Справа № 726/548/22
Провадження №3/726/465/22
Категорія 295
25.04.2022 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Асташев С. А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Чернівецького зонального відділу Військової служби правопорядку у Збройних силах України щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Кіцманським РВ УМВС України в Чернівецькій області від 18.02.1997, громадянина України, українця за національністю, солдата військової частини НОМЕР_2 , оператора відділення засекреченого зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
20 квітня 2022 року під час проведення ранкового шикування о 09:00 на території військової частини НОМЕР_2 , розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , офіцером групи планування ОСОБА_2 було виявлено відсутність солдата ОСОБА_1 у складі підрозділу, який о 10:00 повинен був заступити в наряд. На телефонні дзвінки військовослужбовець ОСОБА_1 не відповідав, місце знаходження військовослужбовця командуванню військової частини встановити не вдалось за можливе.
У зв'язку із зазначеним, старшим військового містечка № НОМЕР_3 ОСОБА_3 20.04.2022 за № 551 направлено довідку командиру військової частини НОМЕР_4 та начальнику Чернівецького ЗВ ВСП про факт самовільного залишення місця служби військовослужбовцем солдатом ОСОБА_1 .
Через самовільне залишення військової частини солдатом ОСОБА_1 командуванням військової частини винесено наказ (по стройовій частині) № 97 від 20.04.2022, згідно яким, солдат ОСОБА_1 , оператор відділення засекреченого зв'язку інформаційно-телекомунікаційного вузла військової частини НОМЕР_2 , 20 квітня 2022 року без поважних причин самовільно залишив місце служби військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) у зв'язку із чим визнаний безпідставно відсутнім.
22 квітня 2022 року, приблизно о 12:00, в ході перевірки місця знаходження солдата ОСОБА_1 , представника Чернівецького зонального відділу Військової служби правопорядку прибули до фактичного місця проживання останнього, а саме в село Ставчани Кіцманського району та виявили його там. Надалі, приблизно о 13:00 солдата доставлено до розміщення військової частини НОМЕР_2 .
Таким чином, при встановлених обставинах, солдат ОСОБА_1 у період з 09:00 20.04.2022 по 13:00 22.04.2022 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст. 172-11 КУпАП, а саме самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), вчинене в умовах особливого періоду тривалістю дві доби.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , у судовому засідання свою вину у вчиненому визнав у повному обсязі, розкаявся у вчиненому. Дійсно самовільно залишив військову частину та поїхав додому, бо погано себе почував, не повідомив про це керівництво. Просив його суворо не карати, не допускатиме такого у майбутньому.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та зібрані у ній докази, надавши їм відповідну правову оцінку, приходжу до наступного висновку.
Положеннями ч.2 ст.7 КУпАП визначено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно ч.1 ст. 172-11 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються особи за самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено відповідальність за вчинення таких дій в умовах особливого періоду.
Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності. ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч.4 ст. 172-11 КУпАП, крім повного визнання ним своєї вини, також підтверджується матеріалами справи, а саме: даними протоколу № ЛВЧ-10 про адміністративне правопорушення від 23 квітня 2022 року; даними витягу із наказу № 40 від 20.02.2022, згідно якого з 24 лютого 2022 року солдата ОСОБА_1 прийнято і останній приступив до виконання службових обов'язків до військової частини НОМЕР_2 ; даними витягу із наказу № 97 від 20.04.2022, згідно якого солдата ОСОБА_1 слід вважати таким, що 20 квітня 2022 року без поважних причин самовільно залишив місце служби військової частини НОМЕР_2 та визнаний безпідставно відсутнім; даними витягу із наказу № 98 від 22.04.2022 згідно якого солдат ОСОБА_1 22 квітня 2022 року повернувся до військової частини; відомостями долучених Довідок № 551 від 20.04.2022 та № 561 від 22.04.2022 про факт самовільного залишення місця служби та повернення до військової часини, що підтверджують обставини, викладені у протоколі; письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_4 .
Аналізуючи докази у справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_5 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 172-11 КУпАП доведена повністю.
При накладенні адміністративного стягнення на правопорушника, судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, надану службову характеристику та службову карту на солдата.
Враховуючи наведене та те, що ОСОБА_1 свою вину визнав, раніше не притягався до адміністративної відповідальності, суд вважає, що на останнього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією статті, яке за своїм видом і розміром буде справедливим, необхідним і достатнім для його виховання, а також запобіганню вчиненню ним нових правопорушень.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 34, 35, 40-1, 172-11, 245, 277, 278, 283, 284, 287, 294 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 145 (сто сок п'ять) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень 00 копійок в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок судового збору в дохід держави.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці.
СуддяС. А. Асташев