Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 695/3609/21
номер провадження 1-кс/695/126/22
20 квітня 2022 рокум. Золотоноша
Слідчий суддя Золотоніського міськрайонного суду
Черкаської області - ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
заявниці - ОСОБА_3 ,
заявниці - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на постанову слідчого СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 від 21.12.2021 у кримінальному провадженні № 12021250370001245,
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшла скарга ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на постанову слідчого СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 від 21.12.2021 про закриття кримінального провадження № 12021250370001245 від 18.12.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України.
В обґрунтування скарги зазначено, що постановою слідчого СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 від 21.12.2021 закрито кримінальне провадження № 12021250370001245 від 18.12.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України, оскільки дане кримінальне правопорушення за підслідністю належить детективам органів Бюро економічної безпеки, а також те, що відсутній склад кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 205-1 КК України. Однак, на думку скаржників, висновки слідчого про відсутність складу кримінального правопорушення є передчасними, оскільки досудове слідство у даному кримінальному провадженні тривало три дні.
Заявниці у судовому засіданні на задоволенні скарги наполягали повністю.
У судове засідання старший слідчий СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 не прибула, згідно з наданою перед початком судового засідання заявою просить розглянути скаргу за її відсутності.
Заслухавши пояснення заявниць, дослідивши скаргу та додані до неї матеріали, слідчий суддя зазначає про таке.
З матеріалів скарги та наданих старшим слідчим перед початком судового засідання матеріалів кримінального провадження № 12021250370001245 від 18.12.2021, слідчим суддею встановлено, що ухвалою слідчого судді Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 06.12.2021 у справі № 695/3609/21 скаргу ОСОБА_3 та ОСОБА_4 щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань задоволено частково: зобов'язано уповноважену особу Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській області відповідно до ст. 214 КПК України внести відомості, які містяться у повідомленні ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 19.10.2021 про вчинене кримінальне правопорушення 11.09.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
18 грудня 2021 року на виконання вказаної ухвали слідчого судді Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 06.12.2021 у справі № 695/3609/21 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12021250370001245 внесено відомості про кримінальне правопорушення за ознаками, передбаченими ч. 2 ст. 205-1 КК України.
Постановою старшого слідчого СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 від 21.12.2021 закрито дане кримінальне провадження, оскільки 17.11.2021 до КПК України внесено зміни щодо підслідності кримінальних правопорушень передбачених ст. 205-1 детективам органів Бюро економічної безпеки України. а також те, що відсутній склад кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України.
У матеріалах кримінального провадження № 12021250370001245 від 18.12.2021 наявний супровідний лист за підписом начальника СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_6 без дати та номера вихідного про направлення директору Бюро економічної безпеки України матеріалів даного кримінального провадження для вирішення питання по суті.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. Частиною 6 вказаної статті регламентовано, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 КПК України.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора щодо рішення слідчого, дізнавача про закриття кримінального провадження - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України та пов'язаного з цим удосконалення роботи деяких державних правоохоронних органів» від 17.11.2021 № 1888-IX (далі - Закон № 1888-IX) частину третю статті 216 КПК України викладено в такій редакції:
«Детективи органів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених:
1) статтями 199, 200, 203-2, 204, 205-1, 206, 212, 212-1, 218-1, 219, 220-1, 220-2, 222, 222-1, 223-1, 224, 229, 231, 232, 232-1, 232-2, 233 Кримінального кодексу України;
2) статтями 191 (якщо предметом кримінального правопорушення є бюджетне відшкодування), 206-2, 210, 211 Кримінального кодексу України, у разі якщо досудове розслідування таких кримінальних правопорушень не віднесено до підслідності Державного бюро розслідувань чи Національного антикорупційного бюро України;
3) статтями 191 (крім випадку, передбаченого пунктом 2 частини третьої цієї статті) та 364 Кримінального кодексу України, за умови що розмір предмета такого кримінального правопорушення або завданої ним шкоди становить від п'ятисот до двох тисяч розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на час вчинення кримінального правопорушення, та його вчинено службовою особою державного органу, органу місцевого самоврядування, суб'єкта господарювання, у статутному капіталі якого частка державної або комунальної власності перевищує 50 відсотків, та досудове розслідування такого кримінального правопорушення не віднесено до підслідності Державного бюро розслідувань чи Національного антикорупційного бюро України.
Якщо під час розслідування кримінальних правопорушень, зазначених у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, будуть встановлені кримінальні правопорушення, передбачені статтями 192, 216, 358, 366, 369 Кримінального кодексу України, вчинені особою, стосовно якої здійснюється досудове розслідування, або іншою особою, якщо вони пов'язані з кримінальними правопорушеннями, вчиненими особою, стосовно якої здійснюється досудове розслідування, такі правопорушення можуть розслідуватися детективами органів Бюро економічної безпеки України, у разі якщо досудове розслідування таких кримінальних правопорушень не віднесено до підслідності Державного бюро розслідувань чи Національного антикорупційного бюро України».
Згідно з пунктом першим Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1888-IX цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, але не раніше дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України.
Розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.11.2021 № 1493-р
«Про початок діяльності Бюро економічної безпеки» було опубліковане у газеті «Урядовий кур'єр» 08.12.2021, випуск № 236.
Отже, станом на день постановлення ухвали слідчого судді Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 06.12.2021 у справі № 695/3609/21 досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ст. 205-1 КК України здійснювали слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до п. 1 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 № 1150-IX (далі - Закон № 1150-IX) цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім пункту 5 цього розділу, який набирає чинності з дня оголошення Кабінетом Міністрів України про початок діяльності Бюро економічної безпеки України, але не пізніше ніж через вісім місяців з дня набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацами першим та другим п. 2 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1150-IX матеріали кримінального провадження, які на день початку діяльності Бюро економічної безпеки України перебувають в іншому органі досудового розслідування на стадії досудового розслідування, але відповідно до закону підслідні Бюро економічної безпеки України, протягом двох місяців з дня прийняття рішення про початок діяльності Бюро економічної безпеки України передаються органом досудового розслідування відповідному прокурору у кримінальному провадженні для подальшого прийняття рішення у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Матеріали кримінального провадження, які перебувають в органах досудового розслідування, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, на стадії досудового розслідування, передаються відповідному прокурору у кримінальному провадженні для подальшої передачі до Бюро економічної безпеки України у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, на підставі викладеного вище, та враховуючи, що станом на день винесення спірної постанови старший слідчий СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 була позбавлена дискреційних повноважень щодо вирішення питання стосовно наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України у даному кримінальному провадженні, а також беручи до уваги, що наявний в матеріалах кримінального провадження № 12021250370001245 від 18.12.2021 супровідний лист за підписом начальника СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_6 про направлення директору Бюро економічної безпеки України матеріалів даного кримінального провадження для вирішення питання по суті не містить дати та номера вихідного, та відсутні жодні докази щодо направлення вказаного листа директору Бюро економічної безпеки України, слідчий суддя вважає скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст. 2, 7, 22, 24, 214, 303-307 КПК України, слідчий суддя
Скаргу - задовольнити повністю.
Постанову слідчого СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області ОСОБА_5 від 21.12.2021 про закриття кримінального провадження № 12021250370001245 від 18.12.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України - скасувати.
Матеріали кримінального провадження №12021250370001245 від 18.12.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 205-1 КК України повернути до СВ Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_7