Деражнянський районний суд Хмельницької області
ін. 32200 , місто Деражня , вул. Миру, 43 тел. (факс): 038 56 2 10 24
22 квітня 2022 року Справа № 673/112/22 Провадження № 3/673/101/22
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Ягодіна Т.В., за участю прокурора Косідло С.М., особи, відносно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , секретаря судового засідання - Ставнічук Р.М. розглянувши матеріали, які надійшли від Сектору управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України,з вищою освітою, працюючого начальником відділу обліку ХРТЦК СК, одруженого, учасника бойових дій, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , фактично проживаючого по АДРЕСА_2 ,
за ч.1 та ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №23 та 24 від 20.01.2022 року ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КУпАП за наступних обставин.
Так, ОСОБА_1 згідно наказу т.в.о. начальника третього відділу Хмельницького РТЦК та СП №15 від 18.12.2020 року з 21.12.2020 року являвся тимчасово виконуючим обов'язки військового комісара Деражнянського РТЦК та СП та відповідно до п.п.г п.1 ч.2 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону.
28.12.2020 року у АДРЕСА_3 ОСОБА_1 видано (підписано) наказ №48 «Про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році», згідно якого наказується виплатити військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, процентну надбавку до посадового окладу за червень 2021 року у тому числі і собі в розмірі 15%.
За таких обставин, ОСОБА_1 в порушення вимог п.2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» не повідомив безпосереднього керівника -військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 про наявність реального конфлікту інтересів перед виданням (підписанням) наказу №48 від 28.12.2020 року «Про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році», згідно якого йому виплачена премія в розмірі 15%.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ознаками адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-7 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 за вказаних обставин, видавши (підписавши наказ) №48 від 28.12.2020 року «Про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році», згідно якого виплачена премія в розмірі 15%, вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ознаками адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбаченого ч.2 ст. 172-7 КУпАП.
В суді ОСОБА_1 заперечував свою винуватість у інкримінованих йому адміністративних правопорушеннях. Зауважив, що дійсно, будучи т.в.о. військового комісара Деражнянського РТЦ та СП в грудні 2020 року, на виконання п.3 розділу ІХ «Виплата надбавки військовослужбовцям, які працюють у мовах режимних обмежень» Наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 року, посадовими особами Деражнянського РТЦК та СП був розроблений, погоджений та затверджений наказ № 48 від 28.12.2020 року «Про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році». Згідно вказаного наказу були визначені особи, що мають право на отримання надбавки згідно номенклатури посад ІНФОРМАЦІЯ_3 . Його прізвище у вказаному наказі мало місце в силу того, що посада, яку він постійно обіймав -заступник військового комісара-начальник мобілізаційного відділення Деражнянського РТЦК та СП входить до номенклатури посад РТЦК та СП. Означений наказ був підписаний в зв'язку з тим що РТЦК та СП готувався до чергової перевірки стану дотримання режиму таємності та в облікових документах РСО мало бути окремим наказом визначений перелік посад, службових осіб та розмір надбавки для кожного з метою контролю з боку уповноваженого органу для недопущення отримання бюджетних коштів-надбавки особами, що не мають на це право або отримання надбавки вище ніж дозволяє форма допуску до таємних документів. Даний наказ по суті та змісту був про встановлення розміру надбавки відповідно до номенклатури посад військовослужбовців і працівників, зайняття яких потребує оформлення допуску до державної таємниці, за погодженням з режимно-секретним органом, а не про виплату і некоректно був підготовлений. Будь-які виплати грошового забезпечення на підставі вказаного наказу військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_4 не отримувалися, такий не передався до ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке є розпорядником бюджетних коштів для нарахування вказаних в ньому виплат. Виплата надбавки за роботу в умовах режимних обмежень військовим службовим особам Деражнянського РТЦК та СП здійснювалася по окремих щомісячних наказах військового комісара за такими ж письмовими рапортами начальника служби захисту інформації Деражнянського РТЦК та СП. У 2021 році отримував надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірах визначених чинним законодавством, а тому вказує на відсутність в своїх діях умислу на покращення матеріального становища.
Заслухавши пояснення особи, щодо якої складено протоколи, з'ясувавши позицію прокурора, вислухавши показання свідка, вивчивши матеріали справи, суд, вважає, що провадження в справі про адміністративні правопорушення підлягає закриттю за обставин відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
До такого висновку суд прийшов з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що відповідно до наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 11.12.2020 року №438 майора ОСОБА_1 призначено заступником військового комісара -начальником мобілізаційного відділення, ВОС-2904003 (а.с.13).
Згідно наказу військового комісара Деражнянського РТЦК та СП від 18.12.2020 року №15 на період з 21.12.2020 року по 06.01.2021 року тимчасове виконання обов'язків військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 покладено на майора ОСОБА_1 , заступника військового комісара-заступника мобілізаційного відділення без права прийняття організаційно-штатних, кадрових рішень (а.с.14-16).
Наказом військового комісара Деражнянського РТЦК та СП №48 від 28.12.2020 року за підписом т.в.о. військового комісара ОСОБА_1 вирішено питання про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, процентну надбавку до посадового окладу, визначених у додатку 1 (а.с.34).
У відповідності до списку особового складу та розміру процентної надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень, складеного начальником служби охорони державної таємниці Деражнянського РТЦК та СП ОСОБА_2 , що є додатком до вказаного наказу, за № 2 значиться майор ОСОБА_1 із визначеним розміром надбавки 15% (а.с.35).
Відповідно до положень ст. 30 Закону України «Про державну таємницю» №3855-ХІІ у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.2 Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого Постановою КМУ від 15.06.1994 року №414 із змінами та доповненнями в редакції від 15.01.2019 року особам, які працюють в умовах режимних обмежень, крім працівників режимно-секретних органів, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок), заробітної плати (у разі визначення законом її розміру) залежно від ступеня секретності інформації:
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
Відповідно до наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_6 №10 від 01.02.2018 року майору ОСОБА_1 , заступнику військового комісара-начальнику мобілізаційного відділення надано доступ до секретної інформації, що має ступінь секретності «Цілком таємно» та «Таємно» (у тому числі й мобілізаційного характеру) та до матеріальних носіїв, які містять таку інформацію, в обсязі необхідному для виконання обов'язків. Вирішено питання щодо щомісячної виплати грошової надбавки від посадового окладу (тарифної ставки), у зв'язку із роботою яка передбачає доступ до державної таємниці (роботою в умовах режимних обмежень) в розмірі 15 відсотків (а.с. 134-135).
Як вбачається із довідки Хмельницького ОТЦК та СП від 15.03.2022 року №9/2/1395 ОСОБА_1 в період з грудня 2020 року по травень 2021 року (нараховано та фактично виплачено у січні-червні 2021 року відповідно) нараховано та виплачено в якості надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 4437грн. (а.с.132).
В силу абзацу 13 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
З огляду на викладені обставини, зокрема те, що вказаний розмір надбавки (15%) до посадового окладу, що пов'язаний із роботою, що передбачає доступ до державної таємниці, передбачено для всіх працівників, яким надано доступ до секретної інформації зі ступенем секретності «цілком таємно», при видачі наказу №48 від 28.12.2020 року вирішено питання про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, визначених у додатку 1, зокрема ОСОБА_1 у розмірі 15%, таким чином повноваження останнього як т.в.о. військового комісара Деражнянського РТЦК та СП жодним чином на впливали на його об'єктивність та неупередженість під час прийняття такого рішення, оскільки такий розмір був попередньо визначений відповідним наказом та відповідає визначеному законодавством.
Крім того, суд зауважує, що сторона обвинувачення не надала належних та допустимих доказів в підтвердження обставин викладених у протоколах про адміністративні правопорушення, які б вказували, що ОСОБА_1 згідно означеного наказу отримував виплати у виді надбавок, премій за червень 2021 році у розмірі 15% від посадового окладу.
Разом з тим, допитаний в якості свідка ОСОБА_3 , який являвся начальником служби охорони державної таємниці Деражнянського РТЦК та СП станом на 28.12.2020 року, показав, що вказаний проект наказу готувався для перевірки, яку мала проводити Служба безпеки України. За вказаним документом жодних нарахувань та виплат не проводилось. Згідно посадових обов'язків, в кінці кожного місяця, до 5 числа наступного місяця, за результати роботи, він подає письмовий рапорт на ім'я військового комісара із зазначенням осіб та розміру надбавок, які підлягають виплаті, згідно номенклатури посад. В такий же спосіб діяв протягом січня -травня 2021 року. В червні 2021 року, в зв'язку з надходженням вказівок від ІНФОРМАЦІЯ_2 виплата означеної надбавки не проводилася, а в липні 2021 року в зв'язку із ліквідацією режимно-секретного органу, припинено доступ до відомостей, що становлять державну таємницю особовому складу Деражнянського РТЦК та СП та відповідно виплату надбавки.
Також, судом встановлено, що згідно наказів військового комісара Деражнянського РТЦК та СП ОСОБА_4 №18 від 02.02.2021 року, № 25 від 02.03.2021 року, №37 від 02.04.2021року, №51 від 05.05.2021 року та № 62 від 01.06.2021 року проводилися виплати військовослужбовцям РТЦК та СП, які працюють в умовах режимних обмежень, процентної надбавки до посадового окладу в тому числі майору ОСОБА_1 за січень-травень 2021 року відповідно (а.с.95-104).
З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку, що наказ т.в.о. військового комісара Деражнянського РТЦК та СП ОСОБА_1 №48 від 28.12.2020 року «Про виплату процентної надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у 2021 році», який слугував підставою для складання протоколів про адміністративні правпорушення носить декларативний характер та не був спрямований на виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків, а тому твердження сторони обвинувачення про наявність у останнього реального конфлікту інтересів та вчинення ним дій в умовах такого конфлікту не знайшли свого підтвердження у суді.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, положення якої знайшли подальшу конкретизацію в національному законодавстві України, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що об'єднане провадження відносно ОСОБА_1 за протоколами про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284, 288, 289 КУпАП,
постановив:
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КУпАП, на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Повний текст постанови проголошено 27.04.2022 року о 14 год. 00хв.
Суддя Деражнянського районного суду Хмельницької області Т. В. Ягодіна