Справа №: 630/151/22
Провадження № 3/630/51/22
Іменем України
27 квітня 2022 рокум. Люботин
Суддя Люботинського міського суду Харківської області Малихін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надійшла від Відділення поліції № 2 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області, про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, з вищою освітою, не одруженого, який (зі слів) здійснює діяльність як фізична особа - підприємець, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення ВАВ № 345550 від 12 квітня 2022 року, ОСОБА_1 12 квітня 2022 року о 10-30 год. в м. Люботин на вул. Шевченко, 106, на ринку, всупереч вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме сигаретами, без марок акцизного податку та без ліцензії.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своє провини у вчиненні правопорушення не визнав та пояснив, що 12 квітня 2022 року він перебував в м. Люботин на території ринку, та коли він завантажував до багажнику свого автомобіля придбані на ринку солодощі, каву та сигарети, до нього підійшли поліцейські та звинуватили у здійсненні торгівлі сигаретами. Він це заперечував, але вони його пояснення не взяли до уваги.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачено накладення адміністративного стягнення такий вид порушення правил торгівлі як роздрібна торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до ст. 15 цього ж Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Відповідно до ст. 251 КУпАП будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
Отже лише поліцейський уповноваженого підрозділу Національної поліції України наділений правом розпочинати провадження в справі про адміністративне правопорушення, збирати докази, одним з яких є протокол про адміністративне правопорушення, та висувати особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення. Суд наділений лише процесуальним правом розгляду справи про адміністративне правопорушення, але не уповноважений на зміну чи корегування суті адміністративного правопорушення, визначеного в протоколі.
В письмових поясненнях від 12 квітня 2022 року, доданих до протоколу ВАВ № 345550 від 12 квітня 2022 року, ОСОБА_1 заперечив те, що він здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами, наголосив на тому, що під час завантаження солодощів і сигарет до багажника свого автомобіля до нього підійшли поліцейські.
З огляду на те, що єдиним доказом в справі є лише протокол про адміністративне правопорушення ВАВ № 345550 від 12 квітня 2022 року, в якому наявний запис ОСОБА_1 про незгоду з викладеними у ньому обставинами правопорушення, неможливо однозначно визначити, чи дійсно ОСОБА_1 на ринку здійснював продаж тютюнових виробів як суб'єкт господарської діяльності чи як фізична особа.
З огляду на встановлені обставини, в діях ОСОБА_1 вбачаються можливі ознаки правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП - торгівля тютюновими виробами з рук або у приміщеннях чи територіях, заборонених законом. Це, в свою чергу, виключає наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне провадження по справі закрити.
Згідно з актом вилучення від 12 квітня 2022 року у ОСОБА_1 були вилучені тютюнові вироби різного найменування та різних виробників в загальній кількості 936 пачок та передані на зберігання в Відділення поліції № 2 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області.
Відповідно до ст. 265 КУпАП вилучені речі зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх конфіскують або повертають володільцеві.
Керуючись ст.ст. 247, 256, 265, 278, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Тютюнові вироби різного найменування та різних виробників в загальній кількості 936 пачок, вилучені у ОСОБА_1 на підставі акту вилучення від 12 квітня 2022 року, складеного ДОП Відділення поліції № 2 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області Сополєвим М.С., повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Постанова може бути оскаржена протягом 10-ти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подачі особою, щодо якої її винесено, та її захисником, а також потерпілим апеляційної скарги до органу, який виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Суддя О. О. Малихін