18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
21 квітня 2022 року Справа № 925/1808/21
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання - Пріхно Л.А.,
за участі представників сторін:
від позивача - Гуменюк І.П. - адвокат,
від відповідача - Сторчоус О.В. - адвокат,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом акціонерного товариства “Українська залізниця”, м.Київ,
в особі регіональної філії “Львівська залізниця”, м. Львів
до державного підприємства “Чигиринське лісове господарство”,
м. Чигирин, Черкаської області
про стягнення 66 120 грн. 00 коп.,
До Господарського суду Черкаської області звернулося з позовом акціонерне товариство “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Львівська залізниця” до державного підприємства “Кам'янське лісове господарство” про стягнення з відповідача 66 120 грн. 00 коп. штрафу за неправильно зазначену у накладній масу вантажу.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04 січня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 01 лютого 2022 року клопотання відповідача про поновлення пропущеного процесуального строку для подання відзиву на позов задоволено, а відзив на позов прийнято до розгляду. Заяву відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення.
Розгляд справи №925/1808/21 вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Розгляд справи по суті призначено на 10 год. 00 хв. 04 березня 2022 року.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 04 березня 2022 року замінено відповідача - державне підприємство “Кам'янське лісове господарство” на його правонаступника - державне підприємство “Чигиринське лісове господарство”. Відкладено розгляд справи по суті на 10 год. 30 хв. 07 квітня 2022 року.
В судовому засіданні, яке відбулося 07 квітня 2022 року суд відклав розгляд справи по суті на 10 год. 00 хв. 21 квітня 2022 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю з підстав наведених у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві та зазначав, що в складених актах загальної форми №1181 від 29 вересня 2021 року та №8373 від 30 вересня 2021 року зазначено різну масу вантажу.
Комерційний акт не є належним доказом, оскільки наявні розбіжності між актами загальної форми, а також не вказано ідентифікаційних ознак засобу ваговимірювального пристрою на якому відбувалося зважування вагону.
Вагон з вантажем відчеплено для перевірки 29 вересня 2021 року, а зважування відбулося вже наступного дня - 30 вересня 2021 року, проте підстав неможливості зважування вагону в день його відчеплення позивачем не вказано.
Зважування вагону, всупереч Правил та Статуту, було проведено на станції Здолбунів, а не на станції призначення вантажу, тобто до дня вивантаження/видачі/здачі вантажу одержувачу.
В комерційному акті серед підписантів зазначено лише одну особу, якій статтею 10 Правил надано відповідні повноваження, а саме: заступник начальника станції Климчук А.В. Інші підписанти акту - агент комерційний Місюра О.І. та приймальник поїздів Жванська Н.В. - не наділені правом здійснення перевірки вантажів та підпису необхідних документів.
Також відповідач вказував, що позивачем не доведено той факт, що підписанти комерційного акту є саме працівники залізниці, а також не надано суду доказів, що підтверджували б вжиття заходів, спрямованих на забезпечення прав та законних інтересів отримувача вантажу щодо його присутності під час проведення перевірки.
Складання позивачем акту загальної форми виключає складання
ним комерційного акту.
Відповідач також вказує про необґрунтованість визначення розміру штрафу.
Зокрема, згідно накладної №42101303 від 23 вересня 2021 року, розмір провізної плати визначений у сумі 12 856,00 грн. Натомість, позивач у розрахунку вказує інший (більший) розмір провізної плати - 13 224, 00 грн., що стало безпідставному визначенню підвищеної загальної суми штрафу у розмірі 66 120, 00 грн.
Враховуючи вищенаведене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
У відповіді на відзив позивач не погоджується з доводами відповідача викладеними у відзиві та зазначав, що акти загальної форми складалися для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу (затримки вагону, відчеплення вагону, виявлення комерційної несправності, контрольного зважування).
Акти підписано особами, які брали участь у засвідченні обставин, що стали підставою для складання відповідного акта.
Пунктом 10 Правил складання актів чітко передбачає посади трьох осіб, які мають право підписувати комерційні акти. Комерційний акт №350002/108, підписано заступником начальника станції Климчук А.В., агентом комерційним ОСОБА_1 та приймальником поїздів Жванська Н.В., що є працівником станції, який особисто здійснював перевірку.
Агент комерційний Місюра О.І. є працівниця станції, яка особисто здійснювала перевірку та діяла відповідно до ч. 5.22 5 Розділу своєї посадової інструкції, а саме виконує завдання та обов'язки згідно п.2 “Інструкції прийомоздавача вантажу”, яка затверджена наказом Укрзалізниці №157-Ц від 02 квітня 2002 року та п.4 зазначеної інструкції в частині підписання комерційних актів, як завідувач вантажного двору.
Одержувач не брав участь у контрольному зважуванні вагону, оскільки дане зважування здійснювалося не на станції призначання, а на шляху слідування вантажу. Пункт 10 Правил складання актів не містить імперативного припису щодо обов'язкової участі одержувача у засвідченні обставин перевантаження вагону.
Комерційний акт №350002/108 складено із дотриманням строків передбачених п. 4 Правил складання актів, тобто не пізніше наступної доби та із дотриманням вимог ст.129 Статуту залізниць України та Правил складання актів.
У відповідності до п. 7 Правил приймання вантажів до перевезення, маса вантажів, які перевозяться навалом, насипом, наливом, визначається зважуванням на вагонних вагах. Допускається використання інших типів ваг, крім вагонних, за умови їх відповідності вимогам законодавства про метрологію.
Засоби вимірювальної техніки, які перебувають у власності залізниць та організацій обліковуються залізницями.
Записи у книгу обліку контрольних зважувань (форми ГУ-78) проводяться у випадку перевірки маси вантажу з ініціативи залізниці, витяг з якої додано до відповіді на відзив.
Факт виявлення невідповідності маси вантажу засвідчено саме у комерційному акті.
Комерційний акт не може визнаватися недійсним на підставі того, що станцією Здолбунів складено акти загальної форми для засвідчення певних обставин. Водночас відповідач не спростовує того факту, що представником лісового господарства визнано факт навантаження спірного вагону понад його вантажопідйомність про, що свідчать документи надані представником під час вивезення надлишку вантажу автомобілем.
Згідно Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України, зокрема таблиці 1, для перевезення вантажу в універсальному вагоні вантажу від 58 до 62 тонн включно розрахунковою масою є 60 тонн. Як зазначено в розрахунку суми штрафу ДП “Кам'янське лісове господарство” розрахункова маса становить 70 т, оскільки було виявлено надлишок вантажу у розмірі 8 150 кг (60 000+8150 = 68150 кг), а тому розрахункова маса повинна становить 70 тонн.
Відповідно і провізна плата становить 13 224,00 грн., а тому розрахунок штрафу є вірним.
У зв'язку з вищенаведеним, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
В судовому засіданні, яке відбулося 21 квітня 2022 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/1808/21.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Звертаючись до суду з відповідним позовом про стягнення з відповідача 66 120 грн. 00 коп. штрафу, позивач стверджував, що відповідачем було невірно вказано масу вантажу в накладній від 23 вересня 2021 року за №42101303, в зв'язку з чим згідно ст. 122 Статуту залізниць України (далі - Статут) з відправника (відповідача) стягується штраф у розмірі визначеному ст. 118 Статуту.
Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 23 вересня 2021 року державним підприємством “Кам'янське лісове господарство” за залізничною накладною №42101303 у вагон №91517284 на станцію призначення Рожище Львівської залізниці було відвантажено пиловочник різних порід дерева, загальною масою 60 000 кг. Спосіб визначення маси - на кранових вагах, заводський №3136.
В Додатку 3 “Пояснення щодо заповнення накладної” до Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21 листопада 2000 року № 644 зазначено, що в графі 24 накладної “Маса вантажу, визначена відправником” заповнюється, якщо маса вантажу визначена відправником. Вказуються маса у кілограмах брутто вантажу, загальна маса відправки (прописом). В графі 25 накладної “Маса вантажу, визначена залізницею” заповнюється, якщо масу вантажу визначено залізницею. Маса вказується у кілограмах (маса брутто вантажу), загальна маса відправки (прописом)
З копії накладної №42101303 вбачається, що маса вантажу визначена відправником (графа 24 накладної).
З даних залізничної накладної вбачається, що навантаження вагону здійснювалося засобами відправника (відповідача у справі), правильність внесених до накладної відомостей підтверджено підписом представника вантажовідправника, у відповідності до п. 2.3. Правил оформлення перевізних документів.
Згідно ст. 24 Статуту залізниць вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній.
Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
По прибуттю потягу на станцію Здолбунів Львівської залізниці працівниками залізниці 30 вересня 2021 року на підставі показників тензометричної ваги та актів загальної форми ГУ-23 №1181 та №8373 даний вагон було відчеплено для контрольного комісійного зважування.
Результати комісійного зважування було зафіксовано у комерційному акті №350002/108 від 30 вересня 2021 року, де зазначено, що працівниками станції Здолбунів Львівської залізниці проведено контрольне комісійне зважування маси вантажу на 150 тн. трьохплатформенних електронних тензометричних вагах:
- у вагоні №91517284 було відправлено вантаж “пиловочник всяких пород дерева”, маса нетто 60 000 кг, тара 30 100 кг, вантажопідйомність вагону - 60000 кг, в дійсності виявилось: маса нетто 68 150 кг, маса брутто - 98 250 кг, що більше проти документа та вантажопідйомності на 8 150 кг.
Для усунення перевантаження у вагоні понад вантажопідйомність, вантаж із вагона №91517284 в кількості 9 250 кг, забрано та вивезено за межі станції Здолбунів представником відповідача на підставі розпорядження та розписки. Спірний вагон відправлено на станцію призначення і видано одержувачу.
Тобто, відповідач своїми діями фактично визнав обставини перевантаження у вагоні понад вантажопідйомність (60 000 кг).
Згідно показників ЗВВТ даний вагон навантажено понад норму, що в свою чергу загрожувало безпеці руху у відповідності до Правил технічної експлуатації вагонів розділ 15 п. 15.27.
Підставою для покладення на відправника відповідальності за неправильне зазначення ним відповідних відомостей є акт загальної форми або комерційний акт, складений у випадках, передбачених ст.129 Статуту. Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами складання актів.
Відповідно до п. 2, п. 3 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 28 травня 2002 року №3342 комерційні акти складаються для засвідчення обставин невідповідності найменування, маси і кількості місць наявного вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеним у перевізних документах. Дані з комерційному акті зазначаються на підставі перевізних документів та виявлених обставин.
Акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності:
утрати документів, прикладених відправником до накладної;
затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства;
неочищення вагонів від залишків вантажу та сміття після вивантаження засобами одержувача;
неочищення зовнішньої поверхні цистерн та бункерних напіввагонів після наливу і зливу;
подачі залізницею неочищених вагонів під завантаження засобами відправника, порту, пристані;
відсутності пломб, запірно-пломбувальних пристроїв (далі - ЗПП) на вагоні (контейнері), якщо в перевізних документах є відмітка про пломби (ЗПП), пошкодження пломб (ЗПП) або заміни їх, а також виявлення в процесі перевезення або на станції призначення пломб (ЗПП) на вагонах (контейнерах) з нечіткими відбитками;
пошкодження або втрата наданих залізницею перевізних пристосувань;
відмови вантажовласника від підписання: облікової картки виконання плану перевезень вантажів, накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами (контейнерами);
самовільного зайняття залізницею вагонів і контейнерів, що належать підприємствам, організаціям, установам або орендовані ними;
затримки вагонів (контейнерів), пов'язаної з митним оформленням вантажу, а також затримки через недодання чи неналежне оформлення відправником документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил;
в інших випадках для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акта.
Акт загальної форми підписується особами, які беруть участь у засвідченні обставин, що стали підставою для складання акта, але не менше як двома особами.
Як зазначається на першій сторінці комерційного акту №350002/108, що останній складено 30 вересня 2021 року ст. Здолбунів на додаток акта № 8373 від 30 вересня 2021 року.
Акт загальної форми №8373 від 30 вересня 2021 року складено у зв'язку з комерційною несправністю та спірний вагон затримано згідно акту загальної форми №1181.
У акті загальної форми № 1181 позивачем зазначено, що у залізниці виникла підозра на завантаження вагону №91517284 понад його вантажопідйомність. Тобто під час руху вагона на шляху слідування.
Розділ Д комерційного акту містить опис виявленого із зазначенням кількості недостачі або надлишку. Зокрема, у Розділі Д Комерційного акту №350002/108 зазначається, що він складений при комісійному зважуванні вагону № 81517284, на 150 тн. трьохплатформенній електронній тензометричній вазі, клеймо 2021 та на підставі актів загальної форми №1181, 8373 відповідно.
Вказаний вагон було затримано, про що внесено відмітку у графу 49 накладної. Лише після цього позивачем було проведено контрольне комісійне зважування з відчепленням вагону, що надало підставу залізниці скласти комерційний акт №350002/108.
Відомості зазначені у актах загальної форми №8373, №1181 не можуть бути підставою для підтвердження невідповідності маси вантажу, вказані акти лише засвідчують факт затримки. Акти загальної форми підписано двома особами.
Згідно п. 10 Правил складання актів (стаття 129 Статуту) комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.
Отже, у пункті 10 цих Правил визначено перелік осіб-працівників залізниці, які мають право підписувати комерційні акти в силу їх посадового становища (начальник станції (його заступник) і начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи)), а також працівники залежно від обставин їх особистої участі у перевірці вантажу, який прибув на станцію залізниці. За наявності трьох підписів зазначених працівників залізниці комерційний акт вважатиметься таким, що складений згідно з вимогами пункту 10 Правил складання актів.
Таким чином, у наведеному пункті імперативно визначено суб'єктний склад працівників залізниці, які є уповноваженими особами на підписання комерційних актів, однак зазначена норма не виключає можливості залучення до складання комерційного акта й інших працівників залізниці поряд з особами, підписи яких є обов'язковим реквізитами комерційного акта.
Комерційний акт №350002/108 підписано заступником начальника станції Климчук А.В., агентом комерційним ОСОБА_1 та приймальником поїздів Жванською Н.В., що є працівником станції, яка особисто здійснювала перевірку.
Агент комерційний Місюра О.І. є працівником станції, яка особисто здійснювала перевірку та діяла відповідно до п. 5.22 Розділу 5 своєї посадової інструкції, а саме виконує завдання та обов'язки згідно п.2 “Інструкції прийомоздавача вантажу”, яка затверджена наказом Укрзалізниці №157-Ц від 02 квітня 2002 року та п.4 зазначеної інструкції в частині підписання комерційних актів, як завідувач вантажного двору.
Якщо в штаті структурного підрозділу залізниці не передбачено посади начальника вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи), то на підставі наказу начальника такого підрозділу залізниці чи відповідно до робочої (посадової) інструкції іншого працівника залізниці має бути уповноважено на підписання від імені залізниці комерційних актів для забезпечення вимоги щодо їх оформлення за підписом трьох осіб, перелік яких визначено пунктом 10 Правил складання актів, і такими доказами можуть підтверджуватися повноваження осіб на підписання комерційного акта. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 21 травня 2018 року у справі №916/2001/17, від 23 червня 2018 року у справі №916/1993/17 та у справі №916/2450/17 від 23 листопада 2018 року.
У даному випадку одержувач не брав участь у контрольному зважуванні вагону, оскільки відповідне зважування здійснювалося не на станції призначання, а на шляху слідування вантажу. Пункт 10 Правил складання актів не містить імперативного припису щодо обов'язкової участі одержувача у засвідченні обставин перевантаження вагону.
Комерційний акт №350002/108 складено із дотриманням строків передбачених п. 4 Правил складання актів, тобто не пізніше наступної доби. Оскільки підозру на завантаження вагону понад його вантажопідйомність виявлено 29 вересня 2021 року, факт перевантаження вагону понад вантажопідйомність підтверджено контрольним комісійним зважуванням 30 вересня 2021 року. Правила перевезення вантажів не зобов'язують вказувати підстави зважування вантажу у той чи інший день у комерційному акті.
Отже, доводи відповідача про порушення позивачем п. 4 Правил складання актів судом відхиляються з наведених вище підстав.
Комерційний акт №350002/108 від 30 вересня 2021 року складено із дотриманням вимог ст.129 Статуту залізниць України та Правил складання актів.
Комерційний акт підписаний посадовими особами залізниці, які відповідають за достовірність відомостей, зазначених у акті, що відповідає вимогам пункту 10 Правил складання актів.
Згідно ч. 5 ст. 307 Господарського кодексу України, яка кореспондуються з вимогами ч. 4 ст. 909 та ч. 1 ст. 920 Цивільного кодексу України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначається транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 6 Статуту визначено, що накладна є основним перевізним документом встановленої форми, оформленим відповідно до цього Статуту та Правил, і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.
Відповідно до ст. 122 Статуту за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у п'ятикратному розмірі провізної плати згідно зі статтею 118 цього Статуту, при цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Статтею 118 Статуту визначено, що за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
За ст. 129 Статуту обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення таких обставин:
а) невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах;
б) у разі виявлення вантажу, багажу чи вантажобагажу без документів або документів без вантажу, багажу чи вантажобагажу;
в) псування, пошкодження вантажу, багажу і вантажобагажу;
г) повернення залізниці вкраденого вантажу, багажу або вантажобагажу.
Залізниця зобов'язана скласти комерційний акт, якщо вона сама виявила зазначені вище обставини або якщо про існування хоча б однієї з них заявив одержувач або відправник вантажу, багажу чи вантажобагажу. В усіх інших випадках обставини, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу і вантажобагажу і які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, оформляються актами загальної форми. Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами.
Як зазначалося вище, результати комісійного зважування вантажу у відповідності до ст. 129 Статуту залізниць України, пункту 2 Правил складання актів підтверджується комерційним актом №350002/108 від 30 вересня 2021 року.
Відповідно до пункту 2 Правил складання актів комерційні акти складаються для засвідчення таких обставин, зокрема, невідповідності найменування, маси і кількості місць наявного вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеним у перевізних документах.
Дані в комерційному акті зазначаються на підставі перевізних документів та виявлених обставин.
Згідно Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21 листопада 2000 року N644 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2000 року за N 863/5084, відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих Правил, в тому числі графу “Маса вантажу визначена відправником” та в яких вказується маса у кілограмах брутто вантажу, загальна маса відправки (прописом). Правильність внесених у накладну відомостей представник відправника підтверджує своїм підписом.
Отже, саме на відправника покладається обов'язок заповнення комплекту перевізних документів, а також надається можливість, до укладання договору перевезення, перевірити внесені до перевізного документу відомості і при необхідності скласти новий документ.
Судом встановлено, що у накладній №42101303 правильність внесених відомостей підтвердив своїм підписом представник відправника - відповідача Бровко О.С.
Пунктом 5 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21 листопада 2000 року, встановлено, що загальна маса вантажу визначається зважуванням (на вагонних, вантажних, елеваторних та інших вагах) або іншим способом, тип ваг указується в накладній. Маса вантажу визначається відправником. Про спосіб визначення маси вантажу відправник зобов'язаний зазначити в накладній. Ваговимірювальні технічні засоби відправників (одержувачів) мають бути повірені органами Держспоживстандарту та взяті на облік залізницею відповідно до Інструкції про порядок застосування ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті.
Згідно п. п. 2.1., 2.3. Інструкції про порядок застосування засобів ваговимірювальної техніки на залізничному транспорті України, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 31 липня 2012 року №442 засоби ваговимірювальної техніки (далі - ЗВВТ), які перебувають у власності як залізниць, так і організацій, які не належать до сфери управління Укрзалізниці (далі - сторонні організації), підлягають обліку залізницями.
В матеріалах справи міститься технічний паспорт засобу вагоновимірювальної техніки (ЗВВТ) №052-Е, станція: Здолбунів Львівської залізниці, власник ЗВВТ: ВСП “Рівненська дирекція залізничних перевезень”, вид ЗВВ: тензометричні, модифікація ЗВВТ: ТВВ-150-50-20,5(12), номер під яким ЗВВТ внесені до Державного реєстру ЗВТ України: У 1921-5, заводський номер - 29880, залізничний номер - 052-Е. Строк експлуатації встановлений виробником - 10 років.
З технічного паспорту вбачається, що 10 червня 2021 року ЗВВТ пройшов повірку, вага придатна до подальшої експлуатації.
У відповідності до пункту 7 Правил приймання вантажів до перевезення, маса вантажів, які перевозяться навалом, насипом, наливом, визначається зважуванням на вагонних вагах. Допускається використання інших типів ваг, крім вагонних, за умови їх відповідності вимогам законодавства про метрологію.
Правила складання актів не передбачають обов'язок залізниці зазначати в комерційному акті заводський або залізничний номер ЗВВТ.
Відповідно до Інструкції з ведення станційної комерційної звітності, записи у Книгу обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагонах форми ГУ-78 проводяться у випадку перевірки маси вантажу з ініціативи залізниці відповідно до ст. 24 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 1998 року №457.
Як вбачається з книги обліку контрольних зважувань та перевірки кількості вантажу у вагоні ф. ГУ-78, 30 вересня 2021 року на вагонних вагах ТВВ-150 (зав. №29880) було здійснено переважування вагону №91517284 на станції зважування Здолбунів Львівської залізниці, за наслідками чого було виявлено: брутто 98250 кг, тара вагону 30 100 кг, нетто (фактична) 68 150, нетто (за документами) 60 000 кг, перевантаження + 8 150 кг.
Відповідно до п. 3 Правил складання актів, акти загальної форми складаються для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу, багажу та вантажобагажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності: в інших випадках для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акта.
Акти загальної форми №1181 та №8373 складено для засвідчення обставини затримки вагону, відчеплення, виявлення комерційної несправності, контрольного зважування. Факт виявлення невідповідності маси вантажу засвідчено у комерційному акті засвідчено невідповідність маси вантажу відповідно до п. 2 Правил складання актів.
Відповідач не спростовує того факту, що представником ДП “Кам'янське лісове господарство” визнано факт навантаження спірного вагону понад його вантажопідйомність про що свідчать документи надані представником під час вивезення надлишку вантажу автомобілем.
Відповідно до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги Тарифне керівництво №1 (затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26 березня 2009 року №317), для розрахунку плати за перевезенння вантажу потрібно:
За Тарифним керівництвом N4 залізниць України визначити відстань від станції відправлення до станції призначення. Згідно Тарифного керівництва N4 (що призначено для визначення тарифної відстані перевезення вантажів по залізниці України) відстань від станції Кам'янка Одеської залізниці до станції Рожище Львівської залізниці становить 646 км. Тарифна відстань становить: 646 км. (графа 30 “Тарифні відмітки” перевізного документу).
Визначити, до якого виду відправки належить вантаж, що пред'являється для перевезення, - вагонної, контейнерної або дрібної, і застосувати відповідні правила визначення плати за перевезення.
Якщо партія вантажу, що пред'являється до перевезення, вважається вагонною відправкою, - визначити, вагон якого типу буде використано для перевезення: вагон - (універсальний) - інший (гафи 20 та 29 накладної).
Визначити розрахункову масу вагонної відправки відповідно до таблиці 1 пункту 4 розділу ІІ Тарифного керівництва N1 - для вагона №9157284 масою 68 150 кг розрахункова маса становить 70 тон.
Визначити належність вагона - вагон власний.
Згідно до п. 1.1. розділу ІV Тарифного керівництва N1 вибрати тарифну схему для вантажів вагонними відправками в універсальних вагонах, у яких пред'являється до перевезення вантаж (тарифна схема №1).
Згідно до п. 1.1.5 розділу ІІ при перевезенні вантажів у власних вагонах базова ставка плати з урахуванням розрахункової маси вантажу визначається як для власного або орендованого вагона (далі-І) помножено на коефіцієнт підвищення тарифу та на розрахункову масу вантажу (див. додаток 4).
2,613 коефіцієнт підвищення тарифу для даного вантажу (наказ Міністерства інфраструктури України від 11 серпня 2021 року №418).
Отже, провізна плата вантажу у вагоні №91517284 масою 68 150 кг (розрахункова маса 70 т згідно розділу ІІ п.. 4.3. Тарифного керівництва N1) становить:
(І) - 5061 грн. (вартість перевезення за відстань від 601 км до 650 км)
5061 грн. х2,613=13 224 грн. 39 коп. = 13 224 грн. 00 коп.
Згідно п. 5.1., 5.2. розділу ІІ Тарифного керівництва N1 проводиться округлення до цілих гривень, суми до 0,49 грн. не враховується від 0,5 до 0,99 грн. збільшується до цілих гривень.
При цьому судом було також враховано, що приписами частини першої статті 916 ЦК України визначено, що за перевезення вантажу стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Частиною першою статті 307 ГК України встановлено обов'язок вантажовідправника сплатити перевізнику за перевезення вантажу встановлену плату. Статтею 311 ГК України передбачено, що плата за перевезення вантажів та виконання інших робіт, пов'язаних з перевезенням, визначається за цінами, встановленими відповідно до законодавства.
Отже, законодавцем передбачено встановлення державних регульованих тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом, що зумовлює визначення плати за перевезення вантажу залізницею із застосуванням тарифних схем, що встановлені Розділом IV. Ставки плати за перевезення Збірника тарифів на перевезення вантажів.
Законодавцем розмежовано поняття “провізна плата”, яка є регульованим державою тарифом за надання залізницею послуг з перевезення вантажів, та “інші платежі“, що справляються за надання (виконання) інших, пов'язаних з перевезенням послуг і робіт.
Вищевказані правові висновки вказані постанові КГС ВС від 05 листопада 2020 року у справі № 910/13491/19.
Тобто, сторони самостійно не можуть встановлювати або змінювати розмір провізної плати в договорі, а тому зазначена відповідачем у накладній провізна плата в розмірі 12 856 грн. 00 коп. по своїй суті є невірною та судом до уваги не приймається для розрахунку штрафу.
Згідно ст. 122 Статуту залізниць України за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту.
У відповідності до ст. 118 Статуту залізниць України штраф встановлюється у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
13 224 грн. 00 коп. х 5= 66 120 грн. 00 коп.
Отже, розрахунок штрафу здійснено позивачем вірно.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Надані позивачем суду письмові докази в підтвердження обставин невірного зазначення в накладній маси вантажу, на думку суду, є більш вірогідними ніж ті, що надав відповідач в спростування даних обставин.
Оцінюючи зібрані у справі докази, суд дійшов наступних висновків:
перевезення вантажу здійснювалося залізничним транспортом по маршруту зазначеному в накладній;
в накладній саме відповідачем було зазначено масу вантажу - 60 000 кг;
ваги на яких було здійснено перевірку маси вантажу були придатні для зважування та пройшли відповідну повірку;
факт розходження даних про масу вантажу вказаної у перевізних документах з даними виявленими при зважуванні на вагах підтверджується належними та допустимими доказами.
В добровільному порядку штраф відповідачем не сплачено, його розмір є вірним, строк сплати настав.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню 66 120 грн. 00 коп. штрафу.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 129, 185, 237, 238, 240 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з державного підприємства “Чигиринське лісове господарство”, вул. Черкаська, 77, м. Чигирин, Черкаської області, ідентифікаційний код 00993449 на користь акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Львівська залізниця”, вул. Гоголя, 1, м. Львів, ідентифікаційний код 40081195 - 66 120 грн. 00 коп. - штрафу та 2 270 грн. 00 коп. судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 27 квітня 2022 року.
Суддя А.В.Васянович