Ухвала від 21.04.2022 по справі 712/2759/22

712/2759/22

1-кс/712/1298/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" квітня 2022 р. слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкаси) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором Другого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 червня 2021 року за № 62021100030000034 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364, ч. 2 ст.367 КК України, про відсторонення від посади

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Куп'янськ Харківської області, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкаси) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Другого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаним клопотанням.

В обґрунтування заявлених в клопотанні вимог зазначає, що Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкаси) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021100030000034 від 25 червня 2021 року за ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 367 КК України.

Наказом виконувача обов'язків начальника Київської митниці ДМС України № 9-о від 05 грудня 2019 року ОСОБА_5 призначений на посаду головного державного інспектора митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України.

ОСОБА_5 , має спеціальне звання радника митної служби ІІІ рангу, згідно Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» є працівником правоохоронного органу, постійно здійснює функції представника влади та, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, з моменту призначення на вказану посаду являється службовою особою правоохоронного органу.

З супровідним листом ДМС України № 24/24-03/7/54 від 16 червня 2020 року до Київської регіональної митниці ДМС України надійшов актуальний Перелік індикаторів ризику, які необхідно вживати для запобігання або мінімізації ризиків посадовими особами митних органів. ( надалі по тексту - «Перелік індикаторів ризику»).

Переліком індикаторів ризику передбачено систему нарахування балів за кожен з існуючих ризиків, які в сумі встановлюють рівень ризику.

Згідно Переліку індикаторів ризику, 30 і більше балів є високим рівнем ризику, за наявності якого необхідним є здійснення митного огляду (переогляду) товарів та інших формальностей, направлених на недопущення порушень законодавства з питань митної справи.

ОСОБА_5 , який є службовою особою та працівником правоохоронного органу і зобов'язаний забезпечувати та здійснювати контроль за дотриманням підприємствами і громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, несумлінно поставився до виконання своїх службових обов'язків, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді ненадходження о державного бюджету України грошових коштів в сумі 13 394 428 гривень 12 копійок.

11 лютого 2021 року для митного оформлення на митний пост «Умань» Київської митниці ДМС України надійшла митна декларація №UA100670/2021/100966, згідно якої ТОВ «Креативспорт» ввезено на митну територію гідроцикли торгової марки «Sea-Doo» виробництва підприємства «BRP» (Мексика), а саме: PWC RXT X RS 300 - 11 штук. (задекларована вартість - 7300,00 доларів США), PWC GTX Pro IBR Rental 130 - 1 штука. (задекларована вартість - 4650,00 доларів США), PWC GTR STD 230 - 3 штуки (задекларована вартість - 6200,00 доларів США), PWC GTI STD 130 - 1 штука (задекларована вартість - 4550,00 доларів США), PWC Spark 3up IBR Trixx 90 - 10 штук (задекларована вартість - 3000,00 доларів США), PWC GTX STD 170 - 4 штуки (задекларована вартість - 5250,00 доларів США), PWC RXP X RS 300 - 5 штук (задекларована вартість - 7300,00 доларів США), PWC GTX Pro Rental 130 - 1 шт. (задекларована вартість - 4600,00 доларів США). Відправником товару являється підприємство «Plusten Trading Corp.» (Corner Hutson&Eyre Street, Blake Building,Suite 302, Belize).

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , до повноважень якого, згідно Посадової інструкції, входить перевірка поданих до митного оформлення товаросупровідних документів, контроль правильності визначення митної вартості товарів, проявив недбалість при вивченні змісту наданих для митного оформлення документів, у яких зокрема містилась інформація про відправника товару - «Plusten Trading Corp.» із місцем реєстрації у Белізі, що є явним застереженням для визначення митної вартості за основним методом, та визнав задекларовану митну вартість вказаних товарів за ціною контракту.

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , не врахував відсутності в товаро-супровідних документах відміток митного органу країни-імпортера, факту поставки з залученням компаній-посередників, одна з яких зареєстрована у офшорній зоні, тобто наявності ризиків, передбачених Переліком індикаторів ризику, які в сукупності становили суму у 35 балів, що становить високий рівень ризику, в тому числі:

п. 1.1.4. - в транспортних документах відсутні відмітки митних органів іноземних держав, які повинні проставлятись при перетині митного кордону (кількість балів, що нараховуються - 15);

п. 2.3.5. - імпорт за зовнішньоекономічними договорами з країни, що входять до переліку офшорних зон (кількість балів, що нараховуються - 10);

п. 3.2.7. - товар слідує з країни виробництва товарів, однак при цьому продавцем виступає посередницька фірма з іншої країни (кількість балів, що нараховуються - 10), що призвело до заниження митної вартості вказаних в митній декларації №UA100670/2021/100966 від 11 лютого 2021 року та внесення головним державним інспектором митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, до АСАУР неправильних відомостей про митну вартість імпортованих товарів.

Згідно висновку експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034:

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC RXT X RS 300 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року становила 14 534,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року, становить 403 562 гривні 47 копійок.

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTX Pro IBR Rental 130 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року, становить 11 559,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року становить 320 957 гривень 14 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTR STD 230 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року, становить 11 389,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року становить 316 236 гривень 83 копійки;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTI STD 130 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року становить 8 584,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року становить 238 351 гривня 80 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC Spark Зuр IBR Тrіхх 90 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року становить 6 629,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року, становить 184 068 гривень 29 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTX STD 170 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року, становить 11 559,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року становить 320 957 гривень 14 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року, становить 14 534,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року становить 403 562 гривні копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, у базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTX Pro Rental 130 станом на дату митного оформлення - 11 лютого 2021 року, становить 11 134,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 11 лютого 2021 року становить 309 156 гривень 37 копійок.

Згідно висновку експерта КНДІСЕ № 1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, загальна сума заниження розмірів ввізного мита та ПДВ за МД №UA100670/2021/100966 від 11 лютого 2021 становить 1 693 593 гривні 39 копійок.

17 лютого 2021 року для митного оформлення на МП «Умань» Київськиї митниці ДМС України надійшла МД № UA100670/2021/101087, згідно якої ТОВ «Креативспорт» ввозено на митну територію гідроцикли торгової марки «Sea-Doo» виробництва підприємства «BRP» (Мексика), а саме: GTX LTD 300 - 12 штуки (задекларована вартість - 7200,00 доларів США). Відправником товару є підприємство «Plusten Trading Corp.» (Corner Hutson&Eyre Street, Blake Building,Suite 302, Belize).

17 лютого 2021 року головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , до повноважень якого, згідно Посадової інструкції, входить перевірка поданих до митного оформлення товаросупровідних документів, контроль правильності визначення митної вартості товарів, проявив недбалість при вивченні змісту наданих для митного оформлення документів, у яких зокрема містилась інформація про відправника товару - «Plusten Trading Corp.» із місцем реєстрації у Белізі, що є явним застереженням для визначення митної вартості за основним методом, та визнав задекларовану митну вартість вказаних товарів за ціною контракту.

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , не врахував відсутності в товаро-супровідних документах відміток митного органу країни-імпортера, факту поставки з залученням компаній-посередників, одна з яких зареєстрована у офшорній зоні, тобто наявності ризиків, передбачених Переліком індикаторів ризику, які в сукупності становили суму у 35 балів, що становить високий рівень ризику, в тому числі:

п. 1.1.4. - в транспортних документах відсутні відмітки митних органів іноземних держав, які повинні проставлятись при перетині митного кордону (кількість балів, що нараховуються - 15);

п. 2.3.5. - імпорт за зовнішньоекономічними договорами з країни, що входять до переліку офшорних зон (кількість балів, що нараховуються - 10);

п. 3.2.7. - товар слідує з країни виробництва товарів, однак при цьому продавцем виступає посередницька фірма з іншої країни (кількість балів, що нараховуються - 10), що призвело до заниження митної вартості вказаних в митній декларації № UA100670/2021/101087 від 17 лютого 2021 року товарів та внесення головним державним інспектором митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, до АСАУР неправильних відомостей про митну вартість імпортованих товарів.

При цьому, АСАУР вже не генерувала обов'язкових до виконання митних формальностей щодо визначення митної вартості вказаних імпортованих товарів, оскільки раніше, 11 лютого 2021 року головний державний інспектор митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 вніс хибні дані про митну вартість таких товарів за МД №UA100670/2021/100966, а тому АСАУР при наступних митних оформленнях «вважала» вказану митну вартість правильною.

Згідно висновку експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель GTX LTD 300 станом на дату митного оформлення - 17 лютого 2021 року становить складала 15 299,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 17 лютого 2021 року становить 425 781 гривня 46 копійок.

Згідно висновку експерта КНДІСЕ № 1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, загальна сума заниження розмірів ввізного мита та ПДВ за МД № UA100670/2021/101087 від 17 лютого 2021 року становить 822 672 гривні 33 копійки.

17 лютого 2021 року для митного оформлення на МП «Умань» Київської митниці ДМС України надійшла МД № UA100670/2021/101088, згідно якої ТОВ «Креативспорт» ввезено на митну територію гідроцикли торгової марки «Sea-Doo» виробництва підприємства «BRP» (Мексика), а саме: GTX LTD 300 - 12 штук (задекларована вартість - 7200,00 доларів США). Відправником товару є підприємство «Plusten Trading Corp.» (Corner Hutson&Eyre Street, Blake Building,Suite 302, Belize).

17 лютого 2021 року головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , до повноважень якого, згідно Посадової інструкції, входить перевірка поданих до митного оформлення товаросупровідних документів, контроль правильності визначення митної вартості товарів, проявив недбалість при вивченні змісту наданих для митного оформлення документів, у яких зокрема містилась інформація про відправника товару - «Plusten Trading Corp.» із місцем реєстрації у Белізі, що є явним застереженням для визначення митної вартості за основним методом, та визнав задекларовану митну вартість вказаних товарів за ціною контракту.

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , не врахував відсутності в товаро-супровідних документах відміток митного органу країни-імпортера, факту поставки з залученням компаній-посередників, одна з яких зареєстрована у офшорній зоні, тобто наявності ризиків, передбачених Переліком індикаторів ризику, які в сукупності становили суму у 35 балів, що становить високий рівень ризику, в тому числі:

п. 1.1.4. - в транспортних документах відсутні відмітки митних органів іноземних держав, які повинні проставлятись при перетині митного кордону (кількість балів, що нараховуються - 15);

п. 2.3.5. - імпорт за зовнішньоекономічними договорами з країни, що входять до переліку офшорних зон (кількість балів, що нараховуються - 10);

п. 3.2.7. - товар слідує з країни виробництва товарів, однак при цьому продавцем виступає посередницька фірма з іншої країни (кількість балів, що нараховуються - 10),

що призвело до заниження митної вартості вказаних в митній декларації №UA100670/2021/101088 від 17 лютого 2021 року та внесення головним державним інспектором митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, до АСАУР неправильних відомостей про митну вартість імпортованих товарів.

При цьому, АСАУР вже не генерувала обов'язкових до виконання митних формальностей щодо визначення митної вартості вказаних імпортованих товарів, оскільки раніше, 11 лютого 2021 року головний державний інспектор митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 вніс хибні дані про митну вартість таких товарів за МД №UA100670/2021/100966, а тому АСАУР при наступних митних оформленнях «вважала» вказану митну вартість правильною.

Згідно висновку експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель GTX LTD 300 станом на дату митного оформлення - 17 лютого 2021 року становить 15 299,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 17 лютого 2021 року становить 425 7 гривня 46 копійок.

Згідно висновку експерта КНДІСЕ № 1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, загальна сума заниження розмірів ввізного мита та ПДВ за МД № UA100670/2021/101088 від 17 лютого 2021 року становить 822 672 гривні 33 копійки.

04 березня 2021 року для митного оформлення на МП «Умань» Київської митниці ДМС України надійшла митна декларація № UA100670/2021/101468, згідно якої ТОВ «Креативспорт» ввезено на митну територію гідроцикли торгової марки «Sea-Doo» виробництва підприємства «BRP» (Мексика), а саме: PWC RXT X RS 300 - 1 штука (задекларована вартість - 7300,00 доларів США), PWC RXP X RS 300 - 8 штук (задекларована вартість -7300,00 доларів США), PWC Wake STD 170 - 1 штука (задекларована вартість - 5350,00 доларів США), PWC GTR STD 230 - 2 штуки (задекларована вартість - 6200,00 доларів США). Відправник товару - підприємство «Plusten Trading Corp.» (Corner Hutson&Eyre Street, Blake Building,Suite 302, Belize).

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , до повноважень якого, згідно Посадової інструкції, входить перевірка поданих до митного оформлення товаросупровідних документів, контроль правильності визначення митної вартості товарів, проявив недбалість при вивченні змісту наданих для митного оформлення документів, у яких зокрема містилась інформація про відправника товару - «Plusten Trading Corp.» із місцем реєстрації у Белізі, що є явним застереженням для визначення митної вартості за основним методом, та визнав задекларовану митну вартість вказаних товарів за ціною контракту.

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , не врахував відсутності в товаро-супровідних документах відміток митного органу країни-імпортера, факту поставки з залученням компаній-посередників, одна з яких зареєстрована у офшорній зоні, тобто наявності ризиків, передбачених Переліком індикаторів ризику, які в сукупності становили суму у 35 балів, що становить високий рівень ризику, в тому числі:

п. 1.1.4. - в транспортних документах відсутні відмітки митних органів іноземних держав, які повинні проставлятись при перетині митного кордону (кількість балів, що нараховуються - 15);

п. 2.3.5. - імпорт за зовнішньоекономічними договорами з країни, що входять до переліку офшорних зон (кількість балів, що нараховуються - 10);

п. 3.2.7. - товар слідує з країни виробництва товарів, однак при цьому продавцем виступає посередницька фірма з іншої країни (кількість балів, що нараховуються - 10),

що призвело до заниження митної вартості вказаних в митній декларації № UA100670/2021/101468 від 04 березня 2021 року та внесення головним державним інспектором митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, до АСАУР неправильних відомостей про митну вартість імпортованих товарів.

При цьому, АСАУР вже не генерувала обов'язкових до виконання митних формальностей щодо визначення митної вартості вказаних імпортованих товарів, оскільки раніше, 11 лютого 2021 року головний державний інспектор митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 вніс хибні дані про митну вартість таких товарів за МД №UA100670/2021/100966, а тому АСАУР при наступних митних оформленнях «вважала» вказану митну вартість правильною.

Згідно висновку експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034:

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC RXT X RS 300 станом на дату митного оформлення - 04.03.2021, складала 14 534,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04 березня 2021 року становить 403 562 гривні 47 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC RXP X RS 300 станом на дату митного оформлення - 04 березня 2021 року становить 14 364,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04 березня 2021 року становить 400 008 гривень 54 копійки;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC Wake STD 170 станом на дату митного оформлення - 04 березня 2021 року становить 11 134,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04 березня 2021 року становить 310 060 гривень 47 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTR STD 230 станом на дату митного оформлення - 04 березня 2021 року складала 10 709,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 04 березня 2021 року становить 298 225 гривень 19 копійок;

Згідно висновку експерта № 1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 року за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, загальна сума заниження розмірів ввізного мита та ПДВ за МД № UA100670/2021/101468 від 04 березня 2021 року становить 666 397 гривень 04 копійки.

14 червня 2021 року для митного оформлення на МП «Умань» Київської митниці ДМС України надійшла митна декларація № UA100670/2021/103646, згідно якої ТОВ «Креативспорт» ввезено на митну територію гідроцикли торгової марки «Sea-Doo» виробництва підприємства «BRP» (Мексика), а саме: PWC GTX STD 230 - 6 штук (задекларована вартість - 6150,00 доларів США), PWC GTX Fish 170 - 1 штука (задекларована вартість - 6150,00 доларів США), PWC Spark 2up IBR Trixx 90 - 1 штука (задекларована вартість - 2850,00 доларів США). Відправник товару - підприємство «Plusten Trading Corp.» (Corner Hutson&Eyre Street, Blake Building,Suite 302, Belize).

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , до повноважень якого, згідно Посадової інструкції, входить перевірка поданих до митного оформлення товаросупровідних документів, контроль правильності визначення митної вартості товарів, проявив недбалість при вивченні змісту наданих для митного оформлення документів, у яких зокрема містилась інформація про відправника товару - «Plusten Trading Corp.» із місцем реєстрації у Белізі, що є явним застереженням для визначення митної вартості за основним методом, та визнав задекларовану митну вартість вказаних товарів за ціною контракту.

Головний державний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , не врахував відсутності в товаро-супровідних документах відміток митного органу країни-імпортера, факту поставки з залученням компаній-посередників, одна з яких зареєстрована у офшорній зоні, тобто наявності ризиків, передбачених Переліком індикаторів ризику, які в сукупності становили суму у 35 балів, що становить високий рівень ризику, в тому числі:

п. 1.1.4. - в транспортних документах відсутні відмітки митних органів іноземних держав, які повинні проставлятись при перетині митного кордону (кількість балів, що нараховуються - 15);

п. 2.3.5. - імпорт за зовнішньоекономічними договорами з країни, що входять до переліку офшорних зон (кількість балів, що нараховуються - 10);

п. 3.2.7. - товар слідує з країни виробництва товарів, однак при цьому продавцем виступає посередницька фірма з іншої країни (кількість балів, що нараховуються - 10),

що призвело до заниження митної вартості вказаних в митній декларації № UA100670/2021/103646 від 14 червня 2021 року та внесення головним державним інспектором митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 , через несумлінне ставлення до своїх службових обов'язків, до АСАУР неправильних відомостей про митну вартість імпортованих товарів.

При цьому, АСАУР вже не генерувала обов'язкових до виконання митних формальностей щодо визначення митної вартості вказаних імпортованих товарів, оскільки раніше, 11 лютого 2021 року головний державний інспектор митного поста « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Київської митниці ДМС України ОСОБА_5 вніс хибні дані про митну вартість таких товарів за МД №UA100670/2021/100966, а тому АСАУР при наступних митних оформленнях «вважала» вказану митну вартість правильною.

Згідно висновку експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034:

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTX STD 230 станом на дату митного оформлення - 14 червня 2021 року становить 12 409,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 14 червня 2021 року становить 335 548 гривень 38 копійок.

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC GTX Fish 170 станом на дату митного оформлення - 14 червня 2021 року становить 13 939,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 14 червня 2021 року становить 376 920 гривень 19 копійок;

- вартість ввезеного з Північної Америки, нового, 2021 року виготовлення, в базовій комплектації гідроцикла торгової марки «Sea-Doo» модель PWC Spark 2up IBR Trixx 90 станом на дату митного оформлення - 14 червня 2021 року становить 6 119,15 $, що згідно офіційного курсу НБУ станом на 14 червня 2021 року становить 165 464 гривні 26 копійок.

Згідно висновку експерта № 1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 року за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034, загальна сума заниження розмірів ввізного мита та ПДВ за МД № UA100670/2021/103646 від 14 червня 2021 року становить 381 015 гривень 57 копійок.

За таких обставин, внаслідок вчинення кримінальних правопорушень Державі завдано збитки в розмірі 4 386 350,66 гривень, що є тяжкими наслідками.

18 квітня 2022 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.

Згідно ч.2 ст. 367 КК України, службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -

карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Відповідно до ч.4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Відповідно до п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Причетність ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до вчинення інкримінованого останньому кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами у їх сукупності, а саме:

- рапортом про виявлення ознак кримінального правопорушення від 24 червня 2021 року;

- експертним висновком експерта Черкаської ТПП ОСОБА_8 № О-615 від 09 липня 2021 року;

- матеріалами виконаного доручення слідчого від 06 липня 2021 року;

- матеріалами виконаного доручення слідчого від 03 серпня 2021 року;

- протоколом огляду від 02 серпня 2021 року;

- протоколом обшуку від 19 серпня 2021 року;

- протоколом огляду від 26 серпня 2021 року;

- висновком експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034;

- висновком експерта №1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 року за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034;

- посадовою інструкцією, затвердженої в.о. начальника Київської митниці Держмитслужби;

- переліком митних формальностей за ВМД № UA100670/2021/100966 (від 11 лютого 2021 року;

- наказом виконувача обов'язків начальника Київської митниці ДМС України № 9-о від 05 грудня 2019 року про призначення ОСОБА_5 на посаду головного державного інспектора митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України;

- рапортом старшого оперуповноваженого Третього оперативного відділу (з дислокацією у м. Черкасах) ТУ ДБР, розташованого у м. Києві, Д.Поліщук, начальника оперативного відділу (з дислокацією у м Черкасах) ТУ ДБР, розташованого у м. Києві, О Шевченко, заступника Директора ТУ ДБР, розташованого у м Києві, Є.Терлецького;

- рапортом старшого оперуповноваженого Третього оперативного відділу (з дислокацією у м. Черкасах) ТУ ДБР, розташованого у м. Києві, Д.Поліщук від 13 грудня 2021 року;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Враховуючи викладене, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, що згідно ч.4 ст. 12 КК України, класифікуються як нетяжкий злочин.

Згідно ч.1 ст.177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до ч.2 ст.177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом

В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено наявність ризиків, передбачених у ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: 1) переховування від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконний вплив на свідків, потерпілих, експертів у цьому кримінальному провадженні;

Доцільність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави пов'язана з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, що спричинило тяжкі наслідки на загальну суму 4 386 350,66 грн. У разі доведення вини, підозрюваному ОСОБА_5 загрожує покарання на строк до п'яти років позбавлення волі з зобов'язанням відшкодувати завдані збитки, що є достатнім стимулюючим фактором переховуватись від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Враховуючи викладене, існує ризик, передбачений п.1) ч.1 ст. 177 КПК України переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду.

Підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнає.

Перебуваючи на робочому місці, підозрюваний ОСОБА_5 матиме можливість знищити чи підробити речі і документи, які мають істотне значення для встановлення істини у вказаному кримінальному провадженні, а саме: речі та документи, що знаходяться за місцем роботи підозрюваного та мають відношення до вчинення останнім кримінального правопорушення; незаконними засобами впливатиме на свідків, експертів та інших учасників кримінального провадження, а тому з метою уникнення кримінальної відповідальності ОСОБА_5 матиме можливість впливу на вказаних вище осіб, що є підставою для його відсторонення від посади.

Враховуючи викладене, існують ризики, передбачені п.п. 2), 3) ч.1 ст. 177 КПК України, знищення, приховування або спотворення будь-якої з речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

В судовому засіданні прокурор та слідчий заявлені в клопотанні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з викладених в ньому підстав.

Захисник ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечив проти задоволення заявлених в клопотанні вимог в зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.

Зазначив, що слідчим та прокурором не доведено належними достатніми достовірними доказами наявність ризиків, передбачених ч.1 ст. 177 КПК України.

Підозрюваний ОСОБА_5 офіційно працевлаштований; має зареєстроване місце проживання; раніше не судимий; за місцем роботи та проживання характеризується позитивно.

Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні останнім кримінальних правопорушень спростовується висновками за результатами перевірки щодо митних оформлень товарів, що імпортовані ТОВ «Фірма «Шарк Лтд», ТОВ «Активспорт», ТОВ «Креативспорт»; надав слідчому судді копії «Довідки про результати тематичної перевірки щодо митних оформлень протягом 2019 - 2021 років, товарів ( транспортних засобів), що імпортовані ТОВ «Фірма Шарк ЛТД», ТОВ Активспорт», ТОВ «Креативспорт», та оформлені у митному відношенні в зоні діяльності Черкаської митниці» від 25 серпня 2021 року та «Довідки про результати тематичної перевірки щодо митних оформлень товарів та транспортних засобів, що надійшли на адреси ТОВ «Фірма Шарк ЛТД», ТОВ Активспорт», ТОВ «Креативспорт», митне оформлення яких здійснено у 2020 - 2021 роках ( до 01 липня 2021 року) у зоні діяльності митного поста «Умань» Київської митниці Держмитслужби» від 28 жовтня 2021 року.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_5 вину у вчиненні інкримінованого останньому кримінального правопорушення не визнав; проти задоволення заявлених в клопотанні вимог заперечив; підтримав доводи захисника.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, надані учасниками докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ч.1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Згідно ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб. Метою застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до ч. 1ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Черкаси) Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021100030000034 від 25 червня 2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України.

Наказом виконувача обов'язків начальника Київської митниці ДМС України № 9-о від 05 грудня 2019 року ОСОБА_5 призначений на посаду головного державного інспектора митного поста «Умань» Київської митниці ДМС України.

ОСОБА_5 , має спеціальне звання радника митної служби ІІІ рангу, згідно Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» є працівником правоохоронного органу, постійно здійснює функції представника влади та, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, з моменту призначення на вказану посаду являється службовою особою правоохоронного органу.

З супровідним листом ДМС України № 24/24-03/7/54 від 16 червня 2020 року до Київської регіональної митниці ДМС України надійшов актуальний Перелік індикаторів ризику, які необхідно вживати для запобігання або мінімізації ризиків посадовими особами митних органів. (надалі по тексту - «Перелік індикаторів ризику»).

Переліком індикаторів ризику передбачено систему нарахування балів за кожен з існуючих ризиків, які в сумі встановлюють рівень ризику.

Згідно Переліку індикаторів ризику, 30 і більше балів є високим рівнем ризику, за наявності якого необхідним є здійснення митного огляду (переогляду) товарів та інших формальностей, направлених на недопущення порушень законодавства з питань митної справи.

Згідно п.8 Посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Умань», затвердженої в.о. начальника Київської митниці Держмитслужби, головний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 зобов'язаний здійснювати аналіз та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю.

ОСОБА_5 , який є службовою особою та працівником правоохоронного органу і зобов'язаний забезпечувати та здійснювати контроль за дотриманням підприємствами і громадянами установленого законодавством порядку переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, несумлінно поставився до виконання своїх службових обов'язків, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді ненадходження до державного бюджету України грошових коштів в сумі 4 386 350,66 гривень.

В обгрунтування заявлених вимог про спричинення тяжких наслідків у вигляді ненадходження до державного бюджету України грошових коштів в сумі 4 386 350,66 гривень слідчий посилається на експертний висновок експерта Черкаської ТПП ОСОБА_8 № О-615 від 09 липня 2021 року; висновок експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034; висновок експерта №1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 року за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034.

18 квітня 2022 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України.

Згідно ч.2 ст. 367 КК України, службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб, якщо воно спричинило тяжкі наслідки, -

карається позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Відповідно до ч.4 ст. 12 КК України, нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у вигляді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років.

Відповідно до п.175 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21 квітня 2011 року, слідчий суддя (суд), оцінюючи докази на предмет доведеності обставин, передбачених пунктом 1 частини першої статті 194 КПК України, повинен виходити з того, що підозра визнається обґрунтованою лише у тому випадку, якщо існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.

Ухвалою слідчого судді Соснівського районного суду м Черкаси від 19 квітня 2022 року підозрюваному ОСОБА_5 обрано міру запобіжного заходу у вигляді застави.

Системний аналіз положень норм КПК України вказує, що відсторонення від посади посадових чи службових осіб, яким оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, не є безумовним, а відтак обґрунтованість підозри не може бути єдиною підставою, яка визначає необхідність застосування такого заходу.

Слідчий суддя оцінює підстави для відсторонення підозрюваного виключно в межах доводів, наведених слідчим у клопотанні та не може виходити за межі таких доводів.

Згідно п.8 Посадової інструкції головного державного інспектора митного поста «Умань», затвердженої в.о. начальника Київської митниці Держмитслужби, головний інспектор митного поста «Умань» Київської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 зобов'язаний здійснювати аналіз та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю.

В обгрунтування заявлених вимог про спричинення тяжких наслідків у вигляді ненадходження до державного бюджету України грошових коштів в сумі 4 386 350,66 гривень слідчий посилається на експертний висновок експерта Черкаської ТПП ОСОБА_8 № О-615 від 09 липня 2021 року; висновок експертів КНДІСЕ № 28254/21-54/32124?32167/21-54 від 03 листопада 2021 року за результатами проведення судової комісійної транспортно - товарознавчої експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034; висновок експерта №1491/1494-1503/21-23 від 16 листопада 2021 року за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 6202110030000034.

Згідно ст. 23 КПК України, суд досліджує докази безпосередньо.

Органом досудового розслідування не доведено належними достатніми доказами наявність причинно - наслідкового зв'язку між винними діями підозрюваного ОСОБА_5 , та спричиненням тяжких наслідків у вигляді ненадходження до державного бюджету України грошових коштів в сумі 4 386 350,66 гривень саме внаслідок протиправних дій останнього.

В судовому засіданні захисник підозрюваного надав слідчому судді «Довідку про результати тематичної перевірки щодо митних оформлень протягом 2019 - 2021 років, товарів (транспортних засобів), що імпортовані ТОВ «Фірма Шарк ЛТД», ТОВ Активспорт», ТОВ «Креативспорт», та оформлені у митному відношенні в зоні діяльності Черкаської митниці» від 25 серпня 2021 року та «Довідку про результати тематичної перевірки щодо митних оформлень товарів та транспортних засобів, що надійшли на адреси ТОВ «Фірма Шарк ЛТД», ТОВ Активспорт», ТОВ «Креативспорт», митне оформлення яких здійснено у 2020 - 2021 роках ( до 01 липня 2021 року) в зоні діяльності митного поста «Умань» Київської митниці Держмитслужби» від 28 жовтня 2021 року, згідно яких вина підозрюваного ОСОБА_5 у спричиненні тяжких наслідків у вигляді ненадходження до державного бюджету України грошових коштів в сумі 4 386 350,66 гривень - відсутня.

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання слідчого Четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Черкаси) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погодженого прокурором Другого відділу процесуального керівництва Другого управління організації і процесуального керівництва у кримінальних провадженнях органів Державного бюро розслідувань Департаменту організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням органів Державного бюро розслідувань, нагляду за його оперативними підрозділами та підтримання публічного обвинувачення у відповідних провадженнях Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 , яке подане під час проведення досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25 червня 2021 року за № 62021100030000034 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364, ч. 2 ст. 367 КК України, про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів після її оголошення.

Повний текст ухвали виготовлений 25 квітня 2022 року.

Слідчий суддя - ОСОБА_1