Рішення від 26.04.2022 по справі 140/1992/22

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/1992/22

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Горохівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до Горохівської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в неприйнятті рішення в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6987 га, кадастровий номер 0720886100:00:001:0589 для ведення особистого селянського господарства; зобов'язати відповідача прийняти рішення за заявою позивача від 03 листопада 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6787 га, для ведення особистого селянського господарства, та надання її у власність позивачу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06 вересня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Горохівської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площе 1,7 га, що знаходиться в селі Піранче Луцького району Волинської області.

Рішенням Горохівської міської ради Луцького району Волинської області від 10 вересня 2021 року №12-511/2021 позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 1,7 га за межами населеного пункту села Пірванче, Луцького району, Волинської області з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Горохівської міської ради не переданих у власність і не наданих у користування.

За замовленням позивача фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6987 га, яка розташована за адресою:

АДРЕСА_1 02 листопада 2022 року проведено державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,6987 га, сформованої на підставі проекту землеустрою, якій присвоєно кадастровий номер новоствореної земельної ділянки №0720886100:00:001:0589, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру №НВ-1216919872021 від 11 жовтня 2022 року.

Позивач 03 листопада 2021 року звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки кадастровий номер №0722886200:04:000:1180 та передачу її у власність, однак всупереч частини дев'ятої статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) відповідачем не було прийнято взагалі жодного рішення (ні про затвердження проекту землеустрою, ні мотивованої відмови у затвердженні).

Вказує, що повноваження щодо затвердження або відмову у затвердженні проекту землеустрою регламентовано статтею 118 ЗК України, затвердження проекту землеустрою, за відсутністю підстав для відмови є не правом, а обов'язком відповідача.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 уважає, що відповідач не розглянув її заяву про затвердження проекту землеустрою та не прийняв обґрунтованого рішення у відповідності до вимог ЗК України, а тому допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у нездійсненні належного розгляду заяви, як того вимагає стаття 118 ЗК України, оскільки вищезазначеними нормами не закріплено за суб'єктом владних утримуватись від розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З наведених підстав просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник Горохівської міської ради у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, повідомив, що 06 вересня 2021 року позивач звернувся до Горохівської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га за межами населеного пункту села Пірванче Луцького району Волинської області.

Рішенням Горохівської міської ради від 10 вересня 2021 року №12-511/2021 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га за межами населеного пункту села Пірванче Луцького району Волинської області.

На замовлення позивача ФОП ОСОБА_3 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6987 га, яка розташована за межами населеного пункту

АДРЕСА_1 02 листопада 2022 року проведено державну реєстрацію земельної ділянки площею 1,6987 га, сформованої на підставі проекту землеустрою, якій присвоєно кадастровий номер 0720886100:00:001:0589, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру № НВ- 1216919872021 від 11 жовтня 2021 року.

Позивач 03 листопада 2021 року звернулася до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки та передачу її у власність, однак 04 листопада 2021 року постійна комісія Горохівської міської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, благоустрою рекомендувала виключити з порядку денного питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки та передачу її у власність позивачу до детального вивчення, так як на одну ділянку є розроблено два проекти.

Звертає увагу суду на те, що ще 16 вересня 2020 року громадянин ОСОБА_2 звертався із заявою до ГУ Держгеокадастру у Волинській області про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,62 га, яка знаходиться на території Пірванченської сільської ради та це саме та земельна ділянка, на яку претендує ОСОБА_1 .

Громадянин ОСОБА_2 08 липня 2021 року звернувся до Горохівської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (та ж сама ділянка, на яку претендує позивачка) у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,62 га за межами населеного пункту села Пірванче Луцького району Волинської області та рішенням Горохівської міської ради від 10 вересня 2021 року №12-106/2021 громадянину ОСОБА_2 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.

Горохівська міська рада погодила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 площею 1,6174 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту села Пірванче.

На думку відповідача, оскільки на земельну ділянку, яка є предметом даного судового спору, претендують як ОСОБА_1 , так і ОСОБА_2 , обоє замовили та погодили відповідну проектну документацію, у Горохівської міської ради відсутні підстави для задоволення вимог ОСОБА_1 , без урахування вимог та відповідних документів громадянина ОСОБА_2 , що підтверджують його права на цю земельну ділянку.

З огляду на вказане просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю (арк. спр. 67-70).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі (арк. спр. 63).

Як убачається із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вказану ухвалу Горохівська міська рада отримала 20 лютого 2022 року (арк. спр. 66), натомість відзив на позовну заяву подано представником відповідача 18 березня 2021 року.

Однак, з урахуванням веденого на території України воєнного стану, суд уважає за необхідне задовольнити, заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання відповідача про поновлення строку для подання такого відзиву та прийняти його до уваги.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 березня 2022 року залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , третя особа) (арк. спр. 91-92).

На адресу суду 06 квітня 2022 року надійшли пояснення третьої особи, в яких ОСОБА_2 зазначає, що дії Горохівської міської ради щодо ненадання ОСОБА_1 дозволу на затвердження проекту даної документації є законні, так як на спірну земельну ділянку в розмірі 1,62 га йому також був наданий дозвіл на розробку технічної документації, але раніше ніж позивачу. Повідомляє, що даною земельною ділянкою користувався, як землею його бабусі більше 10 років, що підтверджується довідкою від 01 жовтня 2021 року №1639. 3 питанням узаконення земельної ділянки ОСОБА_2 звертався в Головне управління Держгеокадастру в 2020 році та дана заява була на розгляді в Головному управлінні Держгеокадастру протягом 10 місяців.

Зауважує, що в Горохівську міську раду звернувся в липні 2021 року, отже на 2 місяці раніше позивачки ОСОБА_1 та рішенням Горохівської міської ради Луцького району від 10 вересня 2021 року №12-106/2021 йому було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,62 га.

Натомість ОСОБА_1 звернулася 06 вересня 2021 року і вирішення питання надання дозволу на розробку їй технічної документації по даній земельній ділянці помилково надано Горохівською міською радою на одну і ту ж саму ділянку за номером 12-511/2021 від 10 вересня 2021 року, що на 400 номерів пізніше ніж ОСОБА_2

ОСОБА_2 вказує, що народився і виріс на цій землі, яка була в постійному користуванні його дідів та прадідів, а позивач ніколи жителькою села Пірванче не була і немає ніякого відношення до цієї землі.

Враховуючи вищенаведене Горохівська міська рада законно не затверджує проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,6987 га ОСОБА_1 , так як іншій особі ( ОСОБА_2 ) раніше вирішено питання про надання дозволу на розробку технічної документації на спірну ділянку.

З огляду на вказане, третя особа просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити (арк. спр. 98-99).

У поясненнях щодо позову та відзиву від 12 квітня 2022 року ОСОБА_2 додатково зазначає, що позивач просить міську раду прийняти конкретне рішення - про затвердження проекту та передачу землі у власність позивача, тобто втручається у компетенцію Горохівської міської ради, оскільки повноваження міської ради щодо вказаних питань є дискреційними повноваженнями відповідача. Уважає, що вирішення питань про передачу землі у власність чи користування є виключним правом ради як суб'єкта права власності на землю, а тому заява позивача про зобов'язання відповідної ради передати земельну ділянку у власність або користування задоволенню не підлягає (арк. спр. 108-109).

У доповненнях до відзиву на позов від 14 квітня 2022 року Горохівська міська рада звертає увагу, що 07 квітня 2022 року набрав чинності Закон України №2145-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», прийнятий Верховною Радою України 24 березня 2022 року. Відповідно до пункту 1 Розділу 1 даного Закону, Розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 27 такого змісту: під час дії воєнного стану відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (арк. спр. 113-114).

Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи та пояснення третьої особи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Рішенням Горохівської міської ради від 10 вересня 2021 року №12-511/2021 ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,7 га за межами населеного пункту села Пірванче Луцького району Волинської області, з метою подальшої передачі земельної ділянки у власність з рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Горохівської міської ради не переданих у власність і не наданих у користування (арк. спр. 23).

За заявою позивача від 23 вересня 2021 року (арк. спр. 21) ФОП ОСОБА_3 виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянці ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, площею 1,6987 га, яка розташована за адресою: Волинська область, Луцький район, за межами населеного пункту села Пірванче (арк. спр. 13-18).

Вказану земельну ділянку зареєстровано у Державному земельному кадастрі з присвоєнням кадастрового номера 0720886100:00:001:0589, про що свідчить витяг з Державного земельного кадастру НВ-1216919872021 від 02 листопада 2021 року (арк. спр. 8).

ОСОБА_1 звернулася до Горохівської міської ради із заявою від 03 листопада 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту площею 1,6987 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0720886100:00:001:0589 (арк. спр. 7).

Відповідно до витягу з протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, благоустрою від 04 листопада 2021 року №11/2021 питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 (для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6987 га, яка розташована за межами населеного пункту села Пірванче, кадастровий номер 0720886100:00:001:0589) рекомендовано виключити з порядку денного до детального вивчення так як на одну ділянку є розроблено два проекти (арк. спр. 84-85).

Позивач, не погоджуючись із таким рішенням відповідача звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Частиною першою статті 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

За змістом частин першої, другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з підпунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За правилами пункту «б» частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Частинами шостою, сьомою статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Відповідно до Закону України від 28 квітня 2021 року № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» (далі - Закон № 1423-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2021 року, статтю 186 ЗК України, яка передбачає порядок погодження і затвердження документації із землеустрою, викладено у новій редакції.

Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 186 ЗК України (далі - в редакції Закону №1423-ІХ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з частиною шостою статті 186 ЗК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії таких висновків є необмеженим.

Як передбачено частиною сьомою статті 186 ЗК України, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Згідно частини дев'ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частини десятої статті 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Отже, відповідно до статті 186 ЗК України (в редакції Закону № 1423-ІХ), зокрема, органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки у власність, надано повноваження на погодження та затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. При цьому, підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Стаття 144 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону №280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із пунктом 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

За правилами частин першої, другої статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать:1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Отже, міська рада на пленарному засіданні вирішує відповідно до закону питання регулювання земельних відносин шляхом прийняття актів у формі рішень, в т. ч. у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Як установлено судом, заяву позивача про затвердження проекту землеустрою на даний час не розглянуто та щодо вказаної заяви Горохівська міська рада жодного рішення не приймала.

Так, відповідно до витягу з протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, благоустрою від 04 листопада 2021 року №11/2021 питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 (для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6987 га, яка розташована за межами населеного пункту села Пірванче, кадастровий номер 0720886100:00:001:0589) рекомендовано виключити з порядку денного до детального вивчення так як на одну ділянку є розроблено 2 проекти. Результат голосування: «За» - 5; «Проти» - 0, «Утрималося» - 0 (арк. спр. 84-85).

Як установлено судом, рішенням Горохівської міської ради від 10 вересня 2021 року №12-106/2021 громадянину ОСОБА_2 також було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,62 га за межами населеного пункту села Пірванче Луцького району Волинської області (арк. спр. 74).

В подальшому, було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 1,6174 га, яка розташована за адресою: Волинська область, Луцький район, за межами населеного пункту села Пірванче (арк. спр. 86-88).

У відзиві на позовну заяву відповідач повідомив, що вказане рішення стосується тієї ж самої земельної ділянки, на яку претендує ОСОБА_1 .

Слід зазначити, що чинним законодавством закріплено два альтернативні варіанти правомірної поведінки органу, у разі звернення до нього особи із відповідним клопотанням: про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

Відсутність належним чином оформленого рішення (рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову у передачі земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду) після спливу встановленого законом двотижневого строку розгляду заяви (клопотання) особи свідчить про те, що даний орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Відповідно до інформації із офіційного сайту Горохівської міської ради після 04 листопада 2021 року (дата засідання постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, благоустрою, на якому питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_1 виключено з порядку денного до детального вивчення) засідання сесії Горохівської міської ради проводилися неодноразово, однак як установлено судом заява ОСОБА_1 від 03 листопада 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту площею 1,6987 га вирішена так і не була.

Отже, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що у даному випадку має місце протиправна бездіяльність відповідача Горохівської міської ради, яка наділена повноваженнями або затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати її у власність або відмовити у передачі земельної ділянки у власність чи залишити клопотання без розгляду, однак жодного рішення не прийняла.

Відтак, з урахуванням обставин, встановлених в ході розгляду даної справи, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Горохівської міської ради щодо не розгляду на засіданні сесії міської ради з прийняттям відповідного рішення заяви ОСОБА_1 від 03 листопада 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту площею 1,6987 га, яка знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, село Пірванче, кадастровий номер 0720886100:00:001:0589 та зобов'язання відповідача розглянути на засіданні сесії міської ради вказану заяву та за наслідками розгляду прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Відповідно до частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення суду також зазначаються порядок і строк виконання судового рішення, надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.

У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/202, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому, Указом Президента України 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Таким чином, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України від 12 травня 2015 року №389-VIII.

Законом України від 24 березня 2022 року №2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до ЗК України.

Так, вказаним законом розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:

5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.

Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.

Відтак, суд доходить висновку про існування обставин, що унеможливлюють виконання відповідачем рішення суду в зобов'язальній частині, а тому відповідно до частини третьої статті 378 КАС України дають підстави для відстрочення виконання судового рішення в цій частині до усунення таких обставин.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд виходить із того, що часткове задоволення позовних вимог зумовлене обрання судом ефективного способу захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача протиправними діями/рішення відповідача.

Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача необхідно стягнути судовий збір в сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок), який сплачений відповідно до квитанції від 08 лютого 2022 року №0.02448880100.1 (арк. спр. 6) та зарахований до спеціального фонду Державного бюджету, що підтверджується відповідною випискою (арк. спр. 62).

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Горохівської міської ради (45701, Волинська область, Луцький район, місто Горохів, вулиця Шевченка, будинок 17, ідентифікаційний код юридичної особи 04051276), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Горохівської міської ради щодо не розгляду на засіданні сесії міської ради з прийняттям відповідного рішення заяви ОСОБА_1 від 03 листопада 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту площею 1,6987 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0720886100:00:001:0589.

Зобов'язати Горохівську міську раду розглянути на засіданні сесії міської ради заяву ОСОБА_1 від 03 листопада 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту площею 1,6987 га, яка знаходиться за адресою: Волинська область, Луцький район, село Пірванче, кадастровий номер 0720886100:00:001:0589 та за наслідками розгляду прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом .

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Відстрочити виконання рішення суду у зобов'язальній частині до припинення (скасування) воєнного стану в Україні.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Горохівської міської ради судовий збір в сумі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 26 квітня 2022 року.