30 грудня 2021 року відкрито провадження у справі 918/1216/21, визначено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 25 січня 2022 року.

Ухвалою суду від 25 січня 2022 року розгляд справи відкладено на 08 лютого 2022 року.

08 лютого 2022 року через відділ канцелярії відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд в задоволенні позову відмовити, зазначає про те, що у даній справі права позивача жодним чином не порушені.

Також відповідачем подано клопотання про призначення у даній справі судову екологічну експертизу на вирішення якої поставити питання згідно переліку, ухвалою суду від 08 лютого 2022 року судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про призначення судової експертизи.

08 лютого 2022 року через відділ канцелярії відповідач подав клопотання в додатках до якого долучив додаткові докази, зокрема судові рішення в межах адміністративної юрисдикції, щодо оскарження відповідачем документа який є підставою позову в межах даної справи.

Ухвалою суду від 08 лютого 2022 року закрито підготовче провадження у справі № 918/1216/21. Призначено справу до судового розгляду по суті на 22 березня 2022 року.

Ухвалою суду від 06 квітня 2022 року розгляд справи призначено на 19 квітня 2022 року.

У судовому засіданні 19 квітня 2022 року позивач просив суд позов задоволити з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання 19 квітня 2022 року не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Відповідна ухвала суду надсилалася на адресу зазначену Позивачем у позовній заяві та зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення повернулося до суду із відміткою про вручення ухвали суду 14 квітня 2022 року (номер повідомлення 33013 1198262 2).

Таким чином, господарським судом вчинено заходи для повідомлення Відповідача про дату, час та місце проведення судових засідань.

З огляду на викладене, Відповідач вважається повідомленим про призначене судове засідання належним чином, а останній проявив протиправну процесуальну бездіяльність.

Пунктом 1 ч.3 ст.202 ГПК України, встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Суд приймає до уваги ту обставину, відповідач скористався своїм правом та надав відзив на позовну заяву, а також документи які на переконання підтверджують безпідставність позову.

Тому, враховуючи належне повідомлення відповідача про судове засідання, призначене на 19 квітня 2022 року, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності останнього.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Мотивувальна частина:

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від Імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно статті 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.

Відповідно до статті 28 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Державна екологічна інспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду(контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі - Держекоінспекція) діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 року №252 (далі - Положення), згідно якого Держекоінспекція є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.

Повноваження Інспекції поширюються на територію Житомирської та Рівненської областей.

Статтею 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначена компетенція центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема, щодо повноважень з організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів.

Державна екологічна інспекція Поліського округу у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр- міністра України, наказами Міндовкілля, дорученнями Міністра захисту довкілля та природних ресурсів, його заступників, наказами Держекоінспекції України, дорученнями Голови Держекоінспекції України, актами Житомирської та Рівненської обласних державних адміністрацій, обласних рад, іншими актами законодавства України, а також цим Положенням.

Пунктом 2, розділу 2 Положення встановлено, що Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог екологічного законодавства.

Також, проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування). Розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції. Вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах (п.п.З, 7-8 Положення).

Враховуючи усе зазначене вище, вбачається, що Державна екологічна інспекція Поліського округу правомірно звернулася у господарський суд з даним позовом, в межах наданих чинним законодавством повноважень.

Із матеріалів справи судом встановлено.

Дорученням Прем'єр-міністра України від 29.01.2020 № 2777/1/1-20 щодо здійснення позапланових заходів державного нагляду у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони ресурсів та листом Державної екологічної інспекції України від 29.01.2020 №66/2-3/20 про здійснення позапланових заходів державного нагляду контролю відповідних суб'єктів господарювання, Державній екологічній інспекції Поліського округу доручено забезпечити здійснити позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у КП «Дубноводоканал» Лубенської міської ради (Код ЄДРПОУ 31525841, 35600, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Гірницька, ЗА).

Стаття 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає підстави для здійснення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю).

Однією із підстав для здійснення позапланових заходів є: доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Вбачається, на виконання зазначеного доручення, наказом виконувача обов'язків керівника Державної екологічної інспекції Поліського округу № 25-ОД від 06.02.2020 «Про здійснення заходів державного нагляду» та згідно направлення №55/2 від 06.02.2020, доручено відповідним спеціалістам провести позапланову перевірку щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради.

Державною екологічною інспекцією Поліського округу у період з 04.01.2019 по 17.01.2019 проведено планову перевірку щодо дотримання КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Основні види діяльності Комунального підприємства «Дубноводоканал» Дубенської міської ради, код ЄДРПОУЗ152841 {місцезнаходження юридичної особи: 35600, Рівненська обл., м. Дубно вул. Гірницька, ЗА) є: 36.00 Забір, очищення та постачання води (основний); 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 81.29 Інші види діяльності із прибирання; 81.30 Надання ландшафтних послуг; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у.; 35.12 Передача електроенергії; 35.13 Розподілення електроенергії; 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод; 38.11 Збирання безпечних відходів; 42.11 Будівництво доріг і автострад; 42.21 Будівництво трубопроводів.

КП «Дубноводоканал» використовує земельну ділянку загальною площею 5,0 га, що знаходиться на території Привільненської ОТГ Дубенського району поблизу очисних споруд, для облаштування сміттєзвалища. Дана земельна ділянка відноситься частково до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, орієнтовною площею 1,24 га та до земель водного фонду, орієнтовною площею 3,76 га. Архівний витяг з протоколу № 25 виконкому Дубенської міської Ради депутатів трудящих від 24 грудня 1974 року, рішення № 565 «Про виділення земельної ділянки під міське звалище». Рішення Іваннівської сільської ради Лубенського району Рівненської області № 210 від 20 березня 2008 року «Про виділення в постійне користування земельної ділянки КП «Дубноводоканал» для обслуговування сміттєзвалища.

КП «Дубноводоканал» на праві постійного користування користується земельними ділянками загальною площею 6,3879 га. на підставі державних актів на право постійного користування земельними ділянками: Серія ЯЯ №272732, Серія ЯЯ № 265035, Серія ЯЯ №265037, Серія ЯЯ №265036, Серія ЯЯ №265034, Серія ЯЯ №265033, Серія ЯЯ №273305, Серія ЯЯ №273306, Серія ЯЯ №273307, Серія ЯЯ №273304.

Зазначені обставини підтверджені позивачем та не спростовані відповідачем.

З матеріалів справи суд вбачає, за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Держекоінспекцією було складено акт №113 від 19.02.2020 , яким встановлено ряд порушень вимог водного законодавства, а саме:

1. Відсутня державна реєстрація речових прав на земельну ділянку під сміттєзвалищем поблизу очисних споруд КП «Дубноводоканал» на території Привільненської ОТГ Лубенського району загальною площею 5,0 га, що є порушенням ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України;

2. Забруднення земельна території Привільненської ОТГ Лубенського району площею 3200 кв.м неочищеними стічними стоками поблизу мулових відстійників очисних споруд КП «Дубноводоканал», що підтверджено даними лабораторних досліджень, проведеними відділом інструментально-лабораторного контролю держекоінспекції Поліського округу: протокол вимірювань №2-20/2 від 18.02.2020, що є порушенням Абзацу 11 частини 1 статті 35 ЗУ «Про охорону земель»;

3. Засмічення земельна території Привільненської ОТГ Лубенського району площею 15000 кв.м. внаслідок облаштування сміттєзвалища. Середня товща шару сміття становить 0,5 м., що є порушенням Абзац одинадцятий частини першої ст. 35 ЗУ «Про охорону земель»;

4. Самовільне зайняття земельної ділянки загальною площею 15000кв.м. на території Привільненської ОТГ Лубенського району, внаслідок облаштування сміттєзвалища, що є порушенням ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України;

5. Нецільове використання земельної ділянки загальною площею 15000кв.м. на території Привільненської ОТГ Лубенського району, внаслідок облаштування сміттєзвалища, що є порушенням ст. 35 Закону України «Про охорону земель»

Відділом інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції Поліського округу під час перевірки були відібрані проби ґрунту, акт № 2-20/2 від 12.02.2020 року в присутності майстра очисних споруд ОСОБА_1 КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради на території Привільненської ОТГ Дубенського району поблизу мулових відстійників очисних споруд КП «Дубноводоканал» з метою встановлення ступеню забруднення земель неочищеними зливовими стоками .

Згідно протоколу №2-20/2 від 18.02.2020 року вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів поблизу мулових відстійників очисних споруд КП «Дубноводоканал» виявлено перевищення показників відповідно до фонової проби, а саме: Амоній в 2,5 рази, Нітрати в 2,4 рази, Фосфор в 14,3 рази. Хлориди в 2,1 рази, Сульфати в 4,4 рази, Залізо в 2,6 рази, Неполярні вуглеводні (нафтопродукти) в 40,9 рази.

Зазначені порушення вимог законодавства викладено у акті перевірки №113 від 19.02.2020 року.

Примірники акту перевірки, протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб, припису про усунення порушень законодавства надісланий на адресу КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради листом № 278/3/3/4- 08/20 від 19.02.2020 року.

Судом встановлено, за результатами проведеної перевірки та виявлених правопорушень Державною екологічною інспекцією Поліського округу розраховані збитки завдані державі та виставлено претензії, а саме:

- 28.02.2020 вих.№3 59/3/3/1-08/20 Державною екологічною інспекцією Поліського округу на адресу КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради направлена претензія №32-3/1 про відшкодування збитків на суму 18 440 грн. 19 коп. завданих державі внаслідок нецільового використання земель водного фонду загальною площею 15 000 кв.м на території Привільненської ОТГ Дубепського району.

Розрахунок проведено згідно «Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року №963.

- 28.02.2020 вих.№360/3/3/1-08/20 Державною екологічною інспекцією Поліського округу на адресу КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради направлена претензія №33-3/1 про відшкодування збитків на суму 330000грн. 00коп. завданих державі внаслідок засмічення земель на території Привільненської ОТГ Дубенського район Рівненської області площею 5 000 кв.м. внаслідок облаштування сміттєзвалища.

Розрахунок проведено згідно «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997 № 171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 № 149.

- 28.02.2020 вих.№ 361/3/3/1-08/20 Державною екологічною інспекцією Поліського округу на адресу КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради направлена претензія №34-3/1 про відшкодування збитків на суму 1 981 грн. 35 коп. завданих державі внаслідок самовільного зайняття земель водного фонду загальною площею 15 000 кв.м на території Привільненської ОТГ Дубенського району Рівненської області внаслідок облаштування сміттєзвалища.

Розрахунок проведено згідно «Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 року №963.

- 28.02.2020 вих. № 363/3/3/1-08/20 Державною екологічною інспекцією Поліського округу на адресу КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради направлена претензія №35-3/1 про відшкодування збитків на суму 20 240 грн. 00 коп. завданих державі внаслідок забруднення земель на території Привільненської ОТГ Дубенського району неочищеними стічними стоками поблизу мулових відстійників власних очисних споруд на площі 320 кв.м.

Розрахунок проведено згідно «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства» затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища 27.10.1997 № 171 (у редакції наказу Мінприроди 04.04.2007 № 149.

Вбачається, що у відповідності до ст.222 Господарського кодексу України, Державна екологічна інспекція Поліського округу пропонувала КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради в місячний термін відшкодувати в добровільному порядку вищевказані збитки заподіяні державі.

Матеріали справи не містять підтверджуючі документи на відшкодування КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради шкоди завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»), суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:

- виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки (ст. 66 Конституції України).

Відповідно до Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: б) самовільне зайняття земельних ділянок; в) псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами; г) розміщення, проектування, будівництво, введення в дію об'єктів, що негативно впливають на стан земель; ґ) невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням; д) порушення строків повернення тимчасово займаних земель або невиконання обов'язків щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням; ї) ухилення від державної реєстрації земельних ділянок та подання недостовірної інформації щодо них;

Відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону земель» Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані:

- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

- дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов'язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

- забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

Стаття 125 Земельного кодексу України визначає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Стаття 126 Земельного кодексу України - Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Притягнення винних у пору і пенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Частиною 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.

Так, ч. 1 ст. 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Загальними підставами для покладення відповідальності на особу, яка заподіяла шкоду, за змістом ст. 1166ЦК України, є: протиправна поведінка особи, що заподіяла шкоду, шкідливий результат такої поведінки, тобто настання, наявність самої шкоди, причинний зв'язок між протиправною поведінкою і настанням шкоди та вина особи у заподіянні шкоди.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювана шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою. В свою чергу, відповідач повинно довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Питання про наявність або відсутність причинного зв'язку між протиправною поведінкою особи і шкодою має бути вирішено судом шляхом оцінки усіх фактичних обставин справи.

З матеріалів справи судом встановлено, в діях КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради наявні всі складові правопорушення, а саме, факт неправомірної поведінки, наявність шкоди, наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою та шкодою, а також вина, що підтверджується актом №113 від 19.02.2020, протоколом №2- 20/2 від 18.02.2020 року вимірювань показників складу та властивостей проб ґрунтів поблизу мулових відстійників очисних споруд КП «Дубноводоканал», обґрунтованим розрахунком розміру відшкодування збитків та іншими доданими до позовної заяви доказами.

Враховуючи зазначене, вбачається, що позов обґрунтований та доведений належними та допустимими доказами та відповідачем не спростований.

Приймаючи рішення у даній справі судом взято до уваги відзив на позовну заяву, поданий відповідачем, в якому останнім не наведено жодних обставин, які б спростовували позовні вимоги заявлені до КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради.

Також судом враховано ту обставину, що КП «Дубноводоканал» Дубенської міської ради зверталося до Рівненського окружного адміністративного суду, в якому просило визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції Поліського округу від 24.02.2020 №113.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року №460/6547/20 у задоволенні позову Комунального підприємства "Дубноводоканал" Дубенської міської ради (вул. Гірницька, 3а, м. Дубно, Дубенський район, Рівненська область, 35600, код ЄДРПОУ 31525841) до Державної екологічної інспекції Поліського округу (вул. Леха Качинського, буд. 12-А, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 42163803) про визнання протиправними та скасування припису від 24.02.2020 №113 - відмовлено повністю.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року №460/6547/20 залишено без змін рішення адмінсуду від 26 квітня 2021 року №460/6547/20.

Відтак, судом встановлено та матеріалами справи стверджено, що припис від 24.02.2020 №113, який є підставою даного позову, був предметом оскарження в межах адміністративної справи, однак його правомірність була визнана судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Судом також враховано, що шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню до відповідних бюджетів органів місцевого самоврядування за місцем заподіяння такої шкоди, в даному випадку на спеціальний фонд Дубенської міської ради Рівненської області, на території якої здійснено порушення вимог водного законодавства.

Тому, враховуючи усе зазначене вище, суд вбачає, що позивачем доведено належними та допустимими доказами правомірність та ґрунтовність позову.

Відтак, суд задовольняє позов та стягує з Комунального підприємства «Дубноводоканал» Дубенської міської ради на спеціальний рахунок місцевого бюджету, шкоду завдану навколишньому природному середовищу в сумі 370 661 грн. 54 коп.

У відповідності до пункту 2 частини 2 статті 129 ГПК України судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов задоволено в повному обсязі, судові витрати в розмірі 5 559 грн. 93 коп. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Дубноводоканал» Дубенської міської ради (вул. Гірницька, За, м. Дубно, Рівненська область, 35600, код ЄДРПОУ 31525841) на спеціальний рахунок місцевого бюджету UA838999980333129331000017509, ГУК у Рівненській області Дубенська міська територіальна громада, 24062100, код ЄДРПОУ 38012494, шкоду завдану навколишньому природному середовищу в сумі 370 661 (триста сімдесят тисяч шістсот шістдесят одну) грн. 54 коп. та 5 559 (п'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят дев'ять) грн 93 коп. судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішення законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 28 квітня 2022 року.

Суддя Вадим Торчинюк

Віддруковано 3 примірники:

1 - до справи;

2 - позивачу рекомендованим (10014, м. Житомир, вул. Леха Качинського, 12-А);

3 - відповідачу рекомендованим (35604, Рівненська обл., м. Дубно, вул. Гірницька, 3-А).