Справа № 420/296/22
22 квітня 2022 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення у Київському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради про скасування рішення, визнання протиправною вимоги, зобов'язання вчинити певні дії,-
06.01.2022 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення у Київському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради, в якій позивач з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 08.07.2021 року про відмову в призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій багатодітній сім'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_2 ;
- визнати протиправною вимогу Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про повернення коштів в розмірі 61 903, 73 грн., що були виплаченi сiм'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відновити виплату соцiальної допомоги малозабезпеченій багатодітній сім'ї ОСОБА_1 ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що сім'я Казакових перебуває на обліку в Київському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям». Листом від 14 липня 2021 року відповідач повідомив позивачка про припинення вказаної державної соціальної виплати у зв'язку з володінням більше ніж одним житловим приміщенням в сім'ї. Між тим, загальна площа житла сім'ї ОСОБА_3 не перевищує граничні розмiри житла, за наявності яких соціальна допомога виплачувалася.
Ухвалою суду від 10.01.2022 року позовну заяву залишено без руху.
21.01.2022 року позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 26.01.2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
10.02.2022 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що управлінням проведено перевірку, за наслідками якої встановлено, що у власності сім'ї ОСОБА_3 наявні два будинки та одна квартира, що є підставою для припинення виплати соціальної допомоги та повернення відповідних коштів.
Справа розглянута у межах строків, встановлених КАС України, з урахуванням перебування судді Токмілової Л.М. у відпустці.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
На обліку в Управління соціального захисту населення у Київському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради з 2012 року як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям перебуває ОСОБА_2 , 1983 року народження
Допомога малозабезпеченим сім'ям призначена ОСОБА_4 з 01.10.2020 pоку пo 31.03.2021 pоку.
В результаті перевірки управлiнням соціального захисту населення в Київському районі встановлено, що згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон вiдчуження об'єктiв нерухомого майна інформація про наявність у володінні сім'ї ОСОБА_3 більше ніж одне житлове приміщення.
20.05.2021 року відповідачем на адресу ОСОБА_5 направлено повідомлення № 1310/5649 від 19 травня 2021 року про припинення надання соціальної допомоги та повернення коштів.
04.06.2021 року ОСОБА_2 повторно подала заяву про призначення соціальної допомоги.
08.07.2021 року Управління соціального захисту населення у Київському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради прийнято рішення про відмову в призначенні соціальної допомоги.
14.07.2021 року відповідачем на адресу ОСОБА_5 повторно направлено повідомлення №1310/9035 про припинення надання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та повернення коштів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно із положеннями статті 46 Конституції України пенсії, інші виплати соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон №1768-III; в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Статтею 1 Закону №1768-III визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї; прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення; а середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (стаття 3 Закону №1768-III).
Відповідно до положень статті 4 цього ж Закону заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.
Статтею 6 Закону №1768-III передбачено, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-III якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до статті 18-3 Закону України „Про державну допомогу сім"ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом №1768-III, визначено Порядком №250.
Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Умови, за якими соціальна допомога не призначається встановлено у пункті 10 Порядку №250. Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у статті 7 Закону №1768-III України, згідно із якою державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). У разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення (пункт 12 Порядку №250).
Відповідно до пункту 25 Порядку №250, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, згідно якої якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Таким чином, виплата соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям припиняється у разі, коли уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї при зверненні до відповідного державного органу із заявою про надання державної соціальної допомоги навмисно подав недостовірні відомості або приховав відомості при призначенні зазначеної допомоги та визначенні її розміру.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви ОСОБА_2 та доданих до неї документів, Управління призначило та виплатило заявниці державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї за період із з 01.10.2020 pоку пo 31.03.2021 pоку (включно) всього - 61902 грн 73 коп.).
За результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації що надається заявниками для призначення соціальних допомог, згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон вiдчуження об'єктiв нерухомого майна інформація про наявність:
- у ОСОБА_5 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (державна реєстрація від 17.02.2020 p.):
- у ОСОБА_1 житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 (державна реєстрація вiд 27.03.2007 р.) та квартири за адресою: АДРЕСА_3 (державна реєстрація від 18.10.2004 р.).
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Відповідно до пункту 2 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.
Згідно з пунктом 3 Порядку №250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.
Відповідно до пункту 5 Порядку №250 для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи, зокрема, заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.
До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною Документ сформований в системі «Електронний суд» 05.01.2022 6 формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа.
Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
Для призначення державної соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї подає нові заяву та декларацію.
Згідно абзацу 10 пункту 10 Порядку, Державна соціальна допомога призначається у разі, коли малозабезпечена багатодітна сім'я виховує трьох і більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) та у її власності є друга квартира (будинок), за винятком житла, зазначеного у підпункті 3 цього пункту, за умови, що загальна площа такого житла не перевищує 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї та додатково 35,22 кв. метра на сім'ю.
Відповідно до пункту 16 Порядку №250 виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, зокрема, якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з пунктом 20 Порядку №250 державна соціальна допомога призначається з місяця звернення за нею, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково.
Відповідно до пункту 21 Порядку №250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис).
Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.
Згідно з абзацом другим пункту 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Щодо дотримання вищевказаних вимог для отримання соціальної допомоги необхідно зазначити, що вони були виконані з боку сім'ї ОСОБА_3 , представником якої у відносинах з Відповідачем була ОСОБА_2 , та яка на протязі багатьох років подавала необхідні документи (заяви, декларації, свідоцтва про народження дітей, довідки з місця навчання дітей, тощо) для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, право на отримання якої виникло у Казакових в 2010 році, після народження п'ятої дитини. Як вже було зазначено вище, на утриманні та вихованні сім'ї ОСОБА_3 знаходиться п'ятеро дітей віком до 18 років, що навчаються за денною формою здобуття освіти.
У власності сім'ї ОСОБА_3 є житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 129,9 кв. м, з яких житлова площа складає 78,1 кв. м, що належить ОСОБА_2 ; та квартира АДРЕСА_4 площею 68,5 кв. м, житлова площа якої складає 29,8 кв. м, що належить ОСОБА_1 , також йому належить садовий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_5 та АДРЕСА_6 .
В свою чергу, суд звертає увагу, що садові будинки не є житловими будинками у розумінні положень чинного законодавства України, з урахуванням того що вони призначенні для сезонного проживання, а не для постійного.
Визначення поняття «садового будинку» так і лишилося незмінним з 1993 року (моменту набрання чинності ДБН 360-92**, який діяв до 01.10.2019 року) по сьогоднішній день (Податковий кодекс України та ДБН Планування та забудова територій).
Так, згідно Податкового кодексу України, Садовий будинок - це будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків.
Згідно Інструкція БТІ, Садовий будинок - це будинок для літнього (сезонного) використання, в якому відсутня житлова площа, а є основна та допоміжні.
Згідно Наказу Мінрегіону №158 від 03.07.2018 року, садовий будинок - це будинок для літнього використання та прибудова до нього.
Згідно ДБН Б.2.2-12:2019, Будинок садовий - це будівля для літнього (сезонного) використання, яка в частині нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків.
При цьому, якщо під загальною площею житла, що знаходиться у володінні багатодітної сім'ї слід розуміти загальну житлову площу квартири (будинку), то враховуючи що житлова площа будинку дружини позивача в с. Кулевча складає 78,1 кв. м, а житлова площа квартири позивача складає 29,8 кв. м, - загальна площа житла на одного члена сім'ї ОСОБА_3 складає 10,38 кв.м, із розрахунку: (78,1+29,8)-35,22/7=10,38 м2.
Таким чином, загальна площа житла що є у розпоряджені сім'ї ОСОБА_3 , не перевищує 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї та додатково 35,22 кв. метра на сім'ю, як то передбачено п. 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Разом з тим, абзац 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (яку було виключено на підставі Закону № 646-IX від 02.06.2020), передбачав що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
З урахуванням вищевказаних положень закону, загальна площа житла ОСОБА_3 не перевищувала граничних розмірів житла, за наявності яких соціальна допомога виплачувалася.
За тких обставин, суд вважає, що рішення Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 08.07.2021 року про відмову в призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій багатодітній сім'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, оскільки вимога Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про повернення коштів в розмірі 61 903, 73 грн., що були виплаченi сiм'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_2 прийнята на підставі протиправного рішення та є похідною, суд вважає її також протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Оскільки за результатами розгляду даної адміністративної справи суд прийшов до висновку про протиправність рішення органу соціального захисту населення щодо припинення виплати соціальної допомоги, то належним засобом захисту порушених прав позивача є поновлення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір".
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення у Київському районі Департаменту праці і соціальної політики Одеської міської ради (вул. Ак. Корольова, буд. 9, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 36290160) про скасування рішення, визнання протиправною вимоги, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 08.07.2021 року про відмову в призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій багатодітній сім'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_2 .
Визнати протиправною вимогу Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про повернення коштів в розмірі 61 903, 73 грн., що були виплаченi сiм'ї ОСОБА_1 і ОСОБА_2 .
Зобов'язати Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради відновити виплату соцiальної допомоги малозабезпеченій багатодітній сім'ї ОСОБА_1 ОСОБА_2 .
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.