79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
27.09.07 Справа№ 26/336А
За позовом: Головного управління юстиції у Львівській області, м. Львів
до відповідача: Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, м. Львів
про зобов'язання до вчинення дій по реєстрації транспортних засобів
Суддя Деркач Ю.Б.
при секретарі Боровець Я.
Представники:
від позивача Скакун О.Г. -представник
від відповідача Стецура У.Б., Лойко Ю.Ю. -представники
Представникам сторін роз'яснено їх права та обов'язки
передбачені ст.ст. 49, 51 КАС України.
Суть спору: Головне управління юстиції у Львівській області, м. Львів звернулося до господарського суду з позовом до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, м. Львів про зобов'язання до вчинення дій по реєстрації транспортних засобів.
Ухвалою суду від 19.09.2007 р. відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 25.09.2007 р. В судовому засіданні 25.09.2007 р. оголошувалась перерва до 27.09.2007 р.
Представник позивача в судове засідання з'явився, подав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в котрій йдеться про виправлення помилок допущених при перерахунку номерів кузовів автомобілів, що підлягають реєстрації.
Представники відповідача в судове засідання з'явилися, подали заперечення № 278 від 27.09.2007 р. на позовну заяву, в якому проти заявленого позову заперечили з огляду на вимоги п. 10 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів та мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Постановою КМ України №1388-98 від 07.09.1998 р. (надалі -Правила).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, дослідивши докази в їх сукупності, суд судом встановлено:
Як стверджує позивач, на виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 р. № 387-р «Про передачу транспортних засобів, конфіскованих за рішенням судів, органам державної виконавчої служби», відповідними наказами Міністерства юстиції України та Департаменту державної виконавчої служби на баланс Львівського обласного управління юстиції та, відповідно, Державної виконавчої служби Львівської області передано на безоплатній основі транспортні засоби: легковий автомобіль марки «Daimler Chrysler Mercedes-Benz ML270CDI», 2004 р.в., кузов № WDC1631131A490136; легковий автомобіль марки «Toyota Landcruiser», 1999 р.в., кузов № JT111TJA008003902; легковий автомобіль марки «Fiat-Tempra», 1992 р.в., кузов №ZFA15900007225326; легковий автомобіль марки «Аudi-100», 1985 р.в., кузов №WAUZZZ44ZFN105429; легковий автомобіль марки «Mercedes-Benz», 1984 р.в., кузов №WDB2010221A080546; легковий автомобіль марки «Audi-80», 1987 р.в., кузов №WAUZZZ89ZJA236303; легковий автомобіль марки «Volkswagen Golf», 1985 р.в., кузов №WVWZZZ197FB275532; легковий автомобіль марки «Reno - 19», 1991 р.в., кузов №VF1B53B0507157255; легковий автомобіль марки «Nissan Sunny», 1985 р.в., кузов №JN1ORCNL300004241; легковий автомобіль марки «Opel Vectra», 1992 р.в., кузов №WOL000087N1079182. На момент звернення вказані транспортні засоби знаходяться в користуванні територіальних органів державної виконавчої служби та обліковуються на балансі Головного управління юстиції у Львівській області як правонаступника Львівського обласного управління юстиції та Державної виконавчої служби Львівської області відповідно до наказу Міністерства юстиції України № 21/5 від 25.04.2007 р. «Про реформування органів юстиції».
Позивач вважає, що вказані транспортні засоби підлягають обов'язковій реєстрації в органах ДАІ без справляння митних платежів, у той час як відповідач для здійснення такої реєстрації вимагає подання документів про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених при імпорті автомобілів, у зв'язку з чим і виник даний спір.
Матеріалами справи доведено, що усі вказані позивачем транспортні засоби без винятку є такі, що підлягали конфіскації за рішенням суду та, за вище приведених обставин, були передані на баланс позивача на безоплатній основі. 26.06.2007 р. останній звернувся до відповідача з проханням провести реєстрацію автомобіля марки «Daimler Chrysler Mercedes-Benz ML270CDI», 2004 р.в., кузов № WDC1631131A490136 на що отримав відмову з мотивів відсутності документів про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, що відповідачем не заперечується.
Відповідно до п. 12 «Порядку обліку, зберігання, оцінки вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію, передачі його органам державної виконавчої служби і розпорядження ним», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2001 р. за № 1724, транспортні засоби та інші самохідні машини та механізми, а також спеціальна техніка, обладнання, пристрої, будівельні матеріали можуть бути передані за погодженням з Мінфіном відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади.
У розвиток вказаної норми, 11.02.2002 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Розпорядження за № 387-р, яким передбачено передачу органам державної виконавчої служби визначеної кількості конфіскованих за рішеннями судів транспортних засобів у задовільному технічному стані на безоплатній основі. Окрім цього, даним розпорядженням органи МВС України зобов'язано забезпечити реєстрацію таких транспортних засобів у встановленому порядку.
Порядок реєстрації транспортних засобів встановлено Правилами реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів та мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Постановою КМ України № 1388-98 від 07.09.1998 р. відповідно до п. 10 вказаних Правил, реєстрація транспортних засобів, конфіскованих за рішенням суду, здійснюється зокрема на підставі:
відповідного рішення суду, реєстраційних документів, договору купівлі-продажу або іншого документу, який встановлює право власності;
рішення Кабінету Міністрів України про передачу цього транспортного засобу у разі конфіскації на користь держави.
За вказаних обставин, приймаючи до уваги положення вищевказаних нормативно-правових актів, реєстрація транспортних засобів, конфіскованих за рішеннями судів та відповідно до Розпорядження КМ України № 387-р від 11.07.2002 р. переданих до сфери управління Міністерства юстиції України для потреб органів державної виконавчої служби здійснюється при наданні відповідних правовстановлюючих документів на безоплатній основі з огляду на наступне.
Згідно зі ст. 172 Митного Кодексу України (в редакції від 11.07.2002 р.) податки і збори, що підлягають сплаті при переміщенні товарів та транспортних засобів через митний кордон, нараховуються лише при їх реалізації. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Митного Кодексу України до приведення нормативно-правових актів у відповідність із цим Кодексом чинні нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування»ставки, механізми справляння податків та зборів (обов'язкових платежів) не можуть установлюватися чи змінюватися іншими законами України, крім Законів про оподаткування, в зв'язку з чим, при нарахуванні відповідного податку чи збору необхідно керуватися законодавчими та іншими нормативно-правовими актами з питань адміністрування цього податку чи збору. Питання застосування ставок мита на товари, що ввозяться на митну територію України врегульовує Закон України «Про єдиний митний тариф». Так згідно п. «г»ст. 19 цього Закону товари та інші предмети, що підлягають оберненню у власність держави, у випадках передбачених Законом України звільняються від оплати мита.
Таким чином, реєстрація органами ДАІ вищевказаних транспортних засобів конфіскованих за рішеннями судів в дохід держави без сплати митних платежів на підставі Розпорядження Кабінету Міністрів України № 387-р від 11.07.2002 р. не суперечить п. 10 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів та мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених Постановою КМ України № 1388 від 07.09.1998 р., на які покликається відповідач в обґрунтування своїх заперечень.
Проте, позивачем не доведено факту звернення до відповідача стосовно реєстрації інших транспортних засобів зазначених в позові, так само не доведено факту відмови відповідача в їх реєстрації, таким чином в цій частині відсутній спір, що підлягає вирішенню судом.
Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким що підлягає до задоволення частково.
Відповідно до вищенаведеного та керуючись Законом України «Про систему оподаткування», Законом України «Про єдиний митний тариф», ст. 172, п. 2 Прикінцевих положень МК України та ст.ст. 1-2, 4-12, 41, 42, 49, 51, 71, 72, 73, 76, 76, 79, 82, 86, 122-126, 127, 130, 133-135, 137, 138-139, 140, 143, 151-154, 158, 159-163, 167, 254 та п. 6 розділу 7 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, суд -
1. Позов задоволити частково.
2. Зобов'язати Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, (м. Львів, вул. Перфецького, 19, код ЄДРПОУ 23312239) зареєструвати транспортний засіб, а саме: автомобіль марки imler Chrysler Mercedes-Benz ML270CDI», 2004 р.в., кузов № WDC1631131A490136, який відповідно до наказів Міністерства юстиції України знаходиться на балансі Головного управління юстиції у Львівській області (м. Львів, пл. Шашкевича, 1, код ЄДРПОУ 34942940) відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України № 387-р від 11.07.2002 р. без надання документів про сплату мита та інших податкових зборів, передбачених законодавством при імпорті автомобілів.
3. В іншій частині позовних вимог у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили у відповідності зі ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена у порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Суддя Деркач Ю.Б.