Справа №522/3199/22
Провадження №3/522/3379/22
28 квітня 2022 року м.Одеса
Суддя Приморського районного суду м.Одеси Домусчі Л.В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одружений, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1
- за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до адміністративних матеріалів наданих суду 11.02.2022 року, суддя отримала 14.02.2022 року, 05.02.2022 року о 07.00 год. ОСОБА_1 , у дворі будинку АДРЕСА_2 , вчинив сварку з ОСОБА_2 , в ході якої висловлювався у її бік нецензурною лайкою та штовхав за одяг, чим порушив громадський порядок, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
За вказаним фактом співробітниками поліції відносно ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №479205 від 09.02.2022 року за ст.173 КпАП України, який підписав правопорушник
В судове засідання призначене на 28.04.2022 року ОСОБА_1 з'явився, вину не визнав, та пояснив, що 05.02.2022 року він виїжджав на автомобілі з двору будинку АДРЕСА_2 , тут йому дорогу перегородила сусідка ОСОБА_2 , яка, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вимагала прибрати авто, після чого почала пригати на капот та ламати двірники автомобіля. Він вийшов з автомобіля, зняв її з капоту автомобіля, відібрав двірники та відсунув її вбік. Також зазначив, що він її не штовхав та не ображав, а навпаки, весь цей час ця сусідка на його адресу висловлювалася нецензурною лайкою. Все це також бачила їх сусідка ОСОБА_3 .
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Ознайомившись з адміністративними матеріалами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАВ №479205 від 09.02.2022 року; письмовими поясненнями сусідки будинку АДРЕСА_2 ОСОБА_3 ; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 09.02.2022 року; поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні 28.04.2022 року, вважаю, що адміністративне провадження стосовно ОСОБА_1 , передбаченого ст.173 КУпАП, необхідно закрити, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно вимог ст.245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
З огляду на ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 9 Кодексу про адміністративні правопорушення наводить визначення поняття адміністративного правопорушення, а саме: це є «протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність».
Згідно ч.2 ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Адміністративна відповідальність за ст.173 КУпАП настає у разі вчинення дрібного хуліганства, тобто нецензурної лайки в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Отже, склад адміністративного правопорушення, передбаченого цією статтею, є матеріальним, тобто потребує не тільки події, але й наявність вини (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, що призвело до настання певних наслідків.
Водночас, з направленого до суду протоколу та наданих до нього документів відсутні безперечні допустимі докази підтвердження того, що ОСОБА_1 порушив громадський порядок, тобто висловлювався нецензурною лайкою та штовхав ОСОБА_2 , чим вчинив дрібне хуліганство. Крім того, зазначене спростовується поясненнями ОСОБА_1 та письмовими поясненнями ОСОБА_3 , з яких вбачається що він не штовхав ОСОБА_2 , долученими до матеріалів справи, що також у судовому засіданні не визнає ОСОБА_1 . Крім того, суд вбачає, що між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 неодноразово виникали конфлікти.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства по відношенню до ОСОБА_2 , зазначене у протоколі про адміністративне правопорушення також спростовується поясненнями ОСОБА_1 , наданими під час розгляду справи.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях зазначає, що «захищаючи права одних осіб, суд не вправі порушувати права інших осіб».
До того ж до матеріалів справи не було додано відеозапису в підтвердження здійснення правопорушення.
Належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 , передбаченого протоколом правопорушення суду не надано, у зв'язку з чим суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак всіх складових правопорушення передчасних ст.173 КУпАП, а таким чином справа підлягає закриттю.
Зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП розпочате провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з підстав відсутності складу адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги вищевикладене суд вважає необхідним закрити провадження в справі.
Керуючись ст.ст.9, 10, 24, 33, 173, 221, 247, 254, 268, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження по адміністративній справі 522/3199/22 провадження №3/522/3379/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП - закрити за відсутністю складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м.Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Л.В.Домусчі