Справа № 755/10623/21
Провадження № 2/755/3382/22
"28" квітня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі:
Головуючого судді - Хромової О.О.
при секретарі - Кошель К.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів,
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - УПСЗН або Управління), звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошову суму коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, виплачену надміру, в розмірі 11 850,05 грн, та судові витрати.
Позов обґрунтовує тим, що 14 липня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН із заявою про призначення їй державної допомоги як одинокій матері на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач зверталася до Управління із заявою та декларацією 09 листопада 2017 року,
10 липня 2018 року та 25 лютого 2019 року, і, надаючи інформацію про сукупний дохід сім'ї за попередні шість місяців відповідних років, зазначала, що офіційно не працює, підробляє неофіційно та отримує від цього дохід в розмірі 3 000,00 грн щомісячно, у шлюбі не перебувала. Інших джерел доходу не має.
Рішеннями Управління заяви ОСОБА_1 задоволено та призначено допомогу на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів сім'ї за попередні шість місяців щомісячно, а саме: рішенням від 19 липня 2016 року на період з 01 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року; рішенням від 28 листопада 2017 року на період з 01 листопада 2017 року по 30 листопада
2017 року та з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року; рішенням від 12 липня 2018 року на період з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року; рішенням від 27 лютого 2019 року на період з 01 лютого 2019 року по 10 липня 2019 року та з 11 липня 2019 року по 31 липня 2019 року.
Також відповідач звернулась до Управління за отриманням державної допомоги на дітей одиноким матерям із заявою та декларацією про доходи від 05 серпня 2019 року, зазначивши в декларації, що не працює та доходу окрім допомоги від батьків в розмір 3 000,00 грн на місяць не має.
В ході моніторингу державних соціальних виплат Управлінням було отримано інформацію з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2019 року та встановлено, що
ОСОБА_1 з січня 2016 року по травень 2019 року була працевлаштована та отримувала дохід, про що свідомо не повідомила Управління. Даний факт відповідно вплинув на розрахунок та розмір виплат державної допомоги на дітей одиноким матерям.
21 серпня 2019 року Управлінням було прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви (з урахуванням доходів відповідача).
За наявними обставинами Управлінням прийнято рішення про утримання з
ОСОБА_1 призначеної державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 листопада 2017 року по 31 липня 2019 року в сумі переплати, що становить 11 850,05 грн.
Управлінням направлено відповідачу лист від 13 січня 2021 року № 37/18-348 з проханням в добровільному порядку повернути кошти, які виплачено надміру внаслідок свідомого подання неправдивих відомостей, який отримано 16 лютого 2021 року. Станом на червень 2021 року відповідачем сума боргу не повернута, у зв'язку з чим, позивач вимушений звернутись з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 19 липня 2021 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи та встановлено відповідні строки.
У встановлений судом строк відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подала. Конверт з ухвалою про відкриття провадження та копією позовної заяви з додатками, що направлявся за адресою зареєстрованого місця проживання відповідача, повернувся до суду не врученим з відміткою «Укрпошти» про причини повернення - «За закінченням терміну зберігання».
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав пояснення по суті справи, в яких зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Строки для подання відзиву та відповіді на відзив закінчились, а тому відповідно до частини восьмої статті 178 ЦПК України та частини п'ятої статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, керуючись частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям (стаття 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).
Судом встановлено, що 14 липня 2017 року, 09 листопада 2017 року, 10 липня 2018 року, 25 лютого 2019 року ОСОБА_1 зверталась з заявами до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям по доходу.
Відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до пункту 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року
№ 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід). До складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються.
Під час звернення з заявами про призначення допомоги відповідач надала до Управління Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначивши інформацію про те, що вона ніде не працює, підробляє неофіційно та отримує від цього дохід в розмірі 3 000,00 грн щомісячно.
Згідно із рішеннями про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 19 липня 2016 року,
28 листопада 2017 року, 12 липня 2018 року, 27 лютого 2019 року Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації призначено ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) - 540,12 грн на місяць, з 01 листопада 2017 року по 30 листопада 2017 року допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) - 1 176,00 грн на місяць,
з 01 грудня 2017 року по 30 квітня 2018 року допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) - 1 242,00 грн на місяць, з 01 липня 2018 року по 31 грудня 2018 року допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) - 1 059,00 грн на місяць, з 01 лютого 2019 року по 10 липня 2019 року допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) - 1 126,00 грн на місяць, з 11 липня
2019 року по 31 липня 2019 року допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів)
- 1 527,00 грн на місяць відповідно.
Також, 05 серпня 2019 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям по доходу.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначила інформацію про те, що вона ніде не працює, а раніше працювала без офіційно оформлених трудових відносин.
Разом з тим, відповідно до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період 01 січня 2013 року по
31 грудня 2019 року, який міститься в матеріалах справи встановлено, що ОСОБА_1 з січня 2016 року по травень 2019 року була працевлаштована та отримувала дохід, про що свідомо не повідомила Управління. З урахуванням викладених обставин 21 серпня 2019 року Управлінням прийнято рішення про відмову у задоволенні заяви (з урахуванням доходів відповідача).
Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначена відповідальність громадян за недостовірність документів, поданих для призначення державної допомоги. Одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Питання про повернення безпідставно сплачених коштів вирішується відповідно до пункту 11 Порядку, згідно із яким уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Наведений у пункті 11 Порядку перелік підстав, за яких допускається стягнення надміру виплачених коштів, є вичерпним. Інших підстав, за яких можливе таке стягнення, Порядком не передбачено.
Відповідно до пункту 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до начальника Управління з листом від 23 грудня 2020 року (вих. № 04/4906-11) про вирішення питання утримання залишку переплати одиноким матерям в сумі 11 850,05 грн, за період
з 01 липня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 листопада 2017 року по 31 липня 2019 року з отримувача ОСОБА_1 .
Відповідно до пункту 8 розділу восьмого Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 28 липня 2020 року № 460, Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.
Згідно із пунктами 3.2 та п. 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 березня 2017 року
№ 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (стаття 1215 ЦК України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
При цьому, правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Аналогічний правовий висновок зробив Верховний Суд України в постанові від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.
Судом встановлено, що відповідач була повідомлена про її обов'язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, однак, матеріали справи не містять доказів, що відповідач у визначений спосіб повідомила щодо зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Більше того, Відповідачу було надіслане повідомлення (від 13 січня 2021 року
№ 37/18-348) щодо необхідності повернення безпідставно отриманих коштів, яке отримане останньою 01 лютого 2021 року, відповідно до копії рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, однак залишене без належного реагування.
Відповідно до положень частин першої, третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, а також те, що відповідач отримувала щомісячну адресну допомогу одинокій матері на дитину, з урахуванням наявності подання завідомо недостовірних відомостей та відсутності доказів добровільного повернення надміру виплачених коштів, які набуті без достатньої правової підстави, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат слід стягнути кошти в розмірі 11 850,05 грн.
Таким чином, позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 1166, 1212, 1215 ЦК України, статтями
1, 10, 12, 18-1 - 18-4, 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», статтями 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Державна казначейська служба України, м. Київ, р/р UA648201720343180019000054086) надміру виплачену грошову адресну допомогу в розмірі 11 850,05 грн (одинадцять тисяч вісімсот п'ятдесят гривень 05 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, МФО 820172, р/р НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повне рішення суду виготовлено 28 квітня 2022 року.
Суддя О.О. Хромова