Рішення від 22.04.2022 по справі 160/22163/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2022 року Справа № 160/22163/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Маковської О.В. розглянувши в письмовому провадженні у місті Дніпро справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НВФ ДНІПРОПРОЕКТ» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ТОВ «НВФ ДНІПРОПРОЕКТ» до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову від 30.09.2021 №297863 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не являється перевізником, а тому до нього не може буди застосована дана адміністративно-господарська санкція.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Від відповідача відзив на позовну заяву не надходив.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем (замовник) та ТОВ «Автоспецтранс ТЕК» (експедитор) укладено договір транспортного експедирування від 03.06.2019, за умовами якого в порядку, передбаченому договором, експедитор за окремим дорученням замовника надає транспортно-експедиторські послуги. Згідно п.2.1 договору, замовник передає експедитору будь-яким способом, передбаченим договором, доручення (заявку) на організацію перевезення вантажів.

В подальшому, між ТОВ «Автоспецтранс ТЕК» (замовник) та громадянином ОСОБА_1 (виконавець) укладено договір про надання послуг від 03.08.2021 №1/3, за умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе забов'язання надати послуги: здійснити перевезення металопродукції у кількості 24 тони власним транспортом з проммайданчика ПАТ «АрселорМіттал Кривий ріг» за адресою: м.Кривий Ріг, вул.Криворіжсталі, 1 до с.Визирка, вул.Чапаєва, 60, Одеського р-н., Одеської обл. в строк з 05.08.2021 до 05.08.2021.

Пунктом 1.1 договору передбачено, що виконавець виконує роботу на свій ризик, самостійно організовує виконання роботи, не підпадає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку.

Перевезення металопродукції підтверджується ТТН від 05.08.2021 №8002339582.

Судом встановлено, що відповідачем 06.08.2021 складено Акт №306270 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Даним актом зафіксовано порушення, передбачене п.22.5 Правил дорожнього руху, а саме: при нормативному навантаженні - 22,0 т., фактичне навантаження склало 26008 т., що на 18,55% більше норми. В Акті зазначено, що відповідальність за вказане порушення передбачена ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідачем прийнято постанову від 30.09.2021 №297863 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої до позивача застосовано штраф в розмірі 17000 грн.

Не погодившись з даною постановою, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт», Законом України «Про дорожній рух», а також постановою КМУ від 08.11.2006 №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті».

Закон України «Про автомобільний транспорт» від 23.02.2006 №3492 (далі по тексту - Закон №3492) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.

Статтею 3 Закону №3492 визначено, що цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Приписами частини 1 статті 5 Закону №3492 передбачено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Відповідно до положень статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно пункту 1, абзацу 1 пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства). Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Абзацом 3 пункту 3 постанови КМУ від 26.06.2015 №592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.

З наведеного вбачається, що територіальні Управління Укртрансбезпеки є структурними підрозділами апарату Служби, які від імені Укртрансбезпеки здійснюють, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою КМУ від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567).

Згідно пункту 20 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Пунктом 25 Порядку №1567 визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.

За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Так, стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №3492) визначає, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 1 Закону №3492 автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Так, судом встановлено, що згідно умов договору транспортного експедирування від 03.06.2019 ТОВ «НВФ Дніпропроект» виступає в якості Замовника.

За умовами договору «Замовник» - це сторона договору (вантажовідправник/вантажоодержувач, замовник-експедитор).

Перевізник, як визначено договором - це суб'єкт господарювання, з яким експедитором від імені замовника укладається угода та яка бере на себе зобов'язання і відповідальність (відповідальність перевізника) за договором перевезення вантажу за доставку до місця призначення довіреного їй вантажу, перевезення вантажів та їх видачу (передачу) вантажоодержувачу.

З матеріалів справи вбачається, що перевезення вантажу здійснювалось відповідно до умов договору про надання послуг від 03.06.2021, укладеного між ТОВ «Автоспецтранс ТЕК» та ОСОБА_1 .

Відповідачем не спростовані доводи позовної та не надано суду доказів на підтвердження того, що перевезення вантажу здійснювалось саме ТОВ «НВФ Дніпропроект».

Отже, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що ТОВ «НВФ Дніпропроект» не є перевізником в розумінні положень Закону №3492, а тому до нього не може бути застосовано адміністративно-господарський штраф згідно абз.15 ч.1 ст.60 Закону №3492.

З огляу на зазначене, позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій при прийнятті оскаржуваної постанови.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий бір в розмірі 2270,00 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 242-243, 245-246, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «НВФ ДНІПРОПРОЕКТ» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову від 30.09.2021 №297863 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «НВФ ДНІПРОПРОЕКТ» за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська