Постанова від 27.04.2022 по справі 601/635/22

Справа №601/635/22

Провадження № 3/601/339/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2022 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Кременецького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, за частиною 1 статті 130 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ № 180071 від 06 квітня 2022 року зазначено, що 06.04.2022 о 16 годині 15 хвилин на автомобільній дорозі міста Кременець, вулиці 107 Кременецької дивізії, Тернопільської області, гр. ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «MUSSTANG» МТ125-8 д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Медичний огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився в установленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу. Огляд проводився за допомогою Алконт 01сУ-U. Результат позитивний 0.5 проміле. Водій від керування відсторонений, шляхом евакуювання транспортного засобу. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 А ПДР України, за що передбачена відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи.

На підтвердження даних обставин надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 180071 від 06 квітня 2022 року; протокол медичного огляду для встановлення факту вживання алкоголю і стану сп'яніння від 06.04.2022, згідно якого під час огляду гр. ОСОБА_1 його показники: проба позитивна - 0.5 проміле; акт медичного огляду № 18 складеному о 16:25 годині 06 квітня 2022 року, згідно якого ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп'яніння легкого ступеня важкості; рішення Ради Оборони Тернопільської області № 9 від 02 березня 2022 року «Про запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в області»; відеозапис наданий патрульною поліцією.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.

Процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння визначена зокрема у статті 266 КУпАП, де передбачено, що у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.

Також, процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена:

- Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735;

- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду, з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. N 1103(далі по тексту Порядок).

Так, відповідно до п. 12 Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу Цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

А відповідно до пунктів 6, 7 Порядку, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.

П.10 Порядку зазначає, що результати огляду на стан сп'яніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (додаток 2) (далі - акт огляду). У випадку установлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.

Аналіз таких нормативних актів вказує, що медичний огляд водія транспортного засобу на стан алкогольного сп'яніння проводився у медичному закладі у лікаря нарколога за допомогою технічного пристрою Алконт 01сУ-U.

З протоколу про адміністративне правопорушення та оглянутого відео, вбачається що ОСОБА_1 не було запропоновано на місці складання протоколу пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціальних технічних засобів. За таких обставин, працівник поліції зобов'язаний був скерувати водія для проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, чого зроблено не було, оскільки матеріали справи не містять відповідного направлення до медичного закладу. Також в матеріалах справи відсутні будь-які докази керування ОСОБА_1 транспортного засобу марки «MUSSTANG» МТ125-8 д.н.з. НОМЕР_1 та підстав зупинки даного транспортного засобу.

Згідно із положень статті 7 КУпАП, забезпечення законності при застосуванні заходів адміністративного примусу передбачає не тільки наявність законних підстав для застосування адміністративного стягнення, але і дотримання встановленого законом порядку притягнення особи до адміністративної відповідальності.

У відповідності до диспозиції частини 1 статті 130 КУпАП, відповідальність особи за вказаною статтею настає у разі керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також у випадку передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів.

Отже, об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, характеризується такими діяннями: 1) керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції; 2) передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів та 3) відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Оцінюючи обставини даної справи, враховую, що органом, який склав протокол про адміністративне правопорушення не надано суду будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 було направлено пройти обстеження на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі, а тому процедура огляду водія на стан алкогольного сп'яніння проведена з порушенням вимог закону.

Водночас, згідно частини 5 статті 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Беручи до уваги вищенаведене, всебічно, повно, об'єктивно дослідивши всі обставини справи, приходжу до висновку про відсутність достовірних та достатніх доказів для висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, а тому вважаю, що в його діях відсутній склад цього правопорушення.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

З урахуванням всіх обставин справи, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Оскільки адміністративне стягнення не застосовується, тому судовий збір до стягнення не підлягає.

Керуючись статтями 130, 247, 266, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 130 КУпАП провадженням закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення, через Кременецький районний суд Тернопільської області.

Суддя: