Справа №521/21465/21
Провадження №2-а/521/32/22
24 березня 2022 року м.Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
судді Маркарової С.В.
за участю секретаря судового засідання Іськової В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач : ОСОБА_1
відповідачі : старший сержант поліції 2-го батальйону 1-ї роти ППП В М.Кривий Ріг ЦПП в Дніпропетровській області Берковський Микита Валерійович
УПП в Дніпровській області ДПП НП України
предмет позову: скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності
17.12.2021 року ОСОБА_1 в межах строку визначеного ст. 122 КАС України звернувся із вищевказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог позивач послався на те, що 01.12.2021 року постановою інспектора старшого сержанта поліції 2-го батальйону 1-ї роти ППП в м.Кривий Ріг ЦПП в Дніпропетровській області Берковського М. В. він був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 122 КУпАП.
Позивач стверджував, що постанова винесена відповідачем з порушенням вимог закону, оскільки докази порушення ним Правил дорожнього руху є неналежними, недопустимими.
Позивач позов підтримав.
Відповідач - старший сержант поліції 2-го батальйону 1-ї роти ППП в м.Кривий Ріг ЦПП в Дніпропетровській області Берковський М. В. процесуальним правом надання відзиву не скористався.
Відповідач УПП в Дніпровській області ДПП НП України позов не визнало.
Дослідивши обставини справи та наявні докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно дост.1 Закону України «Про національну поліцію» національна поліція України це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Патрульні поліцейські уповноважені перевіряти документи, що посвідчують особу, чи документи, що підтверджують певне право особи, зупиняти транспортні засоби при порушенні ними правил дорожнього руху, в разі очевидних технічних несправностей, наявності інформації про причетність водія до правопорушень та на інших підставах, встановлених ст. 35 Закону «Про Національну поліцію».
Особи, які порушують Правила дорожнього руху, затверджені ПКМУ 10.10.2001 року № 1306 несуть відповідальність згідно із законодавством (п. 1.9 Правил).
Посадові особи патрульної служби відповідно до ст. 222 КУпАП мають право у разі невиконання правил, норм та стандартів, що стосуються забезпечення дорожнього руху зупиняти транспортні засоби та притягувати винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, забезпечують розгляд справ, віднесених до відання ДАІ.
Відповідно до ч. 1 статті 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину є адміністративним правопорушенням.
Поряд із тим, закон передбачає застосування адміністративного стягнення лише до особи, яка вчинила адміністративне правопорушення (ст. 23 КУпАП).
Заст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження до суду рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 288 КУпАП постанову посадової особи про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Позивач (особа, до якої було застосовано адміністративне стягнення посадовою особою ДАІ (поліції), ОВС, в компетенції яких було вирішення питання щодо накладення адмінстягнення) має можливість звернутися з адміністративним позовом до цієї особи про визнання неправомірним притягнення до адміністративної відповідальності, який повинен розглядатися за нормами КАС України.
Так, судом встановлено, що у відношенні ОСОБА_1 01.12.2021 року працівниками патрульної поліції була складена постанова серії ЕАО № 50968449 про притягнення його до відповідальності за ч.1ст. 122 КУпАП, яка оспорюється.
За постановою позивач, керуючи автомобілем марки «NISSAN» державний номерний знак НОМЕР_1 за адресою: вул. Дніпропетровське шосе, 50 в м. Кривий Ріг порушив п. 12.4 ПДР, здійснивши перевищення встановлених обмеження швидкості руху на 20 км/год, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Швидкість руху автомобіля встановлена патрульними поліцейськими лазерним вимірювачів TruCam, який тримався в руках.
Зазначене підтверджується фотофіксацією наданою позивачем та не спростовано відповідачами.
Відповідно до статей245,280 КУпАП на орган (посадову особу) при розгляді справи про адміністративне правопорушення покладений обов'язок всебічного, повного, об'єктивного з'ясування її обставин, зокрема, на підтвердження вчинення адміністративного правопорушення особою та вини цієї особи у його вчиненні.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозаписучих засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП).
Згідно ст. 40 Закону України «Про національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на однострої, у/на службових транспортних засобах, у тому числі без кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель фото- і відеотехніку, у тому числі техніку, що працює в автоматичному режимі, технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз, а також використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні, з метою:
1) запобігання правопорушенню, виявлення або фіксування правопорушення, охорони та захисту публічної безпеки, особистої безпеки осіб і власності від протиправних посягань;
2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Інформація про змонтовану/розміщену фототехніку і відеотехніку, технічні засоби з виявлення та/або фіксації правопорушень, радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз повинна бути розміщена на видному місці.
При проведенні фіксації швидкості певного транспортного засобу автоматична фото- і відеотехніку повинна бути розміщена в порядку визначеному Законом "ПроНаціональну поліцію" (стаціонарно вмонтованим способом), натомість ручне розміщення засобів автоматичної фото- і відеотехніки для вимірювання та фіксації швидкості суперечить приписам ст. 40Закону "Про Національну поліцію".
При вирішенні спору суд враховує, що законодавчо не визначено іншого способу та порядку використання лазерних вимірювачів TruCam працівниками патрульної поліції ніж розміщення виключно в порядку ст. 40 Закону "Про Національну поліцію", а лист Департаменту патрульної поліції від 04.10.2018 № 11299/41/2/02-2018 про використання лазерного вимірювача швидкості TruCam для фіксації правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху не є нормативно-правовим актом, який змінює чи припиняє порядок використання та розміщення засобів автоматичної фото- і відеотехніки для фіксації виявлених порушень Правил дорожнього руху.
Суд погоджується із доводами позивача, що ручний контроль швидкості руху може мати більшу похибку, ніж передбачено свідоцтвом про повірку пристрою TruCam.
Окрім того, контроль швидкості руху транспортних засобів здійснюється лише в місцях, які облаштовані відповідним знаком про здійснення відеофіксації (дорожній знак " 5.70").
Зазначене обумовлено ч.2 ст.40 Закону, згідно якої інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку фіксацію повинна бути розміщена на видному місці.
Відповідно до Правил дорожнього руху знак 5.70 "Фото, відеофіксування порушень Правил дорожнього руху" інформує про можливість здійснення контролю за порушеннями Правил дорожнього руху за допомогою спеціальних технічних та (або) технічних засобів.
Спірна постанова, відеозапис, наданий відповідачем не містить доказів на підтвердження розміщення на вказаному у постанові відрізку дороги дорожнього знаку " 5.70", на підтвердження вимірювання швидкості руху стаціонарно вмонтованим способом, прийнятого відповідачем рішення про притягнення позивача до відповідальності не доводить.
Єдиною підставою притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 122 КУпАП стала постанова про адміністративне правопорушення серії ЕАО № 50968449 від 01.12.2021 року.
Наданий відповідачем 16.03.2022 року відеозапис правомірності прийнятого відповідачем рішення про притягнення позивача до відповідальності не доводить.
Вирішуючи спір суд враховує, що за ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З наявних у справі доказів суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень в порушення ч. 2ст. 2 КАС України прийняв постанову про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без ретельного збору та дослідження матеріалів, що мають доказове значення у справі, дійшовши передчасного висновку про доведеність вини позивача у вчиненні адміністративного правопорушення.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права відповідає вимогам статті 245 КАС України.
Згідно квитанції №59813297 від10.12.2021 року ПАТ АБ «Укргазбанк» позивачем сплачений судовий збір у розмірі 497 грн. за подачу позову.
В порядку частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Розділом ІІ КАС України,-
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення серії ЕАО № 50968449 від 01 рудня 2021 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління патрульної поліції в Дніпровській області Департаменту патрульної поліції НП України на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 497 грн.
Рішення може бути оскаржено. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м.Одеси.
Суддя С.В.Маркарова
Повний текст рішення виготовлений 24.03.2022 року
24.03.22