21 квітня 2022 рокуСправа №: 695/609/22
Номер провадження 3/695/639/22
21 квітня 2022 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Середа Л.В. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 512386 від 17.02.2022 року ОСОБА_1 17.02.2022р. о 09 год. 40 хв. в м. Золотоноша по вул.. Заводська, керуючи автомобілем ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_1 здійснював перевезення металобрухту, а саме кузов автомобіля без відповідних документів.
Під час розгляду матеріалів справи ОСОБА_1 свою вину заперечив та вказував, що здійснював перевезення кузова автомобіля ОСОБА_2 на його прохання, оскільки сам автомобіль після дорожньо-транспортної пригоди ремонту не підлягає.
ОСОБА_2 надав до суду заяву у якій вказав, що він дійсно просив ОСОБА_1 відвести на металобрухт його автомобіль, оскільки останній не підлягає ремонту.Вказані обставини ОСОБА_2 стверджує свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу та довідкою виконавчого комітету Гельмязівської сільської ради від 17.02.2022р. №3-16, відповідно до якої після дорожньо-транспортної пригоди, яка трапилася 11.11.2021р. автомобіль марки АЗЛК 2140, що перебуває у власності ОСОБА_2 не підлягає ремонту, тому розрізаний на частини та перевозиться на пункт прийому металобрухту.
Суддя вивчивши матеріали справи при ходить до наступного висновку.
Згідно вимог ч. 1 ст. 164-10 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення законодавства, що регулює здійснення заготівлі, переробки та металургійної переробки металобрухту, посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту.
Таким чином вбачається, що суб'єктом даного правопорушення може бути лише посадова особа суб'єкта господарювання, що здійснює операції з металобрухтом.
Згідно положень ст. ст. 245, 251. 280. 283 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен повно, всебічно, й об'єктивно дослідити всі обставини справи і встановити, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ч. 1 ст. 245. ст. 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 не є посадовою особою суб'єкта господарювання, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних та переконливих доказів, які б давали суду можливість визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення та притягнути його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.164-10 КУпАП.
Крім того, ЗУ «Про металобрухт» визначено поняття «операції з металобрухтом», які охоплюють виключно заготівлю, переробку, металургійну переробку брухту чорних і кольорових металів.
Порядок здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом визначено в статті 4 цього Закону. Так, за вимогами цієї норми заготівлю металобрухту здійснюють суб'єкти господарювання. Суб'єкти господарювання, що здійснюють заготівлю металобрухту, мають право згідно із законодавством відкривати приймальні пункти, що здійснюють заготівлю металобрухту. Приймання металобрухту від фізичних осіб обов'язково оформлюється актом приймання, що є первинним документом обліку металобрухту, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, вага, вартість та опис металобрухту. Приймання металобрухту від фізичних осіб здійснюється із заповненням розрахункового документа - спрощеної розрахункової квитанції. Оформлення документів, що засвідчують набуття права власності на металобрухт, та актів приймання металобрухту є обов'язковим. Ці документи повинні знаходитися у власника металобрухту та зберігатися протягом одного року.
При цьому, за статтею 6 «Вимоги до оформлення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом» вказаного закону, необхідним та достатнім документом для покупця металобрухту щодо підтвердження джерел походження металобрухту від продавця (постачальника) є акт приймання, що містить дані про джерело походження металобрухту
Поняття збирання металобрухту фізичною особою, пов'язане з переміщенням побутового металобрухту від місця його утворення або знаходження до території розташування спеціалізованих або спеціалізованих металургійних переробних підприємств та їх приймальних пунктів, не створюють складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
Цим законом дозволено фізичним особам здійснювати операції виключно з побутовим металобрухтом. Приймання побутового металобрухту від фізичних осіб дозволяється лише при пред'явленні ними документа, який засвідчує особу, та обов'язково оформляється актом приймання. В акті приймання побутового металобрухту від фізичних осіб зазначаються дані документа, який засвідчує особу, та опис металобрухту.
Положеннями п. 1 ч. 1 ст, 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вказане, оскільки у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-10 КУпАП, провадження у даній справі підлягає закриттю.
Керуючись вищевикладеним та ст. 247 ч. 1 п. 1 КУпАП, -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-10 КУпАП провадженням закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана скарга до Черкаського апеляційного суду через Золотоніський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Середа Л.В.