ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
0,2
м. Київ
22.04.2022Справа № 902/95/22
Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1
до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
про зобов'язання вчинити дії,
До господарського суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про зобов'язання здійснити подання (сформований електронний висновок) до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про повернення помилково зарахованих до бюджету коштів в сумі 30720,26 грн, з яких: 28357,16 грн помилково утриманого податку на доходи з фізичних осіб та 2363,10 грн помилково утриманого військового збору по договору купівлі-продажу акцій від 27.08.2021.
За твердженням позивача, з нього помилково стягнуті податки за господарським договором купівлі-продажу цінних паперів № БВ-2021/08/27-1/1/1 від 27.08.2021, оскільки попередня купівля акцій та їх продаж відбувся за номінальною вартістю акцій.
Розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 суд дійшов висновку про відмову у прийнятті позовної заяви на підставі п. 1 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України з огляду на таке.
Статтею 125 Конституції України визначено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.
Судова юрисдикція - це інститут права, який покликаний розмежувати компетенцію як різних ланок судової системи, так і різних видів судочинства - цивільного, кримінального, господарського та адміністративного.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Так, статтею 1 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що Господарський процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб'єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Підвідомчість визначається як коло справ, віднесених до розгляду і вирішення господарських судів у силу прямої вказівки закону. Підвідомчість визначає також властивості (характер) спірних правовідносин, у силу яких їх вирішення віднесене до компетенції господарського суду.
В основу визначення підвідомчості покладено два критерії: суб'єктний склад правовідносин і характер діяльності суб'єктів (характер спірного правовідношення).
Відповідно до першого критерію господарський суд вирішує господарські спори, що виникають між підприємствами, організаціями (юридичними особами), а також громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності, а у випадках, передбачених чинним законодавством, може вирішувати спори і розглядати справи за участю державних та інших органів, а також громадян, які не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Статтею 2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
При цьому, відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Згідно із ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Позивач визначив як відповідача Головне управління Державної податкової служби у м. Києві, а предметом оскарження є рішення, яке було прийнято ним за наслідками покладених на нього функцій, а тому спір носить публічно-правовий характер, оскільки виникає з публічно-правових відносин, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що цей спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовна заява ОСОБА_1 не підлягає розгляду в господарських судах України.
За таких обставин суд повертає позивачеві позовну заяву і додані до неї документи.
Керуючись статтями 175, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі.
Повернути ОСОБА_1 позовну заяву і додані до неї документи.
Повернути ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн судового збору, сплаченого квитанцією № 60757030 від 03.02.2022.
Роз'яснити, що цей спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвала набрала законної сили 22.04.2022.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя С. А. Ковтун