28 квітня 2022 року Справа №160/1551/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі питання про залучення співвідповідача у справі №160/1551/22 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Флісака Ігоря Ярославовича про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
24.01.2022 року представник ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - Романов Валерій Петрович звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Флісака Ігоря Ярославовича, в якому просить суд:
- визнати відмову начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Флісака Ігоря Ярославовича надати інформацію представнику ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - Романову Валерію Петровичу про долю виконавчих проваджень - протиправною;
- зобов'язати начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Флісака Ігоря Ярославовича надати інформацію представнику ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - Романову Валерію Петровичу про долю виконавчих проваджень: щодо ОСОБА_1 згідно виконавчого листа у справі № 2а-157/11 від 08.02.2012 р. (державна пенсія у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія у розмірі 50% від мінімальної пенсій за віком з 20.04.2010 р.); щодо ОСОБА_2 згідно виконавчого листа у справі № 2а-3848/11 р. від 30.04.2014 р. (державна та додаткова пенсії з 11.02.2011 р.); щодо ОСОБА_3 згідно виконавчого листа у справі № 2а-453/11 р. від 19.03.2013 р. (державна та додаткова пенсії з 24.06.2010 р. по 16.10.2015р.); щодо ОСОБА_3 згідно виконавчого листа у справі № 2а-75/2010 р. від 12.12.2013 р. (державна та додаткова пенсії з 10.09.2008 р. по 24.06.2010 р.).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 року позовну заяву було залишено без руху та надано строк протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.03.2021 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін з 15.04.2021 року.
Відповідно до ч. 3 та ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (ч.4 ст. 48 КАС України).
01.04.2022 року на адресу суду від начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Флісака Ігоря Ярославовича надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що встановлюючи відповідача посадову особу, а саме начальника Головного управління, позивач фактично не дотримується норм щодооскарження дій суб'єкта владних повноважень, а виокремлює особу котра на його думку повинна відповідати за вчинені суб'єктом дії.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, позивач просить, зокрема, визнати відмову начальника Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області Флісака Ігоря Ярославовича надати інформацію представнику ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 - Романову Валерію Петровичу про долю виконавчих проваджень - протиправною.
Органи Державної казначейської служби України у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України та зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, що передбачені діючим законодавством України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положення про Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області затверджене наказом Державної казначейської служби України від 21.11.2011 року № 120 (у редакції наказу Державної казначейської служби України 10.05.2018 року № 141) Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області є територіальним органом Державної казначейської служби України.
Головне управління Казначейства підпорядковане Державній казначейській службі України.
Головне управління Казначейства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученням Прем'єр міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученням Міністра фінансів України, його першого заступника та заступників, наказами казначейства, дорученнями Голови Казначейства актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 13 Положення про Головне управління, Начальник Головного управління Державної казначейської служби України:
- здійснює керівництво Головним управлінням казначейства, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;
- організовує та забезпечує виконання Головним управлінням Казначейства Конституції та законів України. Постанов Верховної Ради України, прийнятих відповдіно до Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, доручень Прем'єр-міністра, наказів Міністерства фінансів України, доручень Міністра, його першого заступника та заступників, наказів Казначейства, доручень Голови Казначейства, розпоряджень місцевої державної адміністрації;
- вносить Голові Казначейства пропозиції щодо пріоритетів роботи Головного управління Казначейства і шляхів виконання покладених на нього завдань, подає на затвердження попередньо погоджені із головами відповідних місцевих державних адміністрацій плати роботи Головного управління Казначейства й управлінь Казначейства (річні, піврічні);
- звітує перед Головною Казначейства про виконання покладених на Головне управління Казначейства завдань та планів роботи;
- здійснює добір кадрів у Головному управлінні Казначейства;
- організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців і працівників;
- призначає на посади та звільняє з посад керівників структурних підрозділів, інших державних службовців та працівників Головного управління Казначейства, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності (крім своїх заступників);
- затверджує положення про структурні підрозділи Головного управління Казначейства та посадові інструкції працівників;
- порушує перед Головою Казначейства питання про присвоєння рангів державних службовців своїм заступникам, а також щодо заохочення та притягнення їх до відповідальності;
- розподіляє обов'язки між своїми заступниками;
- підписує накази Головного управління Казначейства;
- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Так, дії та бездіяльність державного органу або його працівника (державного службовця) можуть бути оскаржені особою, яка вважає, що її права порушено.
Статтею 40 Конституції України передбачено право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обгрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до статті 55 Конституції кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» накази центрального органу виконавчої влади або їх окремі положення можуть бути оскаржені фізичними та юридичними особами до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Так, законодавчо не виокремлено поняття суб'єкта владних повноважень та посадових осіб, котрі відповідають за дії чи бездіяльність органу державної влади, оскільки такий суб'єкт являє собою організацію осіб під керівництвом встановленим законодавчо.
Частиною першою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Враховуючи, що відповідачем в даній справі має бути не посадова особа - начальник Головного управління, а суб'єкт владних повноважень, а саме Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, суд з урахуванням положень ст. 48 КАС України та з урахуванням встановлених обставин справи, з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи та прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, вважає за необхідне залучити Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області у якості співвідповідача у даній справі.
Керуючись ст.ст. 48, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Залучити до участі у справі у якості співвідповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області (вул. Челюскіна, буд. 1, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 37988155).
Встановити відповідачу - Головному управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали суду. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Встановити позивачу п'ятиденний строк з дати отримання копії відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачам п'ятиденний строк з дня отримання копії відповіді на відзив на позовну заяву для подання заперечень, копія яких одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Направити копію цієї ухвали суду учасникам справи, а Головному управлінню Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області - разом із копією позовної заяви разом із усіма додатками.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: http://adm.dp.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна